9.4. Інтервальні методи розв’язання диференційних рівнянь

 

Цікавість до використання інтервальних методів при вирішенні диференційних рівнянь пояснюється тим, що в рамках інтервального аналізу вхідні дані диференційного рівняння можуть бути задані у вигляді інтервалів, і отримані рішення враховують не лише помилки у вхідних даних, але й помилки апроксимації і округлення.

При інтервальному моделюванні ІВС, однією з задач є розв’язання диференційних рівнянь з інтервальними даними. На сьогодняшній день розроблено багато інтервальних методів розв’язку диференційних рівнянь. Розглянемо детально найвідоміші методи.

 

9.4.1. Інтервальний метод другого порядку для розв’язку звичайних диференційних рівнянь

 

Розглянемо задачу Коші

, (3.17)

. (3.18)

Припустимо, що функція f(y) визначена і має дві перші обмежені похідні на інтервалі A=[a,b].

Розглядаємий нижче метод розв’язку задачі (3.17), (3.18) припускає неточно задані початкові дані, а саме припустимо, що існує інтервал Y0 такий, що він лежить строго в А і y0ÎY0. Окрім того припустимо, що функція f(y) має інтервальне розширення F(Y), що володіє наступними властивостями:

1) Функція F(Y) визначена і неперервна при всіх YÌA;

2) функція F(Y) монотонна по включенню, тобто з того, що Y1ÌY2, слідує F(Y1)ÌF(Y2);

3) існує число l>0 таке, що для всіх Y?A, а також існує - інтервальне розширення функції , що визначене при YÌA і монотонне по включенню.

Оскільки Y0 лежить в А, для деякого скінченного h0>0, знайдеться таке число ξ>0, що

.

Інтервальний розв’язок побудуємо на відрізку [0, ?], для цього розіб’ємо його на m частин точками (i=0,1,…,m), h= ?/m0.

Теорема 3.2 Якщо інтервали Y(xi)=Yi (i=0,1,…,m) визначаються формулами

Y0=Y(x0)=Y(0), (3.19)

Yi+1=Yi+(h/2){F(Yi)+F(Yi+hF(Yi+[0,h]?F(A)))-(h3/12)?(Yi+[0,h]·F(A))}, (3.20)

(i=0,1,…,m),

то для будь-якого розв’язку y(x) рівняння (3.17), такого, що y(0)ÎY0, справедливі включення y(хi)ÎYi(i=1,…,m) і має місце наступна оцінка для ширини інтервалівYi:

, (3.21)

де N і М – дійсні константи, що не залежать від i i h.

 

9.4.2. Інтервальні методи типу Рунге-Кутта

 

Розглянемо задачу Коши:

, (3.22)

. (3.23)

Припустимо, що функція f(x,y) визначена для всіх , де .

Так як ряд параметрів, що визначаються формулами метода Рунге-Кута, використовуються при побудові відповідних інтервальних формул, розглянемо спосіб отримання розв’язку цим методом в класичній математиці.

Для знаходження y(x+h), якщо відомо y(x) використовується наступна формула:

, (3.24)

де

а величини a2, …, aq, p1, …, pq, bij (0 залежать від вибору порядку похибки, q і самої функції f.

Нехай функція f(x,y) має інтервальне розширення F(X,Y), що має наступні властивості:

1. F(X,Y) визначене і неперервне для всіх ХÌDх, YÌDy;

2. F(X,Y)монотонне по включенню, тобто з Х1ÌХ, Y1ÌYслідує, що F(X1,Y1)ÌF(X,Y);

3. Існує константа L>0, така, що для всіх ХÌDх, YÌDy, де . Нехай, окрім цього, y(x,y) має інтервальне розширення Y(X,Y), визначене для всіх ХÌDх, YÌDy і монотонне по включенню.

Тоді розв’язок інтервального диференційного рівняння буде наступним:

де s – порядок рівняння.

Цей метод справедливий і для розв’язку рівнянь зі змінним кроком, а також для систем рівнянь вигляду (3.22) з відповідними початковими умовами.

 

9.4.3 Метод Крукеберга

Трьохкроковий метод Крукеберга чисельного розв’язання задачі Коши для звичайних диференційних рівнянь дозволяє отримати інтервали, що містять розв’язок задачі. В ньому попередньо будується інтервальний розв’язок для фіксованої дійсної задачі з певнимим початковими значеннями з заданої множини (інтервалу), а потім методом збурень знаходяться інтервальні включення для всіх можливих рішень.

Нехай рівняння першого порядку з початковими умовами y(x0)=y0 має єдиний розв’язок на [x0,x1]. Якщо початкові дані задані неточно, тобто , де Y0 - певний інтервал в R, то розв’язки задачі в такій постановці утворюють множину . Необхідно знайти інтервал , де , x1=x0+h, величина кроку h визначається в процесі розв’язку.

На першому кроці знаходимо крок h і інтервальний поліном k-го ступеню Pk(x-x0) такий, що при x1=x0+h, . Такі поліноми можуть бути отримані за ітераційним алгоритмом Пікара:

(3.27)

де F – інтервальне розширення функції f. На практиці обмежуються поліномами нульового ступеню p0.

На другому етапі знаходиться інтервальний розв’язок початкового рівняння з дійсними початковими даними y(x0)=d0?Y0. Використовуючи формулу Тейлора, в якій дійсні аргументи замінені інтервальнимим, маємо інтервал

Зрозуміло, що

     Третій етап представляє інтервальний варіант метода збурень. Інтервал

U0=Y0-d0 – всіх можливих збурень початкового значення d0.Перепишемо початкову задачу у вигляді

(3.28)

Нам відомо, що , необхідно визначити . Шляхом розкладу правої частини за формулою Тейлора в околі розв’язку і утримуючи члени першогопорядку відносно h, маємо рівняння

, (3.29)

з початковими умовами (3.28). Тоді інтервал U1=QU0, де , F – інтервальне розширення функції , і є шуканим розв’язком задачі (3.29), (3.28).

Метод Крукеберга природнім чином узагальнюється на випадок системи рівнянь. При цьому буде матрицею, елементи якої є інтервальними розширеннями функцій.