Лекція 15
Реструктуризація, банкрутство, санація та ліквідація підприємства
- Суть реструктуризації підприємства.
- Поняття і основні види банкрутства.
- Санація підприємства.
- Ліквідація підприємства.
- Суть реструктуризації підприємства
У законі України «Про відновлення платоспроможності боржника або визначені його банкрутом» процес реструктуризації підприємства визначено як здійснення організаційно-господарських, фінансово-економічних, правових, технічних заходів, спрямованих на реорганізацію підприємства, що сприятиме його фінансовому оздоровленню, збільшенню обсягів випуску високо-спроможної продукції, підвищенню ефективності виробництва та задоволенню вимог кредиторів.
Передує процесу реструктуризації детальний аналіз технічної, економічної і фінансової ситуації (який вид продукції буде випускатись після реструктуризації, як будуть використовуватись вивільнені виробничі потужності, яка буде при цьому величина прибутку). Якщо виробництво не може бути відновлено, то підприємство підлягає закриттю.
Метою проведення реструктуризації є створення таких господарюючих суб’єктів, які здатні виготовляти конкурентоспроможну продукцію, бути технічно забезпеченими і фінансово-дієздатними.
Завдання реструктуризації:
— відновити конкурентоспроможність і платоспроможність підприємства;
— домогтися виживання підприємства.
Реструктуризація на рівні підприємства стосується перебудови всіх сфер його діяльності, починаючи від виробничо-технічних та організаційних систем і завершуючи фінансовими аспектами і проблемами власності. Одним із критеріїв успішності реструктуризації виступає здатність фірми бути прибутковою в новому економічному середовищі.
Реструктуризація на макрорівні спрямовується на зміну співвідношення окремих галузей та підгалузей, рівня розвитку елементів ринкової інфраструктури, механізмів і важелів управління економікою, приватизаційними процесами.
В цілому будь-яка реструктуризація має забезпечувати в кінцевому випадку платоспроможність підприємств, що обумовлюється зменшенням витрат, підвищенням продуктивності праці, запровадженням нової технології, модернізацією обладнання.
Процес проведення реструктуризації може визначатися широким колом зовнішніх і внутрішніх факторів. Зовнішні фактори реструктуризації:
- технологічний прогрес (новітні технології, передові методи комунікації та інформаційного зв'язку; зниження затрат на обробку даних, ефективні транспортні мережі);
- міжнародна економічна інтеграція (скорочення торгівельних і митних бар'єрів, більш вільний потік капіталу, підвищення мобільності робочої сили, утворення економічних блоків та союзів, монетарна інтеграція та створення міжнародних валют);
- докорінні зміни на ринках розвинутих країнах (уповільнення темпів розвитку цих країн, більш агресивний експорт і пошук додаткових ринків збуту, зменшення ступеня державного регулювання економіки);
- зміни соціально-економічних систем (трансформація економічних систем країн Центральної та Східної Європи і Азії, зростання долі приватного сектору);
- політика уряду (податкова, кредитна, митна, соціальна, інформаційна).
Внутрішні фактори реструктуризації:
- незадовільний рівень загального менеджменту (слабка орієнтація на ринок, відсутність стратегії, низька кваліфікація кадрів);
- слабкий фінансовий менеджмент з питань: управління грошовими потоками, прийняття інвестиційних рішень, управління затратами;
- неконкурентоспроможність продукції (поява нових продуктів і конкурентів, виробництво застарілої продукції, падіння обсягів продажу);
- високі затрати (високий рівень точки беззбитковості, високі постійні затрати, високі змінні затрати, високий рівень втрат, висока вартість сервісу);
- слабка робота служби маркетингу;
- конфлікт інтересів (власників, робітників, клієнтів, партнерів).
Розрізняють наступні види реструктуризації:
- за повнотою вирішуваних проблем:
- часткова;
- комплексна.
- за метою змін:
- санаційна;
- адаптаційна;
- випереджаюча.
