ВСТУП

Формування системного аналізу як самостійного наукового напрямку дослідження обумовлено загальною тенденцією розвитку людства. Ця тенденція виявляється в усе більшому і глибокому втручанні в організаційну діяльність людини, а також у процеси вироблення і прийняття ними рішень.
У 70-х роках ХХ століття в науковій літературі з'явилася маса термінів: «системна революція», «системний підхід», «загальна теорія систем», «системний аналіз», «системний аналіз і дослідження операцій» і под. Це говорило про об'єднання зусиль фахівців різних професій для розв’язання загальних задач, що пов'язані з вивченням, проектуванням і керуванням складними системами. Причому, починаючи з цього часу, поняття системності стало не тільки теоретичною категорією, але усвідомленою необхідністю в практичній діяльності. Саме цей «системний рух» [16], привів до інтеграції окремих наукових напрямків щодо створення науки, яка отримала назву «системний аналіз» і у наш час існує як самостійна дисципліна.
Предметом вивчення системного аналізу є система (system), незалежно від її природи, організації, способу існування і способу опису.
Метою розгляду системи є розв’язання задач системного аналізу, керування системами (прийняття рішень у результаті аналізу) і проектування.
При розгляді реальних систем приходиться стикатися із сукупністю проблем, вирішення яких може бути під силу тільки колективу професіоналів різного профілю. До таких проблем відносяться різні проблеми починаючи з виділення системи із середовища, її формального опису, взаємодії з зовнішнім середовищем, вибору або розроблення оптимальних алгоритмів керування, оптимального проектування, технічних засобів керування і под., закінчуючи підбором кадрів і організацією колективу для виконання цих робіт. Для вирішення вищевказаних проблем системний аналіз залучає широкий спектр різних наук і різні сфери практичної діяльності. При цьому він надає велике значення методичним аспектам будь-якого системного дослідження [1, 4, 11, 15, 16].

Даний посібник присвячено розв’язанню таких задач системного аналізу як питання методології системних досліджень і математичних методів цих досліджень.