10 МЕДИЧНА АПАРАТУРА ІНДИВІДУАЛЬНОГО КОРИСТУВАННЯ

Розроблення і виробництво приладів і пристроїв для охорони  здоров’я, фізичних вправ і занять спортом у вільний час – один з основних напрямків програм закордонних фірм, що займаються випуском продукції медичного призначення. Прогрес мікроелектроніки дозволив створити зовсім нові конструкції виробів, що забезпечують нормальне функціонування організму хронічних хворих, інвалідів, травмованих людей, а також здійснювати медичний контроль за практично здоровими людьми.

Аналіз інформаційних матеріалів закордонних фірм показав, що для випробувальної діагностичної апаратури характерним є застосування обчислювальних засобів, які дозволяють значно збільшити її функціональні можливості і поліпшити технічні характеристики. Використання мікроелектронних елементів з високим ступенем інтеграції сприяє зниженню енерго- і матеріалоємності. У ряді терапевтичних апаратів реалізовані нові медичні методики.

Як домашні тренувальні пристрої, що не поступаються більш дорогим багатофункціональним моделям важких велоергометрів, фірма Tunturi (Фінляндія) випускає елегантний і простий в експлуатації домашній велотренажер, що може використовуватися всіма членами родини. Чавунне махове колесо забезпечує рівномірність крутіння педалей при тренуваннях. Висота керма і педалей може підганятися під зріст і положення будь-кого, хто тренується, а важіль регулювання опору, який зручно розміщений на кермі  дозволяє легко змінювати опір при крутінні педалей. Велотренажер оснащений безшумними і міцними стрічковими гальмами, контроль за тренуванням здійснюється за допомогою таймера, вимірювача швидкості і пройденого шляху. Довжина велотренажера 670 мм, ширина 510 мм, висота 680 мм, маса 23 кг, маса махового колеса 8 кг.

Для тренування різних м’язових груп фірма випускає гребні тренажери GL з однією і з двома ручками. При використанні кожної з гребних установок марки Tunturi відчувається повнота природної греблі. Регулювання рівня навантаження виконується легко і швидко за допомогою механізму, що самоблокується. Гідравлічними гальмами весел і сидіннями на шарикопідшипниках забезпечується природна рівномірність гребних рухів. Гребний тренажер GL призначений для осіб з добрим фізичним станом організму і може використовуватися також при посилених тренуваннях [11].

Біг підтюпцем – один з найпоширеніших видів активної діяльності. Бігові доріжки марки Tunturi прості в застосуванні і є безпечними пристроями  для тренувань всередині приміщень. Один з типів доріжок оснащений двигуном, що дозволяє регулювати швидкість бігу від 0 до 14 км/год. Темп бігу зберігається однаковим протягом усього тренування.

Бігова доріжка – це стійкий механічний пристрій з безступінчастим регулюванням опору. Кут нахилу полотна тренувальних доріжок може регулюватися в діапазоні 0…10 град.

Вимірювальний прилад фіксує швидкість, пройдений шлях і час тренування. Ретельне оброблення і зварна сталева конструкція додають устаткуванню елегантності і безпеки в експлуатації [11].

Для автоматичного вимірювання фізичного стану організму і контролю за ним фірма Tunturi також  випускає кардіотестери і вимірювачі пульсу. Кардіотестером вимірюється частота пульсу, період часу і визначається тонус організму. Після введення основних параметрів кардіотестер автоматично показує здатність кисневідбору і ступінь поліпшення фізичного стану організму досліджуваного. Обидва пульсометри Tunturi  показують частоту серцебиття і витрачений на оздоровче тренування час.

10.1 Прилади для вимірювання артеріального тиску

Вимірювання артеріального тиску – одна з процедур найчастіше виконуваних лікарем (медсестрою) при обстеженні  хворого для контролю стану здоров’я.

Випуск різних модифікацій пристроїв, призначених для вимірювання АТ (надалі сфігмоманометрів), в усьому світі обчислюється десятками мільйонів штук у рік.

