Уявлення прихильників класичної теорії про здатність ринку до автоматичного регулювання економіки і необхідність відлучення держави від цього регулювання не витримало випробування на практиці. Історичний досвід світової економіки (Велика депресія 30-х років) показав, що держава змушена втручатися в економічні процеси. Вирішальну роль в перегляді класичних уявлень про економічний механізм відіграв відомий англійський економіст Джон Мейнард Кейнс.
У книзі “Загальна теорія зайнятості, процента та грошей” (1936 р.), він уперше піддав конструктивній критиці класичну теорію макроекономічного регулювання, що панувала доти. На противагу класичній теорії ринкового саморегулювання і державного невтручання в економіку він запропонував альтернативну макроекономічну теорію, в основі якої лежить державне регулювання економіки. Це явище отримало в науці назву “кейнсіанської революції”.
На відміну від класиків, прихильники кейнсіанської теорії відстоюють думку, що ринковий механізм самостійно не може гарантувати досягнення в економіці повної зайнятості. Повна зайнятість за рахунок лише ринкових регуляторів – це не закономірність, а випадковість. Підтвердженням цього положення кейнсіанці висувають кілька аргументів:
за рахунок зниження процентних ставок за кредит, що підніме “граничну ефективність капіталу” і збільшить інвестиції приватного сектора економіки. Розглядаючи роль фіскальних і грошово-кредитних інструментів в стимулюванні сукупного попиту, кейнсіанці віддають перевагу першим. Це пояснюється тим, що під час спаду виробництва інвестиції слабо реагують на зниження процентної ставки. Отже, за цих умов грошово-кредитна політика є неефективною. Тому головну увагу слід приділяти не зниженню процентної ставки, а фіскальній політиці на основі збільшення державних інвестицій, надання пільгових кредитів тощо.
Важливу роль в кейнсіанській теорії відіграє мультиплікатор інвестицій. Найбільшу величину він має за умов наявності в економіці невикористаних потужностей і вільної робочої сили. При наявності резервних потужностей досягається “дешеве” нарощування випуску продукції за рахунок незначних додаткових інвестицій. Тому в умовах недостатнього сукупного попиту держава може за рахунок бюджетних витрат забезпечувати значний мультиплікативний ефект.
(Кейнсіанський хрест( – кейнсіанська модель рівноваги, або “45-градусна модель”, або “модель доходи-витрати” (див. рис. 6.1) передбачає, що сукупний попит (АD) представлено плановими витратами – сумою, яку домашні господарства, фірми і держава мають намір витратити на купівлю товарів та послуг: С + І + G. Сукупна пропозиція (АS) представлена фактичними витратами, Y. Фактичні (реальні) витрати відрізняються від планових тоді, коли фірми змушені здійснювати незаплановані інвестиції в товарно-матеріальні запаси (ТМЗ) в умовах неочікуваних змін у рівні продажів, тобто:
Факт. Інвестиції = План. Інвестиції + Незаплановані Інвестиції в ТМЗ.
Планові і фактичні інвестиції в моделі є функцією від доходу і не залежать від рівня цін, який залишається фіксованим. В наведеному графіку лінія планових витрат перетинає лінію фактичних витрат в точці А, де реальні та планові витрати дорівнюють одне одному(С + І + G) = Y. Наведений графік отримав назву кейнсіанського хреста.
На лінії Y=Y завжди дотримується рівність фактичних інвестицій та заощаджень. У точці A, де доход дорівнює плановим витратам, досягається рівність між плановими та фактичними інвестиціями і заощадженнями, тобто встановлюється макроекономічна рівновага.
Якщо фактичний обсяг виробництва Y1, перевищує рівноважний Y, то це означає, що покупці купують товарів менше, ніж фірми виробляють, тобто AD Нереалізована продукція набирає форми товарно-матеріальних запасів (ТМЗ), які зростають. Таке збільшення запасів примушує фірми скорочувати виробництво і зайнятість, що в результаті зменшує ВВП. Поступово Y1, зменшується до рівня Y, тобто доход і планові витрати вирівнюються. Таким чином, досягається рівновага між сукупним попитом і сукупною пропозицією (AD=AS).
Навпаки, якщо фактичний випуск Y2, менший за рівноважний рівень Y, то це означає, що фірми виробляють менше, ніж покупці готові придбати, тобто AD>AS. Підвищений попит задовольняється за рахунок незапланованого скорочення запасів фірм, що створює стимули до збільшення зайнятості і випуску. В результаті ВВП поступово зростає від рівня Y2 до рівня Y, і знову досягається рівновага: AD=AS.
