4.5 Екструзія
Найпоширенішим видом переробки пластмас є екструзія. За допомогою цієї технології виготовляють довгомірні вироби – плити та профілі різної конфігурації, а також пустотілі профілі.
Схема отримання довгомірних профілів методом екструзії наведена на рисунку 4.4.
1 – розігріта термоформуєма композиційна суміш; 2 – робочий циліндр
екструдера; 3 – філь’єра; 4 – довгомірний виріб
Рисунок 4.4 – Схема отримання довгомірних профілів методом екструзії
Екструзія – це видавлювання пластмаси із порожнини через отвір під тиском. Пластмаса знаходиться у розплавленому стані, але після виходу через отвір миттєво затвердіває і набуває форми отвору при необмеженій довжині. Здійснюють на спеціальних шнекових машинах, які призначені для виготовлення пластмасових труб, а також для нанесення ізоляції на дріт (точно так наносять на дріт і гумову ізоляцію).
Сутність даного технологічного процесу полягає в тому, що сформована та розігріта термоформуєма композиційна суміш витискується через профільний отвір філь’єри. Такий метод є досить продуктивним, але має недолік: невелике відхилення від технології порушує складні процеси течії та формування пластмасових виробів. Також ця технологія обмежена профільними виробами. Наприклад, для виготовлення сидіння стільця спочатку на екструдері отримують плоску плиту, а потім в розігрітій прес-формі пластичним деформуванням отримують кінцевий продукт (рис. 4.5) [1, 2].
а – отримання на екструдері плоскої плити (1 – розігріта термоформуєма композиційна суміш, 2 – робочий циліндр екструдера, 3 – філь’єра,
4 – плоска плита); б – формування виробу пластичним деформуванням
в розігрітій прес-формі (5 – виріб, 6 – матриця, 7 – пуансон);
в – отриманий виріб об’ємної форми
Рисунок 4.5 – Схема отримання об’ємних виробів методом екструзії