Точність роботи пристроїв для вимірювання АТ є основним чинником для раннього виявлення  гіпертонії на початковій стадії. Дуже важливо, щоб не тільки лікарі мали точні і порівняльні дані про стан пацієнтів протягом якогось часу, але і самі хворі в домашніх умовах могли б з  великою точністю виміряти тиск і мати результати, після порівняння яких можна визначити необхідний терапевтичний режим.

Досвід використання пристроїв для вимірювання АТ, заснованих на способі Короткова, показав, що вони вимірюють АТ з низькою точністю, недостатньою для широкої практики. У зв’язку з цим останнім часом за рубежем велику увагу приділяють іншим способам вимірювання АТ, в основному осцилометричному, який має ряд переваг.

Залежно від технічного рішення всі сфігмоманометри на основі осцилометричного способу можна поділити на три групи: автоматизовані з ручним насосом, автоматизовані з автоматичним насосом (компресором), автоматичні.

Традиційні барометричні чи ртутні сфігмоманометри використовуються в основному в лікарнях для щоденного контролю тиску, а цифрові електронні моделі призначені і широко застосовуються в домашніх умовах.

Більшість моделей електронних сфігмоманометрів забезпечують вимір систолічного і діастолічного АТ, а також частоти пульсу з поданням результатів на рідкокристалічному екрані. Крім того, як правило, передбачені індикатори режиму роботи, помилкових вимірів, розряду батарей і под. Передбачено також автоматичне вимкнення джерел живлення  через кілька хвилин після закінчення вимірювань.

Особливістю сфігмоманометра UA-70I фірми Omron (Японія) є наявність дисплея збільшених розмірів, що полегшує зчитування його показаників. Існує сенсорне керування і удосконалений алгоритм для зменшення похибок вимірювання. Маса основного вузла 120 г.

Сфігмоманометр НЕМ-400С фірми Omron (Японія) вимірює систолічний і діастолічний тиск, а також частоту пульсу і показує ці дані на цифровому рідкокристалічному індикаторі. Діапазон вимірювання 0 –300 мм рт. ст. + 3 мм рт. ст. і 40 – 150 ударів/хв, похибка +5 %. Манжета накачується ручною грушею, повітря випускається за допомогою керованого клапана. Джерело живлення – батареї напругою 9В. 

Габаритні розміри головного вузла 114´110´48 мм, манжети 140´510 мм, маса близько 180 г разом з батареями [11].

Автоматизовані цифрові сфігмоманометри з автоматичним компресором забезпечують автоматичне накачування повітря в манжету, проведення вимірювань і наступне скидання остаточного тиску.

У моделі UА-535 (фірма Takeda Medical, Японія) максимально допустимий тиск у манжеті 320 мм рт. ст. Передбачена індикація порушення режимів компресії і скидання тиску. Використання в приладі нового випускного клапана забезпечує зменшення тиску в манжеті з постійною швидкістю, що зменшує похибку вимірювання [5].

Цифровий сфігмоманометр UA-I7IE фірми Brethen Corp. (Японія) вимірює систолічний і діастолічний АТ, а також оцінює пульс. Результати відображаються на 10-розрядному рідкокристалічному індикаторі і записуються за допомогою друкувального пристрою. Оскільки прилад оснащений автоматичним компресором манжети, він простий і легкий у використанні. Межі вимірювання: тиску – 0 – 300 мм рт. ст., частоти пульсу 40–150 ударів/хв; похибка вимірювань тиску + 3 мм рт. ст. Живлення здійснюється від джерела напругою 6В, габаритні розміри 210 ´ 150 ´ 42 мм, маса 550 г [11].

Сфігмоманометр ZM-872P фірми National Panasonic (Японія) простий у використанні: манжета закріплюється на руці і для вимірювання тиску натискають кнопку вмикання компресора. Після вимірювань прилад друкує величини систолічного і діастолічного АТ і частоту пульсу в цифрах і накреслює графік. Діапазон вимірювання тиску 10 – 280 мм рт. ст. з похибкою ± 4 мм рт. ст., частоти пульсу 40 – 200 ударів/хв із похибкою ± 5 % [11].

Джерело живлення автономне, габаритні розміри 200 ´ 110 ´ 57 мм, маса 550 г.

