ВСТУП
Навчальний посібник присвячений висвітленню сучасних принципів функціонування ринків титулів власності, аналізу існуючих методів прогнозування часових рядів, основних принципів портфельного інвестування та методів прогнозування дохідності фінансових активів.
Метою цього посібника є ознайомлення широкого кола студентів, науковців, інженерно-технічних працівників з основними поняттями моделювання ринкових ситуацій, які виникають під час роботи на ринку цінних паперів, методами та моделями формування та управління інвестиційними портфелями, які є основними інструментами у фінансовій діяльності.
Посібник призначений для студентів спеціальностей "Комп’ютеризовані системи управління і автоматики", "Системи управління і автоматики, інформаційні технології в менеджменті та бізнесі", "Системи управління і автоматики, інформаційні технології в менеджменті (з поглибленим вивченням іноземної мови на рівні технічного перекладача)", а також буде корисним інженерам та науковим співробтникам у галузі комп’ютеризованих систем управління та студентам суміжних спеціальностей.
Перший розділ книги присвячений розгляду основних понять та термінів, які використовуються при роботі на ринках цінних паперів. В наступних розділах розглянуто найбільш поширені методи аналізу часових рядів, відомі моделі портфельного управління.
Використання посібника передбачає знання основ роботи з основними прикладними програмами Microsoft Office (Word, Excel тощо), а також найбільш відомих програм для роботи з цінними паперами – TradeStation та Metastock.
В посібнику подано представлено приклади аналізу часових рядів за допомогою відомих методів, задачі формування портфеля цінних паперів при різних умовах, розрахунок основних фінансових показників, які використовуються при роботі на ринку цінних паперів. Автори намагалися зробити так, щоб викладений матеріал не дуже підлягав під вплив часу, тому робили наголос на викладенні базових понять.
Особливу увагу приділено кореляційному та регресійному аналізу часових рядів, які описують поведінку фінансових активів на ринках, а також основам роботи з портфелями цінних паперів.
Розділ 1 підготовлено В. Ю. Коцюбинським; розділи 2, 3 – Л. М. Кислицею; розділи 4, 5, 6 – В. Ю. Коцюбинським та Л. М. Кислицею; розділи 7, 8 – Л. М. Кислицею; розділ 9 – В. Ю. Коцюбинським. Загальну редакцію книги здійснено В. Ю. Коцюбинським.