Лекція № 8
Собівартість продукції та витрати підприємства.
- Поняття і характеристика витрат на виробництво.
- Класифікація витрат за різними методами.
- Складання кошторису витрат на виробництво.
- Показники собівартості продукції.
- Поняття і характеристика витрат на виробництво.
Для досягнення своєї основної мети - максимізації прибутку – підприємство повинно понести певну суму витрат. Ці витрати спрямовуються на формування і використання усіх видів ресурсів. Всі витрати підприємства (загальні витрати) поділяються на операційні та інвестиційні.
Операційні витрати - це витрати операційної діяльності підприємства, тобто його основної діяльності, пов'язаної з виробництвом та реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг), яка забезпечує основну частку його доходу. Операційна діяльність не включає інвестиційної та фінансової діяльності підприємства.
Операційні витрати ще називають поточними витратами. Частина з них є циклічними і повторюваними (витрати за сировину і матеріали, заробітну плату та ін.), а інші мають місце постійно і незалежно від виробництва (витрати на утримання приміщень, управлінського персоналу, споруд тощо).
Витрати виробництва представляють у натуральній і вартісній формах. Вартісною формою витрат на підготовку виробництва, виготовлення продукції та її збут є собівартість продукції. Собівартість комплексно характеризує використання всіх видів ресурсів підприємства, вона є одним з важливіших показників ефективності виробництва.
Собівартість продукції включає витрати на:
- вивчення ринку, виявлення величини попиту на продукцію;
- підготовку та освоєння виробництва нової продукції; сам процес виробництва продукції;
- обслуговування виробничого процесу та управління ним;
- збут продукції;
- дослідження, використання та охорону природних ресурсів;
- набір і підготовку кадрів; вдосконалення процесу виробництва, підвищення його ефективності.
Для підприємства важливо визначити витрати, які відшкодовуються за рахунок собівартості, а які - за рахунок прибутку.
- Класифікація витрат за різними методами.
В основу класифікації витрат, що формують собівартість продукції, покладено такі ознаки:
І. Ступінь однорідності витрат:
- одноелементні (прості) – сировина і матеріали, заробітна плата тощо; ці витрати мають єдиний економічний зміст;
- комплексні – різнорідні за своїм складом і охоплюють декілька елементів витрат, їх ще називають непрямими (загальновиробничі та адміністративні витрати, втрати від браку).
II. Спосіб віднесення на окремі види продукції:
- прямі – безпосередньо пов'язані з виготовленням даного виду продукції і можуть бути прямо віднесені на її одиницю);
- непрямі – пов'язані з виготовленням різних виробів і не можуть прямо відноситись на той чи інший вид продукції; до них належить заробітна плата управлінського і обслуговуючого персоналу, утримання й експлуатація основних фондів тощо).
ІІІ. Зв'язок з обсягом виробництва:
- постійні – їх загальна сума не залежить від кількості виготовленої продукції в певних межах; до них належать витрати на утримання і експлуатацію будівель і споруд, управління. У складі постійних розрізняють умовно-постійні витрати, які неістотно змінюються при зміні обсягу виробництва:
- змінні – загальна сума витрат за певний час залежить від обсягу виробництва продукції; поділяються на: пропорційні та непропорційні.
IV. За економічними елементами і калькуляційними статтями:
За економічними елементами затрати формуються відповідно до їх економічного змісту. Елементи затрат є однаковими для всіх галузей і на їх основі складається кошторис витрат на виробництво. Згідно з Національними стандартами бухгалтерського обліку в Україні (Положення (стандарт) бухгалтерського обліку № 3) передбачене таке групування витрат на виробництво по елементам витрат:
- Матеріальні витрати (сировина, матеріали, комплектуючі, напівфабрикати, паливо, енергія, тара; віднімається вартість повернутих відходів).
- Оплата праці (всі форми основної заробітної плати штатного і позаштатного виробничого персоналу підприємства).
- Відрахування на соціальні заходи (включають відрахування на пенсійне забезпечення, на соціальне страхування, страхування на випадок безробіття, на індивідуальне страхування; величина відрахувань встановлюється у відсотках від витрат на оплату праці).