Особливістю неінвазивного вимірювача АТМР-7201 фірми Ninon Kohden (Японія) є застосування  осцилометричного способу вимірювання. Використовуючи цей спосіб, можна виміряти кров’яний тиск у пацієнтів, що знаходяться в непритомному стані. Коли прилад виявляє сторонні шуми, накачування манжети і вимірювання тиску автоматично перериваються. Якщо протягом одного вимірювання відбувається більше трьох переривань, то вимірювальний цикл припиняється. Система автоматичного підкачування манжети контролює необхідність додаткового накачування, якщо воно недостатнє для вимірювання систолічного тиску. Про підвищення тиску в манжеті вище норми попереджає звуковий сигнал.

Сфігмоманометр TM-2610/262Q (фірма Takeda Medical, Японія) дає можливість одержати дані про середнє значення тиску. Одночасно він реєструє дату вимірювання. Система дозволяє провести точні вимірювання тиску у широкого кола пацієнтів, у тому числі дітей, завдяки наявності великої і маленької манжети. Особливістю даного сфігмоманометра є здійснення контролю накачування повітря за допомогою мікропроцесора, наявність індикатора частоти пульсу.

Модель UА-550 (фірма Takeda Medical) забезпечує цілком автоматичний вибір оптимальної області вимірювання АТ, що виключає необхідність її ручного установлення. Оптимальна область визначається за К-шумами за допомогою вбудованого в манжету п’єзокерамічного мікрофона. Після цього відбувається автоматичне вимірювання АТ осцилометричним способом. Використання електромагнітного клапана гарантує постійну швидкість зниження тиску незалежно від розміру руки і величини тиску.

Електронний сфігмоманометр PR/Blood-Pressure Meter, фірми Hellige Gmb (Германія) призначений для автоматичного вимірювання кров’яного тиску на основі реєстрації тонів Короткова і дозволяє проводити обстеження пацієнтів з фізичним навантаженням, вимірювати систолічний і діастолічний тиск, а також частоту пульсу, значення яких відображаються на трьох цифрових індикаторах. Прилад має низьку чутливість до артефактів. У блоці пам’яті приладу може зберігатися до 99 виміряних значень систолічного і діастолічного тисків [11].

В останні роки одним із лідерів в області розроблення апаратури для індивідуального користування є фірма „Мікролайф” (Швейцарія). Компанії Мікролайф належить винахід МАМ-технології. МАМ-технологія є новим типом концепції досягнення оптимальної достовірності самостійних вимірювань артеріального тиску. Вдосконалена точність вимірювань досягається автоматичним аналізом трьох або, у деяких випадках, чотирьох послідовних вимірювань.

Ключовими перевагами МАМ- технології є:

- зниження розкиду показань приладу;

- зниження впливу недостатнього відпочинку перед вимірюваннями;

- зниження впливів, внесених рухами і розташуванням манжети.

Нова система забезпечує достовірні показання для лікаря і може бути використана як базис надійної діагностики і медикаментозної терапії для лікування підвищеного артеріального тиску.

Структура МАМ-технології наведена на рис. 20.


