5.6 Ударно-інерційні газопромивачі
До апаратів ударно-інерційної дії відноситься велика група мокрих газопромивачів, в яких контакт газу з рідиною здійснюється за рахунок удару газового потоку в поверхню рідини з наступним пропусканням газорідинної суспензії через отвори різної конфігурації. Внаслідок такої взаємодії утворюються краплини діаметром 300...400 мкм. Особливістю апаратів ударної дії є повна відсутність засобів перемішування рідини, і тому вся енергія, необхідна для утворення поверхні контакту, підводиться через газовий потік.
Серед мокрих газопромивачів цього типу можна виділити два найбільш розповсюджених в промисловості апарати: статичний ротоклон і скрубер Дойля (рис. 5.6).
Важливе значення для нормальної роботи цих апаратів має підтримка постійного рівня рідини в них. Навіть незначна зміна рівня рідини може привести до різкого зниження ефективності або ж значного збільшення гідравлічного опору. Вода в кількості не більше 0,03 кг/м3 пода-ється тільки для компенсації їх витрат за рахунок випаровування і виносу зі шламом.
Рисунок 5.6 – Пиловловлювачі ударно-інерційної дії:
а) статичний ротоколон; б) скрубер Дойля; 1 – корпус;
2 – пристрій для підведення забрудненого газу; 3 – направлювальні лопатки; 4 – краплевідбійник; 5 – перегородки; 6 – конус
В статичному ротоклоні типу N встановлені один або декілька зігнутих щілинних каналів, нижня частина яких затоплена рідиною. Газовий потік, ударяючись об поверхню рідини, захоплює частину рідини і примушує її рухатися вздовж нижньої направлювальної каналу. Потім рідина відкидається до верхньої направлювальної і при виході з щілини падає у вигляді суцільної водяної завіси. Для запобігання виносу краплин гази після каналу проходять через систему краплиновідбійних пристроїв. Швид-кість газів в каналі звичайно не перевищує 15 м/с.
Розроблено декілька конструкцій ротоклонів.
Продуктивність ротоклона конструкції Гіпротяжмаша 10...40 тис. м3/год. Температура газів, які поступають на очищення до 280°С. Максимальні втрати тиску в ротоклоні, відповідні максимальній швидкості повітря 25 м/с, 1900 Па; витрати води до 0,5 м3/год; максимальний об’єм води, яка заливається в ротоклон, 6,5 м3. Злиплий на дні шлам видаляється скребковим транспортером в короб або безпосередньо в шламовідвідник.
Ротоклон „Урал” застосовується при очищенні газів, відсмоктувальних від млинів, дробарок, сушарок, сталеплавильних печей, вуглезбагачувальних машин, котлоагрегатів, травильних і цинкувальних ванн тощо. Витрати газу 10...15 тис. м3/год при втраті тиску 1600 Па, якщо частинки пилу мають розмір 5 мкм; 35 тис. м3/год – при втратах тиску 3000... 15000 Па, якщо проводиться тонке очищення дрібнодисперсного пилу. Витрати води міняються в межах 0,001…30 л/м3. Ефективність очищення газу досягає 99%. Температура газів допускається 400°С.
У скрубері Дойля газовий потік поступає через труби, в нижній частині яких установлені конуси, які збільшують швидкість газів у вільному перерізі труби. Швидкість газів безпосередньо в щілині на виході з труби складає 35...55 м/с і газовий потік з достатньо великою швидкістю ударяється об поверхню рідини, утворюючи завісу з краплин. Рівень рідини в скрубері (у статичному стані) на 2...З мм нижче кромки труби.
Гідравлічний опір газопромивача залежно від швидкості витікання складає 400... 500 Па, питомі витрати рідин складають біля 0,13 л/м3.
Розроблена конструкція пиловловлювача ПВМ з простішим за конфігурацією каналом (рис. 5.7) для очищення газів від середньо- і дрібнодисперсного пилу. Складається з двосекційного корпусу, нижня частина якого заповнена водою. У середині корпусу розташовані нерухомі направлювальні та рухомі контактні перегородки, які переміщуються відповідно висоті підтримуваного рівня води. До нерухомих перегородок прикріплені краплиновідбійники, а у верхній частині апарата розташований краплиновловлювач з пакета зігнутих пластинок.
Забруднені гази поступають в апарат через вхідний патрубок у верхній секції корпуса. При включенні вентилятора міняється рівень води за перегородками. В утворену між поверхнею води і нижньою кромкою нерухомої перегородки щілину з великою швидкістю спрямовується газовий потік частково захоплюючи з собою воду. Частинки пилу, сепаровані з газового потоку, осаджуються на поверхні перегородок, змочених водою.
Вода відводиться краплиновідбійником і зливається у крайній відсік. Очищені від пилу гази проходять через краплиновловлювач і викидаються назовні вентилятором.
Вловлений пил осідає в бункер пиловловлювача і видаляється при зливі шламу, за способом виведення якого з апарата розрізняють три модифікації мокрих пиловловлювачів типу ПВМ:
- в пиловловлювачах ПВМСА шлам видаляється через затвор зливного штуцера, розташованого на дні бункера (витрати води біля 50 кг на 1 г вловленого пилу);
Рисунок 5.7 – Схема пиловловлювача типу ПВМ:
1 – корпус; 2 – вхідний патрубок; 3 – вентилятор; 4 – краплиновловлювач; 5 – верхня перегородка; 6 – пристрій
для підтримування рівня води; 7 – нижня перегородка; 8 – нерухома перегородка; 9 – зливний патрубок; 10 – рухома перегородкав пиловловлювачах ПВМБК шлам видаляється з дна бункера скребковим транспортером (витрати води біля 5 г на 1 м3 очищувального газу);в пиловловлювачах ПШБ плавальний пил (волокна) зливається через кармани, з’єднані з внутрішньою порожниною апарата повздовжніми щілинами. Важкі частинки пилу осаджуються в бункері й періодично вивантажуються через запірний засув (витрати води від 10 до 40 г на 1 м3 очищувального газу).
Гідравлічний опір у пиловловлювачах типу ПВМ складає 800... 2000 Па, концентрація шкідливих компонентів на вході – не більше 10 г/м3.
Умовні позначення типорозміру пиловловлювачів: П – пиловловлювач; В – вентиляційний; М – мокрий; цифра – продуктивність для повітря (тис. м3/год); буква після цифри – спосіб виведення шламу з апарата; К – конвеєрний; С – зливний; останні букви А, Б – модифікація.
Технічна характеристика типорозмірів пиловловлювачів ПВМ наведена в табл. 5.6