Рисунок 6.1 – “Кейнсіанський хрест”
При будь-якому рівні ЧНП нижче рівноважного сукупні витрати будуть перевищувати обсяг виробництва, викликаючи тим самим непередбачені скорочення інвестицій в товарно-матеріальні запаси, загальний ріст прибутку і, врешті-решт, – ріст ЧНП.
В кейнсіанській макроекономічній моделі застосовуються два методи визначення рівноважного рівня ЧНП: метод вилучень та інўєкцій і метод співставлення сукупних витрат і обсягу виробництва
Метод вилучень та ін`єкцій (S=I) – це метод визначення рівноважного рівня ЧНП, який дозволяє визначити рівновагу ЧНП в точці А, де сума заощаджень домашніх господарств дорівнює сумі запланованих інвестицій (рис.6.2). Це та точка, в якій перетинаються графіки заощаджень і запланованих інвестицій. Будь-який надлишок заощаджень над запланованими інвестиціями служить причиною недостатності загальних витрат, що викликає падіння ЧНП. Будь-який надлишок запланованих інвестицій над заощадженнями приводить до надлишку загальних витрат, що уможливлюють ріст ЧНП.
Рисунок 6.2 – Модель вилучень та інўєкцій
Метод співставлення сукупних витрат і обсягу виробництва (C+In=ЧНП) – метод визначення рівноважного ЧНП, коли сукупні витрати і обсяг виробництва рівні, що на графіку (рис. 6.3) відповідає точці А, де лінія С+Іn перетинає бісектрису. При будь-якому рівні ЧНП вище рівноважного обсяг виробництва буде перевищувати сукупні витрати, що приведе до непередбачених інвестицій в товарно-матеріальні запаси, падіння прибутку і в кінцевому рахунку – до зменшення обсягу виробництва, зайнятості і доходу.
Рисунок 6.3 – Графік рівноважного ЧНП за методом “сукупні витрати-обсяг виробництва”
Визначення ЧНП за допомогою методу (вилучень та ін(єкцій( і аналізу мультиплікатора наводить на думку про існування певного парадоксу, так званого парадоксу ощадливості. Парадокс ощадливості полягає в тому, що спроби суспільства більше зберігати можуть фактично привести до того ж S1 або навіть меншого фактичного обсягу заощаджень S2 (рис. 6.4).
Рисунок 6.4 – Парадокс ощадливості
Цей парадокс проявляється в таких формах:
Функції державного регулювання економіки
ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
ПИТАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Поясніть обмеження ринку та головні функції держави.
2. У чому полягає сутність державного регулювання ринку та його обмеження?
3. Наведіть основні елементи класичної теорії на користь того, що ринковий механізм має здатність до автоматичного саморегулювання.
4. Розкрийте зміст кейнсіанського механізму державного регулювання економіки.
5. Які існують методи визначення рівноважного рівня ЧНП в кейнсіанській теорії?
6. Поясніть на графіку моделі “витрати-випуск”, яку роль відіграють незаплановані інвестиції в товарні запаси в умовах, коли фактичні сукупні витрати менші або більші, ніж ВВП.
7. Поясніть, чому розбіжність між заощадженнями і запланованими інвестиціями визначає нерівність між фактичним і рівноважним ВВП.
ОЦІНІТЬ ПРАВИЛЬНІСТЬ ТВЕРДЖЕНЬ (ТАК, НІ)
1. Макроекономічна дихотомія – це протиріччя між Кейнсом і класиками.
2. На думку авторів класичної економічної теорії економіка завжди прагне до рівноваги.
3. Теорема Сея рівнозначна положенню, що рівновага, як правило, існує на всіх ринках.
4. У класичній моделі важливою передумовою є повна зайнятість.
5. У економічній літературі під поняттям “ефективний попит” розуміють потреби населення.
6. Кейнсіанська функція споживання виражає звўязок між реальним споживанням і процентом.
7. Кейнсіанська теорія розглядає інвестування як нееластичне за процентом.
8. Парадокс ощадливості випливає із економічної суті закону Сея.
9. Припущення про незалежність споживання (як і заощаджень) від процента є правильним.
10. Поняття “гранична продуктивність капіталу” і вираз із економіки підприємства “внутрішня процентна ставка” є синонімами.
11. Кейнсіанська теорія розглядає інвестування взагалі як нееластичне за процентом.
12. У моделі “доходи-витрати” інвестиції і заощадження приводяться до відповідності шляхом змін реального доходу.
