Тема 5. Сучасні політико-ідеологічні доктрини

 

Надбанням світової політичної думки є низка класичних суспільно-політичних доктрин, що заявили про себе в минулому і мають різні форми вияву в наш час. Кожна з політичних доктрин містить певні політичні цінності, пропагує власні цілі та ідеали та вимагає цілеспрямованих дій громадян щодо досягнення певної мети.

 

5.1. Поняття політичної ідеології

 

ПОЛІТИЧНА ІДЕОЛОГІЯ (від грец. ідеа – поняття і loqos – вчення) – система концептуально оформлених політичних, правових, релігійних, філософських уявлень, поглядів та ідей на політичне життя, яка відбиває інтереси, світогляд, ідеали, умонастрої людей, класів, націй, суспільства, політичних партій, громадських рухів та інших суб’єктів політики.

ДЕСЮСТ ДЕ ТРАСІ – французький філософ та економіст. Вперше вжив термін “ідеологія” у 1796 р.

ОСОБЛИВІСТЬ ПОЛІТИЧНОЇ ІДЕОЛОГІЇ – створюється діяльністю теоретиків, політичних діячів, учених, які представляють інтереси того чи іншого класу або соціальної групи. Поживним ґрунтом для її формування є інтереси, уявлення про суспільно-політичне життя різних соціальних спільнот, хоча вони безпосередньо участі у процесі її формування не беруть.

КЛАСИФІКАЦІЯ ПОЛІТИЧНИХ ІДЕОЛОГІЙ:

СТРУКТУРА ПОЛІТИЧНОЇ ІДЕОЛОГІЇ – комплекс окремих

елементів, а саме:

Р и с . 5 . 1 . С т р у к т у р а   п о л і т и ч н о ї   і д е о л о г і ї

 

РІВНІ РЕАЛІЗАЦІЇ ПОЛІТИЧНОЇ ІДЕОЛОГІЇ:

 

ФУНКЦІЇ ПОЛІТИЧНОЇ ІДЕОЛОГІЇ: