Розділ 7 МАТЕМАТИЧНІ МОДЕЛІ ЛІНІЙНИХ ДИНАМІЧНИХ СИСТЕМ З РОЗПОДІЛЕНИМИ ПАРАМЕТРАМИ

7.2 Рівняння математичної фізики як моделі елементів систем з розподіленими параметрами


Почнемо з побудови математичної моделі довгої лінії електропередачі ЛЕП (рис. 7.1), за допомогою якої електроенергія від генератора Г електростанції з електрорушійною силою E через підвищувальний трансформатор ПТ з приведеним повним опором ZП та знижувальний трансформатор Т з приведеним повним опором ZT передається до навантаження Н з повним опором ZH.

Об'єднаємо опір ZT знижувального трансформатора Т з опором ZH навантаження в сумарний опір ZK, підключений до кінця лінії електропередачі.

Тоді функціональну схему (рис. 7.1) можна замінити принциповою схемою, наведеною на рис. 7.2, на якій довга лінія електропередачі ЛЕП подається як послідовний ланцюг Г-подібних чотириполюсників з параметрами Rj, Lj, Gj, Cj (на рис. 7.2 показано лише один з них: j -ий), де Rj — питомий активний опір j-ої ділянки фази ЛЕП, а Lj, Gj, Cj — відповідно, питома індуктивність, питома активна провідність і питома ємність цієї ділянки.


Рисунок 7.1 — Функціональна схема однієї фази електричної системи, до складу якої входить генератор Г електростанції, підвищувальний трансформатор ПТ, довга лінія електропередачі ЛЕП, знижувальний трансформатор Т та навантаження Н


Рисунок 7.2 — Принципова схема однієї фази електричної системи

Позначимо u(x,t), i(x,t), відповідно, напругу і струм на вході j-го елемента схеми фази ЛЕП. Тоді на виході j-го елемента довжиною dx матимемо напругу і струм, що дорівнюють:

  (7.1)

Запишемо перший та другий закони Кірхгофа для j-го елемента схеми фази ЛЕП, опускаючи у першому законі диференціали 2-го порядку, які є нескінченно малими величинами 2-го порядку малості. Матимемо:

  (7.2)
  (7.3)

Розкриваючи квадратні дужки в лівій частині рівнянь (7.2), (7.3) і ділячи ці рівняння на dx, отримаємо:

  (7.4)
  (7.5)

Приймаючи умову, що параметри Rj, Lj, Gj, Cj є величинами сталими і однаковими для всіх ділянок схеми фази ЛЕП, рівняння (7.4), (7.5) можна записати так:

  (7.6)

Диференціальні рівняння (7.6) в частинних похідних і задають математичну модель довгої лінії електропередачі. Для отримання їх однозначного розв'язку необхідно задати початкові i(x, 0), u(x, 0), та граничні i(0, 0), u(0, 0) або i(l,tk), u(l,tk) умови.

Замість системи двох диференціальних рівнянь в частинних похідних 1-го порядку (7.6) відносно функцій u(x,t), i(x,t) як модель довгої ЛЕП можна використовувати і одне диференціальне рівняння в частинних похідних 2-го порядку відносно лише однієї функції u(x,t)

  (7.7)

або лише однієї функції i(x,t):

  (7.8)

які легко отримати із рівняння (7.6) шляхом додаткового диференціювання і підстановки одного рівняння в інше.

Покажемо це на прикладі отримання рівняння (7.8).

Перший крок: продиференціюємо за x друге рівняння системи (7.6), в результаті чого отримаємо:

  (7.9)

Другий крок: підставимо замість першого члена в правій частині рівняння (7.9) його значення із першого рівняння системи (7.6), в результаті чого отримаємо:

  (7.10)

Третій крок: продиференціюємо перше рівняння системи (7.6) за t, в результаті чого отримаємо:

  (7.11)

Четвертий крок: пам'ятаючи про те, що при незалежних змінних черговість диференціювання функції від них для отримання змішаної частинної похідної 2-го порядку ролі не грає, підставимо замість останнього члена в правій частині рівняння (7.10) його значення з рівняння (7.11), в результаті чого отримаємо:

  (7.12)

П'ятий крок: переносимо усі члени рівняння (7.12) в одну сторону і зводимо подібні члени, в результаті чого отримаємо рівняння (7.8).

Аналогічним способом шляхом вилучення функції i(x,t) та її похідних із системи (7.6) виводиться і рівняння (7.7).

Легко бачити, що обидва вони мають однакову структуру.

В теорії диференціальних рівнянь в частинних похідних рівняння (7.7), (7.8) відносять до рівнянь математичної фізики гіперболічного типу. З цих рівнянь шляхом прирівнювання до нуля окремих параметрів можна отримати математичні моделі трубопровідних ліній і тросів.

