11.4 Визнання доходу за операціями з цільового фінансування

 

Відповідно до П(С)БО 15 “Дохід” цільове фінансування не визнається доходом доти, доки не існує підтвердження того, що воно буде отримане та підприємство виконає умови щодо такого фінансування.

Отримане цільове фінансування визнається доходом протягом тих періодів, у яких були зазнані витрати, пов’язані з виконанням умов цільового фінансування. Це є необхідним для зіставлення суми цільового фінансування з відповідними витратами, які воно має компенсувати.

Для обліку інформації про наявність та рух коштів, отриманих для здійснення заходів цільового призначення, використовується рахунок 48 “Цільове фінансування і цільові надходження”. Кошти цільового фінансування і цільових надходжень можуть надходити як субсидії, асигнування з бюджету та позабюджетних фондів, цільові внески фізичних та юридичних осіб тощо.

Кошти цільового фінансування, використані на капітальні інвестиції, відображаються зменшенням цільового фінансування і збільшенням доходу майбутніх періодів (рахунок 69) у періоді введення в експлуатацію необоротних активів. Протягом періоду корисного використання відповідних об’єктів інвестування (основних засобів, нематеріальних активів тощо) визнаються доходи звітного періоду пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об’єктів.

Таблиця 11.7 Відображення в обліку цільового фінансування капітальних інвестицій

Цільове фінансування, отримане як компенсація витрат (або збитків), яких вже зазнало підприємство, або з метою негайної фінансової підтримки підприємства без майбутніх пов’язаних із цим витрат, визнається доходом того періоду, в якому утворилася дебіторська заборгованість, пов’язана з цим фінансуванням.

Таблиця 11.8 Відображення в обліку цільового фінансування, отриманого як компенсація витрат, які вже зазнало підприємство

 

     Продовження таблиці 11.8

Житлові організації, а також інші підприємства, на балансі яких перебуває житловий фонд, суму субсидій за квартирною платою відображають як цільове фінансування з утворенням дебіторської заборгованості за фінансовим казначейським органом, який здійснює платежі за дотаціями та субсидіями. Одночасно зазначена сума відображається за дебетом рахунку 48 і кредитом рахунку 718 “Одержані гранти і субсидії”.

Таблиця11.9 Відображення (дотацій) субсидій в обліку підприємств, на балансі яких перебуває житловий фонд

 

    
Продовження таблиці 11.9

 

<Назад    Зміст    Далі>