13.5 Облік податку на додану вартість
Нарахування та сплата податку на додану вартість здійснюється з Законом України “Про податок на додану вартість” № 168/97 ВР від 03.04.97р. із змінами і доповненнями.
Згідно з цим законом платниками податку на додану вартість є будь-яка особа, яка:
здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку;
- підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку;
- імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті.
Об'єктом оподаткування є операції платників податку з:
поставки товарів та послуг, місце поставки яких знаходиться на митній території України;
ввезення товарів (пересилання ) товарів на митну теріторію України;
вивезення ( пересилання )товарів за межі митної території України та надання послуг (виконання робіт) для їх споживання за межами митної території України.
База оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).
Планом рахунків для обліку ПДВ передбачені такі рахунки:
641 “Розрахунки за податками”(субрахунок “Розрахунки за податком на додану вартість”)
643 “Податкові зобов'язання”
644 “Податковий кредит”
|