Структура МАМ-технології

До вимірювачів АТ, що використовують МАМ-технологію належать:
ВР 3 BU1-5, автомат на зап'ясток. Має функцію штучного інтелекту (Fuzzy Logic), шістнадцятибіто-вий процесор, вбудований годинник і календар. Зберігає в пам'яті результати 30 вимірювань двох пацієнтів. Накачування і спуск повітря з манжети, а також вимикання приладу – автоматичне. Має великий рідкокристалічний дисплей з одночасною індикацією тиску і пульсу; проводиться індикація помилок і заряду батарей. Живлення здійснюється від двох батарей типу UM-4 (1,5 В). Вага (включаючи батареї) – 148 г. Розмір 85 ´ 77 ´ 75 мм. Рекомендується до використання спортсменами для постійного фізичного контролю або на роботі людьми з проблемами зі здоров'ям. Мобільність приладу дає можливість використання  його гіпертоніками у відрядженнях.
ВР ЗАС1-1, автомат на передпліччя. Має такі самі характеристики, як і модель ВР 3 BU1 – 5, та крім цього можливість виведення результатів на принтер, можливість під’єднання до адаптера 6 В, 600 мА. Живлення – 4 батареї типу 316 (АА, R6), 1,5 В. Вага (включаючи батареї) – 503 г. Розмір 118 ´ 177 ´ 77 мм. Удосконалена точність вимірювань досягається автоматичним аналізом трьох послідовних вимірювань. Рекомендується гіпертонікам і людям з великою амплітудою зміни значень тиску за короткий період часу. Є також можливість вибору між МАМ-технологією і звичайним способом вимірювання. Рекомендується для клінічного використання.
ВР 3АС 1-2, автомат для професіоналів. Крім загальних характеристик, як і у двох попередніх приладів, має дві манжети (стандартна 22 – 32 см і збільшена 32 – 42 см) Зберігає в пам'яті результати 30 вимірювань. Є можливість виведення результатів на принтер. Живлення здійснюється від 4-х батарей типу UM-3 (AA, R6), 1,5 В. Можливе під’єднання до адаптера 6 В, 600 мА. Вага приладу 503 г. (включаючи батареї); вага підставки під прилад 451 г. Розмір приладу 118 ´ 177 ´ 77 мм; розмір підставки 160 ´ 300 ´ 105 мм. Призначений для використання у лікувальних закладах; є можливість кріплення приладу до стіни. Удосконалена точність вимірювання досягається автоматичним аналізом трьох послідовних вимірювань. Є можливість вибору звичайного способу вимірювання.
Серед тонометрів фірми „Мікролайф” слід звернути увагу на тонометри, в яких використовуються новітні технології – вимірюван-ня артеріального тиску разом з діагностикою аритмії пульсу. Тонометри Мікролайф із ПАД- технологією (Pulse Arrhythmia detection) дозволяють діагностувати аритмію пульсу під час вимірювання артеріального тиску. Якщо під час вимірювання зафіксовані сигнали нестабільного серцебиття, то після вимірювання тиску на дисплеї тонометра з'явиться відповідний символ. Як правило, одноразова  поява символу не є причиною для занепокоєння; проте, якщо поява символу почастішала (наприклад, кілька разів у тиждень при щоденному вимірюванні) необхідно звернутися до лікаря. Прилад не замінює кардіологічне обстеження, однак дозволяє визначити аритмію пульсу на ранньому етапі.
ВР 3 УТО-АР. Вимірювач артеріального тиску з діагностикою аритмії пульсу. Прилад надає додаткову можливість аналізувати частоту і ритм серцевого пульсу одночасно з вимірюванням кров'яного тиску. Якщо порушення в роботі пульсу виявляються під час вимірювань, то після закінчення вимірювань на дисплеї приладу з'являється відповідний символ.
ВР ЗАХ1. Вимірювач артеріального тиску з технологією DOT-Matrix. Має таймер на 2 звукових сигнали. Є можливість вибору імені користувача (6 літер). Вибір 5 мов: англійський, італійська, французька, німецька, іспанська. Можливе спостереження за процесом вимірювання тиску в реальному часі за допомогою осцилограми на дисплеї приладу. Відображення поточного рівня коливань серця. Відображає поточний графік вимірювання замість звукового сигналу. Відображає поточну амплітуду пульсу і відхилення, викликані рухом або тремтінням рук.


прилади

Апарат добового моніторингу НМА 200. Лікар завантажує у апарат комп’ютерну програму, яка необхідна для щоденного регулярного вимірювання тиску (звуковий сигнал апарата нагадує в певний час про необхідність вимірювання тиску), а також часу прийняття ліків. Апарат укомплектований контейнером для таблеток, а також портативним звуковим пристроєм. Є можливість занесення в пам’ять приладу інформації про шкідливі звички, спадкові захворювання (рис. 21).


Схема організації контролю АТ за допомогою апарата НМА 200

10.2 Електронні термометри для вимірювання температури тіла

В останні роки за кордоном знаходять широке застосування електронні термометри, призначені як для короткочасного, так і для безупинного вимірювання температури. На думку виробників електронні термометри мають, порівняно зі ртутними, підвищену точність, швидкодію, надійність, безпечні в роботі.

Структурна схема сучасного електронного термометра складається з термісторного сенсора з прецизійним мостовим узгоджувачем 1 (рис. 22), вхідного пристрою 2, аналого-цифрового перетворювача з перетворювачем коду 3, відображувача 1 у вигляді рідкокристалічного дисплея 4 та автономного джерела живлення.

