іншими заходами щодо підтримки основних засобів у робочому стані.
Відображення подальших витрат, пов’язаних з експлуатацією та обслуговуванням основних засобів в бухгалтерському обліку, відповідно до П(С)БО 7 залежить тільки від того, як вони впливають на майбутні економічні вигоди, очікувані від використання об’єкта основних засобів і не залежать від вартості ремонту та її співвідношення до вартості основних засобів.
Витрати, що здійснюються для підтримання об’єкта основних засобів в робочому стані та одержання чи підтримання первісно очікуваних майбутніх економічних вигод від його використання, включаються до складу витрат того періоду, коли вони були понесені.
До таких витрат відносяться витрати на ремонт і обслуговування основних засобів і в обліку вони відображаються таким чином:
1) варіант
Дебет 23 “Виробництво” субрахунок допоміжне виробництво ” (в частині ремонту)
Кредит рахунків 63 розрахунки з постачальниками та підрядниками”, 65 “Розрахунки по страхуванню”, 66 “Розрахунки по оплаті праці”, 20 “Виробничі запаси або рахунки класу 8 “Витрати по елементах” (для підприємств, що його використовують) та ін.
Дебет рахунків класу 9 “Витрати діяльності” залежно від функціонального призначення основних засобів
Кредит 23 “Виробництво” субрахунок “Допоміжне виробництво” (в частині ремонту).
2) варіант
Дебет рахунків класу 9 “Витрати діяльності” залежно від функціонального призначення основних засобів в частині витрат на утримання і експлуатацію основних засобів
Кредит рахунків 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками”, 65 “Розрахунки по страхуванню”, 66 “Розрахунки по оплаті праці”, 20 “Виробничі запаси” або рахунки класу 8 “Витрати по елементах” (для підприємств, що його використовують) та ін.
Витрати, пов’язані з поліпшенням об’єкта основних засобів (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводять до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від їхнього використання, включають до первісної вартості об’єкта.
Збільшення первісно очікуваних економічних вигод може бути досягнуто двома способами:
1) збільшення надходжень грошових коштів внаслідок зростання виробничої потужності об’єкта;
2) зменшення витрат, пов’язаних з використанням об’єкта основних засобів.
Прикладами витрат, які включають до первісної вартості об’єкта, є:
впровадження більш ефективного технологічного процесу, що дало змогу зменшити первісно оцінені виробничі витрати.
Бухгалтерські записи для обліку таких витрат такі ж, як при створенні і придбанні основних засобів, тобто використовується рахунок 15 “Капітальні інвестиції”.
Витрати накопичуються на відповідному субрахунку рахунку 15 “Капітальні інвестиції” і після їх завершення включаються до первісної вартості об’єкта основних засобів:
Дебет 15 “Капітальні інвестиції”
Кредит 23 “Виробництво”
Кредит 20 “Виробничі запаси”
Кредит 66 “Розрахунки з оплати праці”
Кредит 65 “Розрахунки за страхуванням”
Кредит 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками”
Дебет 10 “Основні засоби”
Кредит 15 “Капітальні інвестиції”