Очевидно, що в трубопроводах витік газу чи рідини через стінку відсутній, тому для них справедливою буде умова

  (7.13)

З фізики відомо, що для гідравлічних і пневматичних систем аналогом електричної напруги u(x,t) є тиск p(x,t), а аналогом електричного струму i(x,t) є об'ємна витрата Q(x,t), тобто для трубопроводів є справедливим

  (7.14)

З врахуванням умов (7.13), (7.14) з (7.7), (7.8) знайдемо, що математичні моделі гідравлічних або пневматичних трубопроводів мають вигляд:

  (7.15)
  (7.16)

В рівняннях (7.15), (7.16):

  (7.17)
  (7.18)
  (7.19)

де f — площа поперечного перерізу труби, μД — динамічний коефіцієнт в'язкості газу чи рідини, ρ — густина газу чи рідини, a — швидкість розповсюдження звуку в газі чи рідині.

Рівняння (7.15), (7.16) залишаються в класі гіперболічних рівнянь математичної фізики.

Якщо цікавить передача тепла вздовж довгого ізольованого стержня, то, враховуючи умови

  (7.20)
  (7.21)

для опису процесу зміни температури θ(x,t) в часі і вздовж стержня, з рівняння (7.7) отримаємо модель:

  (7.22)

яку називають рівнянням теплопровідності і відносять до класу параболічних рівнянь математичної фізики.

В рівнянні (7.22)

  (7.23)

де ρ — густина матеріалу стержня, c — питома теплоємність цього матеріалу, а λ — коефіцієнт його теплопровідності.

Аналогічну модель за умови (7.21) та умови

  (7.24)

із рівняння (7.8) можна отримати для опису процесу розповсюдження теплового потоку q(x,t) в часі та вздовж стержня, а саме:

  (7.25)

для якої є також справедливою умова (7.23).

Слід зазначити, що рівняннями параболічного типу описуються також процеси передачі низькочастотних сигналів в телеграфних і телефонних кабелях, для яких в достатньому для практичних розрахунків наближенні виконується умова (7.21).

Тож процес розповсюдження напруги u(x,t) в такому кабелі досить точно описується рівнянням

  (7.26)

а процес розповсюдження струму — рівнянням

  (7.27)

З теорії подібності відомо, що аналогом електричної напруги u(x,t) для механічних систем є швидкість руху тіла v(x,t), аналогом електричного струму i(x,t) є сила F(x,t), яка діє на тіло, а аналогами індуктивності L, активного опору R та ємності C, відповідно, є податливість n, механічна провідність тертя h та маса m.

Виходячи з указаних аналогій, а також з того, що для тросів, як і для трубопроводів, справедливою є умова (7.13), із рівнянь (7.7), (7.8) можна записати математичні моделі для троса у вигляді:

  (7.28)
  (7.29)

Ці моделі суттєво спрощуються, не вносячи суттєвих похибок, якщо не враховувати механічну провідність тертя в тросі, тобто за умови, що

  (7.30)

У цьому випадку з рівнянь (7.28), (7.29) матимемо:

  (7.31)
  (7.32)

Рівняння (7.31), (7.32) в математичній фізиці носять назву рівнянь коливання струни.

Завершимо розгляд математичних моделей об'єктів з розподіленими параметрами моделлю широко розповсюдженого теплообмінника типу «труба в трубі» (рис. 7.3).


Рисунок 7.3 — Повздовжній розріз секції теплообмінника типу «труба в трубі»

Цю модель запишемо лише для процесу зміни в часі та вздовж труби температури в рідких середовищах θ1, θ2 та у стінці θs, що їх розділяє.

При розробці цієї моделі використано дуже розповсюджений і практично підтверджений принцип, що швидкість зміни температури θ рідини, що переміщується зі швидкістю v в часі та вздовж труби, яка характеризується відповідними похідними, пропорційна різниці температур цієї рідини та стінки, від якої надходить потік тепла, тобто

  (7.33)

де θ1 — температура рідини в зовнішній трубі, θ2 — температура рідини у внутрішній трубі, θs — температура тонкої стінки внутрішньої труби, яка розділяє рідини, χs1, χs2, χ1s, χ2s — коефіцієнти теплопровідності між стінкою внутрішньої труби і рідинами, λ1, λ2 — коефіцієнти, які характеризують режими роботи теплообмінника і визначаються через швидкість рідин, тобто:

• в режимі току (коли обидві рідини рухаються по трубах в одному напрямку):

  (7.34)

• в режимі протитоку (коли обидві рідини рухаються по трубах назустріч одна одній):

  (7.35)

Моделлю (7.33) і завершимо розгляд моделей елементів систем з розподіленими параметрами, що базуються на рівняннях математичної фізики.

Очевидно, що у випадках, коли необхідно проаналізувати лише процеси, які протікають в конкретних об'єктах з розподіленими параметрами, достатньо задати початкові та граничні умови і розв'язати відповідні рівняння математичної фізики, що описують процеси в цих об'єктах. Якщо ж об'єкт з розподіленими параметрами є складовою ланкою системи, то аналіз процесу в ньому буде не таким простим.