3 РОЗРАХУНОК ПОХИЛИХ ОБОЛОНОК
ПОДВІЙНОЇ КРИВИЗНИ
3.3 Розрахунок похилих оболонок подвійної кривизни з шарнірним обпиранням по всьому контуру

3.3.3 Аналіз напруженого стану шарнірно обпертої похилої оболонки

В будівництві зазвичай використовують похилі оболонки із співвід -ношенням  розмірів     ,   найчастіше  –  квадратні.  На  рис.  3.3.2 показано типовий вигляд епюр внутрішніх зусиль в квадратній оболонці при рівномірно розподіленому навантаженні.

Highslide J
Рисунок 3.3.2 – Типові епюри внутрішніх зусиль квадратної оболонки при дії на неї розподіленого навантаження

Із рис. 3.3.2 видно, що зусилля моментного типу (М1, М2., Мk, Q1 ,Q2) швидко зменшується з віддаленням від краю. Таке явище називається крайовим ефектом.

В середній частині оболонки діють лише мембранні зусилля N1, N2, S, тобто там існує безмоментний напружений стан. В кутових зонах розвиваються головні розтяжні зусилля. Вони діють по діагональних перерізах (рис. 3.3.3, а).

При розрахунку залізобетонної прямокутної в плані похилої оболонки подвійної кривизни потрібно мати на увазі, що при дії рівномірно розподіленого навантаження можлива поява тріщин двох типів. Тріщини першого типу (1 на рис. 3.3.3, а) можуть розвиватись через наявність головних розтяжних напружень по діагональних перерізах в кутових зонах. Тріщини другого типу (2 на рис. 3.3.3, а) пов’язані з дією згинального моменту в зоні краєвого ефекту і можливі на нижній поверхні оболонки.

Highslide J
Рисунок 3.3.3 - Види тріщин в залізобетонній прямокутній оболонці

Таким чином, в оболонці можна виділити приконтурну смугу, на якій по нижній поверхні діють розтягуючі напруження (рис. 3.3.3, б). Ширина цієї смуги t залежить від параметра , причому для квадратної оболонки ця залежність зображається графіком, наведеним на рис. 3.3.3, в.

Оболонка має бути спроектована таким чином, щоб в процесі її експлуатації тріщини не з’являлись або щоб була обмежена ширина їх розкриття.