- за об’єктом змін:
- управлінська;
- технічна;
- економічна;
- фінансова;
- реструктуризація власності.
- за тривалістю періоду:
- оперативна;
- стратегічна.
- передбачає комплексність змін, а не зміни тільки однієї сфери функціонування (маркетинг, фінанси, виробництво);
- є постійним інструментом управління, а не реалізацією одноразової мети;
- може охоплювати майнові перетворення як елемент змін;
- підлягає модифікації і корегуванню в ході реалізації.
- Поняття і основні види банкрутства
Згідно із законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» банкрутство − це визнання господарським судом нездатності боржника відновити свою платоспроможність і задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше, як через застосування ліквідаційної процедури.
Суб'єктами банкрутства згідно закону є юридичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності, юридичні особи — підприємства, які є об'єктами права державної власності, фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності.
Кредитором згідно закону є юридична, або фізична особа, яка має підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю і своєчасністю справляння податків і зборів.
Сигнали, які попереджають про наближення банкрутства можна поділити на 2 групи:
− Перша група характеризується симптомами, які констатують тотальну заборгованість підприємства, що в подальшому веде до повної неплатоспроможності.
− Друга група симптомів характеризується зменшенням попиту на продукцію і в зв'язку з цим іде зменшення обсягів реалізації продукції, зниження прибутку і рівня рентабельності, збільшення кредиторської заборгованості, неефективне використання ресурсів, що обумовлює ріст витрат на виробництво, труднощі з готівкою.
У світові практиці законодавства про банкрутство розвивалось у двох напрямках − британська та американська моделі.
За британською моделлю банкрутство розглядається як спосіб повернення боргів кредиторам за рахунок коштів боржника та його ліквідація як суб’єкта господарювання.
За американською моделлю банкрутство є причиною здійснення санації підприємства з метою його реабілітації та відновлення платоспроможності.
В процесі діагностики економічного стану і оцінки перспектив розвитку підприємства важливо враховувати три основні стадії погіршення економічного стану:
1) прихована стадія банкрутства − характеризується зовнішньою непомітністю погіршення економічного стану. Обсяг продаж не зменшується, працівників не звільняють, авторитет підприємства начебто зберігається. Погіршення стану підприємства усвідомлює лише невелика група фахівців.
2) фінансова нестійкість − відрізняється порушенням грошових потоків, нестачею оборотних коштів.
3) явне банкрутство − характеризується неспроможністю підприємства сплачувати свої борги.
Крім реального вирізняють також умисне та фіктивне банкрутство. Умисне банкрутство проявляється в тому, що керівник підприємства або власник в особистих інтересах або інтересах будь-якої іншої особи робить підприємство неплатоспроможним. Фіктивне банкрутство − це свідомо неправдиве оголошення підприємства неплатоспроможним для одержання від кредиторів відстрочки платежів або списання частини боргів.
Одним із підходів оцінки платоспроможності підприємства є розрахунок індексу Альтмана. Для оцінки кредитоспроможності використовують метод, який носить назву − «шість С кредиту».
- Санація підприємства
Санація — це комплекс послідовних взаємопов'язаних заходів фінансово-економічного, виробничо-технічного, соціального характеру, які спрямовані на виведення підприємства із кризи, відновлення або досягнення ним прибутковості та конкурентоспроможності. Таким чином санація — це система заходів щодо запобігання банкрутства фірми, щодо фінансового оздоровлення, відновлення платоспроможності.
Для проведення санації створюється комісія, якій підприємство у визначені терміни готує і подає такі документи:
1. Бухгалтерський звіт.
2. Документацію про результати інвентаризації.
3. Акт оцінки вартості майна підприємства.
4. Відомість розрахунку вартості будівель, споруд і передавальних пристроїв.
5. Відомість розрахунку вартості машин, обладнання, транспортних засобів та інших основних фондів, а також нематеріальних активів.
6. Відомість розрахунку відновної вартості незавершеного будівництва.