- Амортизація основних фондів і нематеріальних активів (амортизаційні відрахування на повне відтворення основних фондів за нормами від балансової вартості, інших необоротних матеріальних активів та нематеріальних активів).
- Інші операційні витрати (вартість робіт, послуг сторонніх підприємств, сума податків, зборів, крім податків на прибуток, втрати від курсових різниць, знецінення запасів, псування цінностей, сума фінансових санкцій тощо).
Важливою є класифікація витрат за статтями калькуляції. Статті - це затрати, які відрізняються між собою функціональною роллю у виробничому процесі і місця виникнення. За статтями витрат визначають собівартість одиниці продукції, тобто калькуляцію. Більш детальна класифікація калькуляційних статей включає витрати на:
- сировину і матеріали (за мінусом зворотних відходів);
- куповані напівфабрикати і комплектуючі вироби;
- паливо і енергію на технологічні цілі;
- заробітну плату основних виробничих робітників;
- відрахування на соціальні заходи із зарплати основних виробничих робітників;
- підготовку і освоєння виробництва продукції;
- зношування інструмента і пристосувань цільового призначення та інші спеціальні витрати;
- утримання і експлуатацію машин та устаткування;
- загальновиробничі витрати;
- загальногосподарські витрати;
- втрати внаслідок технологічно неминучого браку;
- інші виробничі витрати;
- позавиробничі (комерційні) витрати.
Відмінність статей калькуляції від аналогічних елементів витрат полягає в тому, що в першому випадку враховуються тільки витрати на даний виріб, а в другому - всі витрати підприємства, незалежно від того, де і на які потреби вони були здійснені.
- Складання кошторису витрат на виробництво.
Мета складання кошторису витрат на виробництво − встановлення всієї суми затрат на виробництво в плановому році. Кошторис виробництва, узагальнюючи поелементні витрати підприємства (про склад яких йшлося вищи), показує їх ресурсну структуру (витрати на матеріали, персонал, основні фонди). Це надзвичайно важливо для аналізу чинників формування і зниження собівартості продукції.
Порядок розробки кошторису витрат на виробництво залежить від розміру підприємства, інформаційного забезпечення процесу планування та його стадії. На стадії прогнозних оцінок величини витрат кошторис можна складати коригуванням фактичних витрат за минулий період. Елементи фактичних витрат коригуються на прогнозні коефіцієнти зміни обсягу виробництва, чисельності персоналу, вартості основних фондів з врахуванням зміни норм витрат ресурсів, цін на них тощо.
Кошторис витрат на виробництво відображає собівартість товарної, валової і реалізованої продукції підприємства.
Собівартість товарної продукції обчислюється на основі елементів витрат, що відображаються в кошторисі, з подальшим їх коригуванням на величину витрат, які не включені у виробничу собівартість продукції (витрати на підготовку та освоєння нової продукції, позавиробничі витрати, відшкодування втрат від браку), зміну залишків витрат майбутніх періодів. Одержана сума є собівартістю валової продукції. Після її коригування на зміну залишків незавершеного виробництва одержується виробнича собівартість товарної продукції. Саме вона разом із сумою позавиробничих витрат становить повну собівартість товарної продукції. Собівартість реалізованої продукції обчислюється коригуванням собівартості товарної продукції на зміну залишків нереалізованої продукції.
Калькулювання собівартості продукції - це процес обмеження собівартості одиниці продукції.
Методи калькулювання − нормативний, параметричний, розрахунково-аналітичний.
Склад окремих статей калькуляції формується таким чином:
1. Стаття «Сировина і матеріали» включає витрати на сировину, основні і допоміжні матеріали, куповані вироби і напівфабрикати, а також транспортно-заготівельні витрати; вартість зворотних відходів віднімається за ціною їх можливого використання чи реалізації.
2. Стаття «Паливо і енергія на технологічні цілі» включає витрати на паливо, електроенергію, пару та ін., які безпосередньо використовуються в технологічному процесі, за нормами витрат, тарифами і цінами.