ТЕСТИ
1. Згідно з пануючою точкою зору теорія кейнсіанців відрізняється від класично-неокласичної передусім:
а) іншою теорією інвестицій;
б) відмовою від припущення про максимізацію прибутку;
в) інакше сформульованою більш докладною функцією споживання;
г) іншою теорією грошового попиту;
д) можливістю існування незмінності зарплат і цін.
2. Кейнсіанська функція споживання виражає зв'язок між:
а) реальним споживанням і процентом;
б) номінальним споживанням і рівнем цін;
в) номінальним споживанням і номінальним прибутком;
г) жодною з цих величин.
3. Кейнсіанська функція споживання суперечить класично-неокласичній функції споживання через припущення, що:
а) споживання не залежить від процента;
б) заданий реальний прибуток господарюючого суб'єкта;
в) споживання не залежить від рівня цін;
г) споживання не залежить від стану каси.
4. У моделі “доходи-витрати” показано, що реальний доход і загальний попит:
а) приречені ринком праці;
б) приречені ринком фінансів;
в) немає правильної відповіді.
5. У моделі “доходи-витрати” рівновага є
а) рівновагою в методичному значенні;
б) рівновагою в теоретичному значенні;
в) рівновагою в нормативному значенні;
г) немає правильної відповіді.
6. Нехай задані такі умови моделі “доходи-витрати”: гранична схильність до споживання MPC = 0,9, а інвестиційний попит збільшується на одиницю. Внаслідок цього споживання зросте на:
а) 10 одиниць;
б) 9 одиниць;
в) 0,9 одиниці;
г) немає правильної відповіді.
7.”Неповна зайнятість” існує в народному господарстві, якщо:
а) працездатні не працюють;
б) реальна зарплата перевищує граничну продуктивність праці;
в) статистичні дані свідчать про наявність безробітних;
г) немає правильної відповіді.
8.У кейнсіанській моделі з нерухомою зарплатою:
а) має місце макроекономічна дихотомія;
б) обов'язково наступає неповна зайнятість;
в) немає правильної відповіді.
ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ
1. Нехай емпірично встановлена функція споживання має вигляд С = 40,0 + 0,85 ЧY. Якою буде пов'язана з нею функція заощадження?
2. Інвестор передбачає, що інвестиція 180 тис. грн. – через 5 років буде приносити постійний чистий прибуток 40 тис. грн. в рік, який виникає на початку року. Яка гранична продуктивність капіталу повинна відповідати цій інвестиції? Чи буде інвестор здійснювати інвестування при ставці 7% і 4%?
3. Чому гранична продуктивність капіталу народного господарства постійно збігається з ринковим процентом?
4. Які спільні риси і відмінності мають класично-неокласична і кейнсіанська теорії інвестицій?
5. Модель “доходи-витрати” приводить до висновків, які істотно відрізняються не тільки від класично-неокласичної теорії, але також і від загальної кейнсіанської моделі. На якому істотному припущенні моделі “доходи-витрати” базуються різні висновки? На чому базується це припущення?
6. Відповідно до дії так званої купівельної спроможності зарплати її підвищення сприяє приросту макроекономічного попиту і більш високій зайнятості. Чи діє цей аргумент в кейнсіанській моделі?
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Макконнелл К., Брю С. Экономикс: принципы проблемы и политика: В двух томах: т.1 – М.: Республика, 1992. – С.194-217.
2. Мікроекономіка і макроекономіка: Підруч. для студентів екон. спец. закл. освіти: у 2 ч./С. Будаговська, О.Кілієвич, І. Луніна та ін.; За заг. ред. С. Будаговської. – К.: Основи, 1998. – С. 261-304.
3. Мороз О.В., Небава М.І. Екскурс в антологію макроекономічної думки. Навчальний посібник. Вінниця: ВДТУ – 2000. – С.12-53.
4. Небава М.І. Макроекономіка. Тематичний тлумачний словник термінів. Навчальний посібник.– Вінниця: ВДТУ, 2000. – С.74-81.
5. Савченко А.Г., Пухтаєвич Г.О., Тітьонко О.М. Макроекономіка: Підручник. – К.: Либідь, 1999. – С. 148-160.
6. Фишер С., Дорндбуш Р., Шмалензи Р. Экономика: Пер. с анг. со 2-го изд. – М.:Дело,1999. – С.568-586.
7. Экономическая теория. Учебник для вузов./Под ред.А.И.Добрынина, Л.С.Тарасевича. – СПб.: Питер, 1999. – С. 422-442.