Інтерполяція за Лагранжем (Lagrange interpolation) вживається в загальному випадку для довільно розташованих вузлів.
Інтерполяційний поліном для методу Лагранжа представлений у вигляді:
,
де всі (j=0,…, n) - поліноми ступеня n, коефіцієнти яких можна знайти з допомогою (n+1) рівняння:
внаслідок чого отримаємо систему рівнянь:
…………………………………………….
Якщо значення обирається так, що
то записана система рівнянь буде задовільна.
Ця умова означає, що будь- який поліном дорівнює нулю при кожному , крім рівного . Тому в загальному випадку поліном має такий вигляд:
Якщо =1, то коефіцієнти визначаються з виразу:
Для полінома, який шукаємо, отримаємо:
.
Вводячи позначення
Записуємо
Треба відзначити дві головні властивості поліномів Лагранжа:
1)
2) якщо лінійно залежить від , то слушний принцип суперпозиції: інтерполяційний поліном суми декількох функцій дорівнює сумі інтерполяційних поліномів доданків.
Залишковий член інтерполяційної формули.
Припускаючи вузли інтерполяції відмінними один від другого, а функцію такою, що має неперервну похідну порядку на проміжку , де розміщені вузли інтерполяції, можна записати залишковий член інтерполяційної формули
на цьому проміжку у вигляді
,
де
.
Тоді
,
де
.
Інтерполяція багаточленом Лагранжа або Ньютона на всьому відрізку з використанням великого числа вузлів інтерполяції часто призводить до неточного наближення, що пояснюється сильним накопиченням похибок в процесі обчислень. Крім того, через розбіжність процесу інтерполяції збільшення числа вузлів не завжди приводить до підвищення точності. Для того, щоб уникнути великих похибок, увесь відрізок розбивають на часткові відрізки і на кожному з часткових відрізків приблизно замінюють функцію f{x) багаточленом невисокого ступеня (так звана кусково-поліноміальна інтерполяція).
Одним із способів інтерполяції на всьому відрізку є інтерполяція за допомогою сплайн-функцій. Сплайн-функцією або сплайном називають кусково-поліноміальну функцію, що визначена на відрізку і має на цьому відрізку деяке число безперервних похідних.
Слово «сплайн» (англійське «spline») означає гнучку лінійку, що використовується для проведення гладких кривих через задані точки площини. Основною перевагою сплайнів є можливість локально змінювати форму кривої на виділеному проміжку значень.
Коли відрізок [a;b] досить великий, то не можна підвищувати точність інтерполяції за рахунок збільшення порядку інтерполяційного полінома. Це пов’язано з тим, що у полінома n-го порядку може бути n-1 точка екстремуму. При n→∞ графік полінома починає сильно коливатись і не наближається до нуля. Таке явище називають феноменом Рунге.
Тому більш перспективним є застосування кусочно-поліноміальної інтерполяція, при якій апроксимуюча функція складається з окремих поліномів, як правило, однакового невеликого порядку, визначених кожен на своїй частині відрізка [a;b].
Розглянемо інтерполяцію кусочно-лінійною та кусочно-квадратичною функцією.
Нехай f(x) задана на системі вузлів a≤x0
Кусочно-лінійною функцією (лінійним сплайном) називається функція:
Для знаходження n пар її коефіцієнтів маємо систему з 2n лінійних рівнянь:
Графік кусочно-лінійної функції має вигляд (рис. 6.2):
Рисунок 6.2 – Графік кусочно-лінійної функції
Кусочно-лінійна функція φ(x) всередині інтервалу (хi 1;xi), безперервна й диференційована, а в точках xi, безперервна, але не диференційована.
Розглянемо кусочно-квадратичну функцію.
Нехай f(x) задана таблично на відрізку [a;b], але n=2m (парне) a≤x0
Кусочно-квадратичною функцією (квадратичним сплайном) називається функція:
.
Для пошуку невідомих коефіцієнтів ak,bk,ck, , формується система рівнянь на основі критерію інтерполяції φ(xi)=yi=f(xi), . Ця система складається з т систем:
.
Наприклад, при k=1:
Графічно ця функція має вигляд (рис. 6.3):
Рисунок 6.3 – Графік кусочно-квадратичної функції
Кусочно-квадратична функція всередині кожного інтервалу (xi-2,xi) є безперервною та диференційована два рази, а в точках xi безперервна, але не диференційована.
Узагальненням розглянутих функцій є сплайни.
Нехай на відрізку [a;b] задана система вузлів a0≤x0
Сплайном Sm(x) називається функція, яка визначена на відрізку [a;b], належить класу l раз безперервно-диференційованих функцій, й така, що на кожному відрізку [хк-1; хк], вона є поліномом порядку m.
Різницю (m-l) називають дефектом сплайна, що показує різницю між порядком складаючих його поліномів і ступенем гладкості загальної функції.
Якщо сплайн побудований по деякій функції f(x) таким чином, що Sm(хi)= f(xi), то сплайн називають інтерполяційним. Вузли сплайна й вузли інтерполяції функції можуть не співпадати.
Очевидно, що кусочно-лінійна функція є інтерполяційним сплайном порядку 1 й дефекту 1, а кусочно-квадратична функція є інтерполяційним сплайном порядку 2, дефекту 2.