Матеріалом герметичної захисної оболонки термістора є нетоксичний поліетилен високого тиску. Такий матеріал дозволяє вводити перетворювач в контакт з БО і дезинфекувати після використання. Термістор має експоненціальну характеристику, яка лінеаризується узгоджувачем 2. Діапазон вимірювальних температур 34 – 42 °С з похибкою 0,1 °С.

Сучасна промисловість випускає достатньо різновидів електронних термометрів, які, в основному, розрізняються функціональними можливостями (особливо в частині сервісу і комфортності використання), конструкцією і зовнішнім виглядом. Одним із таких термометрів є електронний експрес-термометр FTE MEDISANA.

Структура типового електронного термометра

За допомогою електронного експрес-термометра FTE MEDISANA, можна вимірювати температуру тіла в двох режимах:

- режим швидкого вимірювання;

- стандартний режим.

Режим швидкого вимірювання

Після увімкнення електронний експрес-термометр FTE MEDISANA автоматично працює в режимі швидкого вимірювання і показує, в якій частині тіла буде проводитися вимірювання. Використовуючи цей режим вимірювання, показники можуть бути отримані протягом 6 секунд. Закінчення вимірювання сигналізується шістьма короткими звуковими сигналами.

Стандартний режим

Температура може бути виміряна в певній частині тіла в стандартному режимі, коли місце проведення вимірювання не відображається на дисплеї. Тим не менше, для отримання більш точного результату, електронний експрес-термометр FTE MEDISANA, повинен перебувати нерухомим в області, де передбачається провести вимірювання не менше 90 секунд. Закінчення вимірювання сигналізується шістьма короткими звуковими сигналами.

Застосування

Увімкнення. Увімкніть прилад натисненням кнопки START (4). Протягом 2 – 3 секунд на дисплеї з'являться всі символи. Потім на дисплеї з'явиться результат останнього вимірювання. Після цього з'являться 4 лінії та піктограма, що зображає частково або повністю миготливу фігуру. Тепер електронний експрес-термометр FTE MEDISANA готовий до роботи.

Вимкнення. Енергозберігаюча функція термометра вимикає його автоматично, якщо протягом двох хвилин прилад не використовується. Результати останнього вимірювання зберігаються і висвічуються на екрані, коли прилад знову активований.

Перше вимірювання. Після ввімкнення прилад автоматично вибирає режим останнього вимірювання. Наприклад, миготливий символ голови показує, що ви можете почати вимірювання температури під язиком (орально).

Якщо ви б хотіли провести вимірювання під пахвою або в задньому проході, або в режимі стандартного вимірювання, змініть режим як це описано нижче.

Вибір режиму. Повторним натисканням кнопки MODE (5), ви можете вибрати ту частину тіла, в якій буде проводитися вимірювання в режимі вимірювання, або встановити стандартне вимірювання. Режим вимірювання може бути встановлений тільки тоді, коли прилад увімкнений.

Стандартний режим (Std-Mode). Натисніть кнопку MODE (5), щоб увійти в стандартний режим. Піктограма всього тіла миготить на дисплеї. Тепер ви можете вимірювати температуру під пахвою, під язиком або ректально.

Режим швидкого вимірювання – орально (Fast-Mode). При повторному натисканні кнопки MODE (5), прилад перемикається в режим орального вимірювання (під язиком) і на дисплеї миготить символ голови.

Режим швидкого вимірювання – паховий (Fast-Mode). Наступне натискання кнопки MODE (5), перемикає прилад у режим вимірювання під пахвою. Піктограма на дисплеї миготить в середині зображення.

Режим швидкого виміру – ректальний (Fast-Mode). Подальше натискання кнопки MODE (5), перемикає прилад у наступний режим.

Піктограма миготить в зоні ніг, показуючи готовність до проведення ректального вимірювання.

Для того, щоб почати вимірювання після встановлення режиму вимірювання, натисніть кнопку START (4). Короткий звуковий сигнал і миготіння відповідної частини тіла на піктограмі, показують, що прилад готовий до проведення вимірювання.