3. Стаття «Заробітна плата виробничих робітників» містить витрати на оплату праці робітників, безпосередньо зайнятих виготовленням продукції (основна заробітна плата); обчислюється відповідно до трудомісткості технологічних операцій, тарифних ставок або відрядних розцінок; витрати на оплату відпусток, часу виконання державних обов'язків, доплати за виконання додаткових функцій та ін. (додаткова заробітна плата); обчислюється у відсотках до основної.
4. Стаття «Відрахування на соціальні заходи виробничих робітників» включає відрахування на обов'язкове соціальне страхування, пенсійне страхування; встановлюються у відсотках від основної і додаткової заробітної плати.
5. Стаття «Загальновиробничі витрати» містить виробничі накладні витрати на організацію виробництва і управління цехами, дільницями, відділеннями, бригадами та іншими підрозділами основного і допоміжного виробництва, а також витрати на утримання та експлуатацію машин і устаткування; обчислюються шляхом складання кошторису цих витрат на певний період і розподілу їх на одиницю продукції пропорційно основній заробітній платі виробничих робітників.
6. Стаття «Адміністративні витрати» відображає загальногосподарські витрати, пов'язані з управлінням та обслуговуванням підприємства; до них належать витрати на утримання адміністративно-управлінського персоналу, витрати на їх службові відрядження, витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних актів загальногосподарського призначення (оренда, амортизація, ремонт, комунальні послуги), охорона, юридичні, аудиторські, транспортні послуги, поштово-телеграфні, канцелярські витрати та ін.; обчислюються згідно із встановленими нормами, тарифами і цінами.
7. Стаття «Підготовка та освоєння виробництва» .містить витрати на освоєння нових підприємств, цехів; підготовку та освоєння нової продукції; підготовчі роботи в добувній промисловості; списуються на продукцію рівними частками за встановлений період їхнього відшкодування.
8. Стаття «Інші виробничі витрати» включає сплату процентів за короткострокові позики банків, оплату робіт із сертифікації та інші витрати, які включаються у собівартість продукції, але не віднесені до перелічених раніше статей.
9. Стаття «Витрати на збут» містить витрати на пакувальні матеріали, транспортування продукції, товарів за умовами договору, витрати на маркетинг та рекламу, витрати на оплату праці і комісійні продавцям, торговим агентам, працівникам відділу збуту, амортизація, ремонт та утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів, що використовуються для забезпечення збуту продукції, товарів, робіт і послуг.
Сума перших восьми статей становить виробничу собівартість продукції; усіх статей - повну собівартість продукції.
На ранніх стадіях розробки нової продукції, коли повністю не сформована нормативна база, не відомі ціни на ресурси і відсутній комплект технічної документації, собівартість продукції може визначатись лише як прогнозна величина. Найбільш розповсюдженими методами таких розрахунків є: метод питомих ваг; бальний; графоаналітичний; кореляційний.
- Показники собівартості продукції.
Показниками собівартості продукції, що використовуються в господарській практиці, є:
1. Затрати на 1 грн. товарної продукції (В1грн.ТП):
, (8.1)
де СТП – собівартість всієї товарної продукції підприємства, грн;
QТП – обсяг товарної продукції підприємства, грн.
2. Собівартість окремих видів продукції (визначається на основі калькуляцій собівартості окремих видів продукції);
3. Зниження собівартості порівняльної товарної продукції (використовується на підприємствах зі сталим асортиментом продукції):
а) зміна структури і обсягу продукції спричиняє відносне зниження умовно-постійних витрат (Еу.п):
, (8.2)
∆Qпл – приріст обсягу випуску продукції в плановому році, %;
Пу-п – сума умовно-постійних витрат в базовому році, грн.
б) процент зниження затрат на 1 грн. ТП в плановому році порівняно з базовим:
, (8.3)
де – затрати на 1 грн. товарної продукції у базисному році, грн;
– затрати на 1 грн. товарної продукції у плановому році, грн.
Індексний метод дає можливість врахувати вплив усіх чинників укрупненим способом.