7. Відомість розрахунку засобів оборотних засобів.
8. Розшифровку дебіторської і кредиторської заборгованості.
9. Довідку з банку про наявність рахунків.
10. Аналіз ринків збуту та конкурентоспроможності продукції.
На основі поданих матеріалів комісія проводить аналіз фінансово-господарського стану підприємства, в результаті якого подаються висновки та пропозиції щодо рішення про проведення санації підприємства.
Санація підприємства може проводитися у трьох випадках:
- До моменту порушення кредиторами питання про банкрутство, якщо підприємство звертається за зовнішньою допомогою у спробі вийти з кризи;
- Якщо підприємство, звернувшись до господарського суду із заявою щодо порушення справи про банкрутство, одночасно пропонує умови своєї санації;
- Якщо рішення про санацію виносить господарський суд на підставі одержаних пропозицій щодо задоволення вимог кредиторів до боржника і використання його перед бюджетом.
Класична модель санації складається з таких етапів:
- Кризовий стан підприємства.
- Причинно-наслідковий аналіз кризової ситуації.
- Рішення щодо ліквідації або санації.
- Визначення цілей санації.
- Програма санації.
- Проект санації.
- Бізнес-план санації.
- Реалізація санаційних заходів та вихід з кризи.
Порядок проведення санації вітчизняних підприємств регулюється чинним законодавством, в зв’язку з чим виділяють два види санації:
а) санація підприємств без зміни статусу юридичної особи;
б) санація підприємств зі зміною статусу юридичної особи.
Для техніко-економічного обґрунтування санації підприємства використовується ряд показників:
- рентабельність продукції.
- рентабельність виробництва.
- загальний обсяг фінансових ресурсів для проведення санації.
- термін окупності інвестицій.
- точка беззбитковості.
- витрати на виробництво і реалізацію продукції.
- строки та умови погашення кредитів.
- використання виробничих потужностей.
- чисельність зайнятих працівників.
- показники фінансової стійкості.
- 4. Ліквідація підприємства
Ліквідація — це припинення діяльності суб'єкта підприємницької діяльності, визнаного арбітражним судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів шляхом продажу його майна.
Загальні підстави припинення діяльності підприємств усіх видів визначені Законом "Про підприємництво":
- з власної ініціативи підприємця;
- на підставі рішення суду або арбітражного суду у випадках, передбачених законодавством;
- у разі закінчення строку дії ліцензії або її анулювання.
Припинення за юридичними підставами може бути двох видів:
- добровільним;
- примусовим.
Причини ліквідації підприємства наступні:
- вартість майна боржника продовжує знецінюватися і немає ніякої можливості її відновити;
- відсутність заяви про проведення реструктуризації або санації від юридичної або фізичної особи;
- жодний із поданих планів реструктуризації або санації не був схвалений кредиторами;
- запропонований план виходу підприємства із кризи неможливо реалізувати з тих чи інших причин.
Наслідки ліквідації підприємства-банкрута:
- припиняється підприємницька діяльність боржника;
- терміни боргових зобов’язань банкрута вважаються такими, що минули;
- до ліквідаційної комісії переходить право розпоряджатися майном банкрута та переходять всі його майнові права та зобов’язання;
- припиняється нарахування пені і відсотків на всі види заборгованості підприємства-банкрута.
Питання для самоконтролю
- В чому полягає суть реструктуризації підприємства?
- Охарактеризуйте основні завдання реструктуризації.
- Якими є зовнішні фактори реструктуризації?
- Як, згідно із законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» визначається поняття «банкрутство»?
- Хто є суб'єктами банкрутства згідно закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»?
- Що є основною ціллю за британської моделі банкрутства?
- Що є основною ціллю за американської моделі банкрутства?
- В чому полягає суть санації підприємства?
- З таких етапів складається класична модель санації?
- В чому полягає суть ліквідації підприємства?
- Які є причини ліквідації підприємства?
- Охарактеризуйте наслідки ліквідації підприємства-банкрута.