Проведення вимірювань в різних частинах тіла

Вимірювання під язиком. У режимі орального вимірювання, температура тіла вимірюється під язиком. Помістіть термометр у рот на 3,5 см, корпус термометра водонепроникний, що дозволяє проводити вимірювання температури тіла. Покладіть термометр під язик і закрийте рот. Почекайте 6 секунд, поки прилад не подасть шість коротких звукових сигналів, що показують, що вимірювання завершено. Витягніть термометр з рота, на дисплеї вказана ваша температура.

Повторне вимірювання. Щоб повторити вимірювання, знову натисніть кнопку START. Чотири миготливі лінії показують, що вимірювання не може бути зроблено. Електронний експрес-термометр FTE MEDISANA готовий до роботи тільки після того, як пролунає короткий звуковий сигнал і на дисплеї з'явиться піктограма із зображенням голови.

Вимірювання під пахвою.Режим пахового вимірювання призначений для вимірювання температури під пахвою. Перед проведенням вимірювання, вимийте пахву, потім поставте термометр. Притисніть руку до тіла і почекайте 6 секунд, поки прилад не подасть 6 коротких звукових сигналів, що показують, що вимірювання завершено. На дисплеї висвітиться значення вашої температури.

Якщо це необхідно, можливо повторне проведення вимірювання, як описано вище.

Ректальне вимірювання. Режим передбачає ректальне вимірювання температури. Для цього рекомендується надіти водонепроникне пластикове захисне покриття на водонепроникну частину термометра (2). Потім акуратно вставте термометр в задній прохід, приблизно на 3,5 см. Почекайте 6 секунд, поки прилад не подасть 6 коротких звукових сигналів. Температуру вашого тіла видно на дисплеї.

Якщо це необхідно, можливо повторне проведення вимірювання, як описано вище.

Вимірювання в стандартному режимі. Якщо в результаті несприятливих умов вимірювання не може бути проведено у швидкому режимі, прилад автоматично перемикається в режим стандартного вимірювання. Ви можете самостійно поставити цей режим. Вимірювання в стандартному режимі займає 90 секунд.

Всі види вимірювань, оральне, пахвове і ректальне можна робити в стандартному режимі. Якщо на дисплеї з'явилася піктограма, що зображає лежачу людину, і визначення одиниці вимірювання (°С або °F) миготить, прилад готовий до проведення вимірювання.

Показники вимірювань

Рівень показань вимірювань температури людського тіла:

34 °С 42 °С (93,2 °F 107,6 °F)

Шкала:

- режим швидкого вимірювання 0,1 °С або 0,1 °F;

- стандартний режим 0,01 °С або 0,1 °F.

Точність вимірювань

Режим швидкого проведення вимірювань +/-0,1 °С або +/-0,2 °F (діапазон вимірювань від 34 °С 42 °С (93,2 °F 107,6 °F), при температурі навколишнього середовища від +18 °С до +28 °С, (64,4 °F 82,4 °F) +/-0,2 °С або +/-0,3 °F (якщо температура навколишнього середовища відрізняється від вищезгаданої).

Стандартний режим +/-0,1 °С або +/-0,2 °F . Попереджувальні повідомлення

Якщо вимірювана температура перевищує наступні показники, то буде подано довгий звуковий сигнал, за яким йде серія коротких сигналів і на дисплеї з'являється символ "дзвінок": проведення орального вимірювання в швидкому режимі більше 37,8 °С (100 °F);  проведення вимірювання під пахвою у швидкому режимі більше 37,4 °С (99,3 °F); проведення ректального вимірювання в швидкому режимі більше 38 °C (100,4 °F); проведення вимірювань в стандартному режимі.

Повідомлення про помилки:

ERR1 коливання температури під час проведення вимірювання надзвичайно високі.

ERR 2 процедура вимірювання була перервана раніше, ніж вимір було завершено або температура навколишнього середовища вища, ніж робоча температура приладу 40 °C (+104 °F).

Найменування і модель – електронний експрес-термометр FTE (Tmp IT-101)

Умови роботи

У режимі швидкого вимірювання: температура навколишнього середовища від 10,0 °С до 32 °C (+50 °F - 89,6 °F), відносна вологість 95 %, не конденсується.

