1.4.2 Застосування масок змінної довжини

Застосування масок змінної довжини забезпечує заощадливіше використання адресного простору. Приклад розподілу адресного простору з масками змінної довжини для попереднього прикладу наведено у таблиці 1.3 [1]. Основна ідея застосування VLSM полягає в тому, що на відміну від технології FLSM, для кожної підмережі маска обчислюється окремо.

Зауважимо, що застосування технології VLSM дозволяє не ли-ше заощадити простір ІР-адрес, а й в деяких випадках дозволяє розв’язати задачу сегментації мережі, яка була б неможливою у випадку застосування технології FLSM.

Розглянемо такий приклад. Нехай провайдер виділив номер мережі класу С: 210.100.45.0 і адміністратору треба організувати чотири підмережі з кількістю вузлів 120, 58, 28 та 4. Зазначимо, що дану задачу принципово неможливо розв’язати з використанням масок постійної довжини. Це пов’язано з тим, що маску підмережі слід вибирати для найбільшої кількості вузлів (для того, щоб кожен вузол в кожній підмережі мав унікальну адресу). Отже в нашому випадку, маска підмережі буде 255.255.255.128. Це говорить про те, що з восьми бітів ІР-адреси, які відповідають за нумерацію вузлів один біт виділено для нумерації підмереж. Отже ми можемо отримати лише дві підмережі замість бажаних чотирьох.

Обчислення маски окремо для кожної підмережі дозволяє розв’язати поставлену задачу (табл. 1.4).

Таблиця 1.3 - Поділ адресного простору мережі класу В з викорис-танням технології VLSM

Таблиця 1.4 - Поділ адресного простору мережі класу С з викорис-танням технології VLSM