• Зниження собівартості продукції за рахунок зміни норм витрат матеріалів і зміни цін на них:
, (8.4)
де Ін – індекс зміни норм витрат матеріалів на один виріб;
Іц – індекс зміни цін на одиницю матеріального ресурсу;
Пмз – питома вага матеріальних затрат у собівартості продукції, %.
• Зниження собівартості продукції за рахунок росту продуктивності праці:
, (8.5)
де Ізп − індекс росту середньої заробітної плати;
Іпп − індекс росту продуктивності праці;
Пзп − питома вага заробітної плати в собівартості продукції, %.
• Зниження собівартості продукції за рахунок зниження умовно-постійних витрат:
, (8.6)
де Іу-п – індекс росту умовно-постійних витрат;
Іq– індекс росту обсягу виробництва продукції;
Пу-п – питома вага умовно-постійних затрат у собівартості продукції, %.
Основними шляхами зниження собівартості продукції є скорочення тих витрат, які мають найбільшу питому вагу у її структурі. Чинниками зниження собівартості є підвищення технічного рівня виробництва, вдосконалення організації виробництва і праці, зміна структури та обсягу продукції, галузеві та інші фактори.
Питання для самоконтролю
- Поняття і характеристика витрат на виробництво продукції.
- Класифікація витрат.
- Управління витратами на підприємстві.
- Групування витрат на виробництво продукції за економічними елементами.
- Складання кошторису витрат.
- Поняття і види собівартості продукції.
- Показники собівартості продукції.
- Джерела і шляхи зниження собівартості продукції.
- Планування собівартості продукції за факторним методом.
- Індексний метод розрахунку зниження собівартості продукції.
- Калькулювання собівартості одиниці продукції.
- Методика обчислення основних статей калькуляції.
Тестові завдання
1. Собівартість продукції не включає витрати на:
- вивчення ринку, виявлення величини попиту на продукцію;
- підготовку та освоєння виробництва нової продукції;
- сам процес виробництва продукції;
- штрафні санкції;
- дослідження, використання та охорону природних ресурсів.
2. До одноелементних (простих) витрат належать:
- витрати на сировину і матеріали;
- втрати від браку;
- загальновиробничі витрати;
- адміністративні витрати.
3. До прямих витрат належать:
- заробітна плата управлінського персоналу;
- вартість допоміжних та інших матеріалів, які можна безпосередньо віднести до окремого об’єкта витрат;
- заробітна плата обслуговуючого персоналу;
- утримання і експлуатація основних фондів.
4. Постійні витрати включають:
- витрати на сировину;
- витрати на заробітну плату найманих робітників;
- витрати на оренду приміщення;
- витрати на технологічне паливо і енергію.
5. За способом віднесення на окремі види продукції витрати поділяються на:
- прямі і непрямі;
- одноелементні і комплексні;
- постійні і змінні;
- матеріальні витрати, оплата праці, відрахування на соціальні заходи, амортизація основних фондів і нематеріальних активів, інші операційні витрати.
6. За зв'язком з обсягом виробництва витрати поділяються на:
- прямі і непрямі;
- одноелементні і комплексні;
- постійні і змінні;
- матеріальні витрати, оплата праці, відрахування на соціальні заходи, амортизація основних фондів і нематеріальних активів, інші операційні витрати.
7. За економічними елементами і калькуляційними статтями витрати поділяються на:
- прямі і непрямі;
- одноелементні і комплексні;
- постійні і змінні;
- матеріальні витрати, оплата праці, відрахування на соціальні заходи, амортизація основних фондів і нематеріальних активів, інші операційні витрати.
8. Інші операційні витрати не включають:
- втрати від курсових різниць;
- знецінення запасів;
- податок на прибуток;
- суму фінансових санкцій.
9. Відрахування на соціальні заходи не включають:
- відрахування на пенсійне забезпечення;
- відрахування на соціальне страхування;
- амортизаційні відрахування;
- відрахування на випадок безробіття.
10. До методів калькулювання не відноситься:
- нормативний;
- параметричний;
- відносний;
- розрахунково-аналітичний.