У режимі стандартного вимірювання: температура навколишнього середовища від 10,0 °С до 40 °C (+50 °F-104 °F), відносна вологість 95 %, не конденсується.

Умови зберігання: від -20,0 °С до +50 °С (від -0,4 °F до 122 °F), відносна вологість 95 %, не конденсується.

Розміри: 16 × 3,5 × 2,5 см.

Вага: близько 38 г.

Загальна тривалість заряду батареї: близько 3000 вимірів.

Батарейка: 1 літієва батарейка. Тип CR–2032 (3,0 V).

У так званих моніторних термометрах реєструються температура пацієнта і час вимірювання температури. Вимірювання температури лобними термометрами Мікролайф є найзручнішим способом вимірювання температури тіла. Необхідно просто доторкнутися термометром до центральної точки чола пацієнта і інфрачервоний сенсор зчитає максимальне значення температури, у той час як інший сенсор визначає температуру навколишнього середовища. Різниця цих показників аналізується відповідно до коефіцієнтів, встановленим клінічним методом, і результат взаємодії двох температур виводиться на дисплей [13].

Фірма AHS (США) розробила новий автономний цифровий вимірювач температури тіла з автономним живленням. У схемі приладу використана нова інтегральна схема АЦПІ СД 7126, що дозволяє підвищити роздільну здатність приладу до 0,01 °С.

Фірма American Thermometer Company (США) розробила серію термометрів одноразового застосування з адгезивним покриттям. Термометр прикріплюється до чола пацієнта і дозволяє проводити тривалі спостереження  за зміною температури тіла.

Стетоскопи фірми Мікролайф мають алюмінієві головки, зйомні хромовані металеві вушні трубки, міцну Y-подібну звукопровідну трубу з литого полівінілхлориду й м'які вушні оливи з воронками конічної форми.

Прилади фірми Мікролайф для інгаляційної терапії астми, хронічного бронхіту й інших респіраторних захворювань прості у використанні, забезпечують доступ до нижніх відділів легенів. Мають потужний, надійний компресор. До поставки комплекту входять дитяча й доросла маски, мундштук і запасні фільтри. Низький рівень шуму. Клапан переривання подавання ліків на видиху [19].

Регулярні вимірювання форсованої швидкості видиху необхідні для контролю стану пацієнта й ефективності лікування  при обструктивних захворюваннях легенів, таких як астма і хронічний обструктивний бронхіт. Провокувати напади ядухи можуть такі фактори, як наявність алергену (пил, пилок) у повітрі, загострення інфекційного процесу й ін. Пікфлометрія, у деяких випадках, дає можливість побічно визначити причину захворювання, а також діагностувати погіршення стану пацієнта до виникнення нападів ядухи. Перед звичайним застосуванням інгаляторів також рекомендується проводити пікфлометрію. Зниження значення форсованої швидкості видиху вказує на напад астми, що наближається, навіть якщо відсутнє погіршення самопочуття. Схема "світлофор" фірми Мікролайф дозволяє пацієнтові самостійно оцінювати отримані результати, щоб контролювати захворювання. Лікар встановлює зелену, жовту й червону область показань форсованої швидкості видиху пацієнта. Поки значення перебувають у зеленій області – захворювання   повністю під контролем. Якщо значення часто попадають у жовту область, доза медикаментів повинна бути збільшена відповідно до рекомендації лікаря. Результати показань пікфлометра в червоній області є небезпечними. У цьому випадку пацієнт повинен діяти відповідно до рекомендації лікаря або вдатися до негайної медичної допомоги.

Пікфлометр фірми Мікролайф PF 100 зберігає в пам’яті до 240 цифрових показань, максимальна сила видиху аналізується комп’ютерною програмою. Діапазон вимірювань від 50 до 900 л/хв. Точність вимірювань ±10 л/хв. Завдяки односторонньому клапану виключає можливість зараження.

Контрольні запитання:

1. Які особливості побудови індивідуальних вимірювачів пульсу ви можете назвати?

2. Наведіть структурні схеми ручного, напівавтоматичного та автоматичного сфігмоманометрів.

3. Що являє собою цифровий термометр?