10.5 Неоплачений капітал

 

Після проведення установчих зборів та реєстрації випуску акцій та статуту товариства в установленому чинним законодавством порядку попередні внески передплатників переходять з розряду заборгованості до категорії власного капіталу створеного акціонерного товариства, а самі передплатники набувають статусу акціонера і втрачають можливість вимагати свої внески у товариства. Ця зміна взаємних прав та обов’язків відображається в обліку шляхом списання кредиторської заборгованості товариства перед передплатниками на зменшення їх заборгованості як акціонерів по сплаті внесеного капіталу товариства , яка обліковується на рахунку 46 “ Неоплачений капітал”.

Списання сум, отриманих за підпискою на зменшення неоплаченого капіталу , відображаеться записом:

Дебет 68 “Розрахунки за іншими операціями”

Кредит 46 “ Неоплачений капітал”.

Рахунок 46 “ Неоплачений капітал” призначено для узагальнення інформації про зміни у складі неоплаченого капіталу підприємства.

По дебету рахунка відображаеться заборгованість засновників (учасників) за внесками до статутного капіталу підприємства, а також номінальна вартість розміщених неоплачених акцій.

По кредиту відображається погашення заоргованості по внескам до статутного капіталу підприємства і номінальна вартість сплачених акцій.

Сальдо рахунка відображає заборгованість засновників (учасників) за внесками до статутного капіталу підприємства на кінець звітного періоду і враховується при визначенні підсумкової суми власного капіталу.

Аналітичний облік неоплаченого капіталу ведеться за видами розміщення неоплачених акцій і кожним засновником (учасником) підприємства.

Приклад 10.14 Суми, фактично внесені засновниками (в сумі 280000грн.) та передплатниками акцій ВАТ “Шанс” (у сумі 217500грн.) списані на зменшення заборгованості з формування власного капіталу ВАТ “Шанс”:

Дебет 685 “Розрахунки з іншими кредиторами” 497500

Кредит 46 “Неоплачений капітал” 497500

Згідно з чинним законодавством акціонер у строки , встановлені установчими зборами, але не пізніше року після реєстрації акціонерного товариства зобов’язаний оплатити повну вартість акцій. У разі неоплати у встановлений строк акціонер, якщо інше не передбачено статутом товариства сплачує за час прострочення 10 відсотків річних від суми простроченого платежу. При несплаті протягом 3 місяців після встановленого строку платежу акціонерне товариство має право реалізувати ці акції в порядку, установленому статутом товариства.

Акції можть бути видані одержувачу тільки після повної оплати їх вартості.

Погашення заборгованості засновників та акціонерів з підписки відображається записом:

Дебет 10 “Основні засоби”

Дебет 12 “Нематеріальні активи”

Дебет 14 “Довгострокові фінансові інвестиції”

Дебет 201 “Сировина і матеріали”

Дебет 301 “Каса”

Дебет 311 “Поточні рахунки в національній валюті”

Дебет 312 “Поточні рахунки в іноземній валюті”

Дебет 35 “Поточні фінансові інвестиції”

Кредит 46 “Неоплачений капітал”  

<Назад    Зміст    Далі>