1.3. Основні властивості функцій алгебри логікиФункції кон’юнкції та диз’юнкції мають ряд властивостей, аналогічних властивостям звичайних операцій множення та додавання. Легко переконатися в тому, що для цих функцій мають місце: комутативний закон для кон’юнкції та диз’юнкції (1.1):
Для доведення цього закону необхідно замість аргументів підставляти відповідно значення 0 або 1, а потім робити порівняння стовпців в таблицях для функцій, що знаходяться в лівій та правій частинах розглядуваного співвідношення. Функції кон’юнкції та диз’юнкції підпорядковуються асоціативному закону (1.2): ; . Дистрибутивний закон (1.3): ; . Перевіримо справедливість цього закону для диз’юнкції відносно кон’юнкції шляхом порівняння стовпців в таблицях для функцій, що знаходяться в лівій та правій частинах розглядуваного співвідношення: Збіг крайніх стовпців в побудованих таблицях 1.18, 1.19 доводить наше твердження. Розглянемо тепер ряд простих, але вельми важливих для функцій кон’юнкції та диз’юнкції співвідношень, які в подальшому будемо використовувати в задачах мінімізації логічних функцій: – закони логічного додавання та множення з константою одиниці (1.6), (1.8):
– закони логічного додавання та множення з константою нуля (1.5), (1.7):
– закон ідемпотентності (1.4):
– закон виключеного третього та закон протиріччя (1.9), (1.10):
– закон подвійного заперечення (1.11): . Таблиця 1.28
– формули де Моргана (1.13), (1.14): ; . Доведення правила де Моргана наведені в табл. 1.29. Таблиця 1.29
З таблиці 1.29 видно, що при різних значеннях і права і ліва частини однакові. Формули де Моргана можна використовувати і для випадку, коли функція має більше двох аргументів, нижче наведені відповідні співвідношення: (1.23) Аналогічним чином доводяться інші тотожності. Властивості функції додавання за модулем 2 та функції імплікації часто бувають корисними при аналізі та синтезі різних дискретних приладів. Для функції додавання за модулем 2 мають місце переставний та сполучний закони, а також розподільний закон відносно кон’юнкції: (1.24) Мають місце також очевидні співвідношення: (1.25) Крім того, має місце формула (1.26) На відміну від усіх розглянутих раніше функцій для імплікації не мають місця переставний та сполучний закони: (1.27) Функції диз’юнкції та кон’юнкції можуть бути виражені через імплікацію таким чином: (1.28) Доведення співвідношень (1.28) наведені в табл. 1.30 та 1.31. З таблиць 1.30, 1.31 видно, що при різних значеннях х та у права і ліва частина формул (1.28) однакові. Для функцій штрих Шеффера і операція Пірса має місце переставний закон (1.29) Сполучний закон для них не виконується:
Мають місце такі очевидні співвідношення: (1.30) В силу відсутності сполучного закону дії розкриття дужок та винесення за дужки для функцій штрих Шеффера і операція Пірса специфічні та виконуються за такими правилами: (1.31) Доведення справедливості цих співвідношень аналогічне. Доведемо, наприклад, справедливість рівності . Використовуючи два останніх співвідношення з (1.30), перетворимо обидві частини цього співвідношення таким чином:
. Збіг лівої та правої частин після проведення еквівалентних перетворень доводить рівність. Функції штрих Шеффера і операція Пірса пов’язані між собою співвідношеннями, аналогічними до формул де Моргана для функцій кон’юнкції та диз’юнкції: (1.32) Для доведення справедливості першого з цих співвідношень зазначимо, що на основі двох останніх рівностей з (1.30) можна перше зі співвідношень (1.31) переписати у такому вигляді: ; . Оскільки отримане співвідношення є формулою де Моргана, то перше зі співвідношень (1.31) справедливе. Для другого співвідношення доведення аналогічне. |