СИСТЕМНИЙ АНАЛІЗ

О. М. Роїк, А. А. Шиян, Л. О. Нікіфорова

Навчальний посібник


3.11 Регуляризація задачі прийняття рішень

Відповідно до стратегії Байєса, якщо у досліджуваного об’єкта (системи) зміряне значення ознаки x = х0, то ω ∈ Ω1 при х0 ≤ х0 і ω ∈ Ω2 при х0 > х0. Хоча розв’язання х = х0 і забезпечує мінімум середнього (байєсівського) ризику, тобто, R(x0) = min R(х), таке правило прийняття рішень за наявності помилок вимірювання є нестійким.

Якщо значення ознаки х вимірюється з деякою точністю ∂х, то для діапазону його модифікації (хо – ∂ххо + ∂х) рішення, що приймається за значенням х = х0 (вибраний клас), може відрізнятися від того, що відповідає істинному значенню ознаки х. Тому, область значень ознаки (хо – ∂ххо + ∂х) може бути названа областю нестійкості стратегії мінімизації середнього ризику (стра­тегії Байеса).

Загальний підхід до некоректних задач, що мають нестійкі рішення, запропоновано академіком А. Н. Тихоновым, що полягає у їх регулюванні, тобто, у такій модифікації, за якою знову отримана задача є близькою до вихідної і характеризується властивістю тривалості. Щодо даної задачі системного аналізу цей підхід можна реалізувати таким чином.

Трансформуємо вищенаведене правило прийняття рішень таким чином, щоб в межах зони нестійкості (хо – ∂ххо + ∂х) алгоритм відмовляється від прийняття будь-якого рішення. За зоною нестійкості, якщо зміряне значення ознаки дорівнює х = х0, то приймається рішення ω ∈ Ω1 при х0 ≤ х0 – ∂х або рішення ω ∈ Ω2 при х0 > х0 + ∂х.

Використання такого алгоритму виключає нестійкі рішення задачі за рахунок того, що з’являються такі значення ознаки х = х ± ∂х, в межах яких алгоритм не дає відповіді на питання про те, до якого класу слід віднести досліджуваний об’єкт або систему.

Регулярізація задачі прийняття рішень прводить до того, що зменшуються помилки першого і другого роду:

Q1p = x0+δxf1(x)dx = Q1 – x0x0+δxf1(x)dx,(3.56)

Q2p = –∞x0+δxf2(x)dx = Q2  x0–δxx0f2(x)dx,(3.57)

а також зменшується і регулярізоване значення середнього байесівського ризику:

Rminp = P1)[с11 –∞x0–δxf1(x)dx + с12  x0+δxf1(x)dx]
P2)[с22 x0+δxf2(x)dx + с21 –∞x0+δxf2(x)dx],
(3.58)

при цьому:

ΔR = Rmin – Rminp = P1)[с11 x0–δxx0f2(x)dx + с12 x0x0+δx f1(x)dx]
P2)[с22 x0x0+δxf2(x)dx + с11 x0–δxx0f2(x)dx],
(3.59)

Оцінимо ймовірність відмови системи від встановлення класу, до якого можна віднести досліджуваний об’єкт або систему. Ця ймовірність відмови

PВІД = P1x0–δxx0+δxf1(x)dx + P2x0–δxx0+δxf2(x)dx,(3.60)

залежить безпосередньо від точності вимірювання досліджуваної ознаки.

Очевидно, що слід прагнути по можливості минімізувати область нестійкості стратегії Байєса. Це може бути досягнуто за рахунок зменшення величини δхj,  j = 1, ..., N. Проте, у загальному випадку це пов’язано із збільшен­ням витрат ресурсів, величина яких не може бути необмежена. При цьому, виникає питання – точність якого вимірювача слід підвищувати?

Інформативність ознак – це величина не абсолютна, а умовна. Тому, відповіді на поставлене питання, напевне, не існує. Однак евристична рекомендації прикладного характеру можуть полягати у такому. Передусім необхідно знайти найінформативнішу ознаку робочого словника ознак у припущенні, що він визначається на першій стадії експериментів. Доцільно забезпечити максимально можливу точність вимірювання цієї ознаки (наприклад хll = 1, ...,< em>N). Далі слід визначити таку ознаку хkk = l, ..., Nk ≠ l, вимірювання якого вносить у системний аналіз найбільшу кількість інформації у припущенні, що на попередньому кроку визначена ознака хj, тобто j = mах I (xjl | xi).

У цьому рівнянні кількість інформації підраховують для усіх можливих значень ознак хk, хl, хj, kI,  j = l, ..., N, k ≠ l ≠ j. Після цього процедура повторюється, тобто визначають I (xr | xk ,xl) = maxj I (xj | xk xl), rklj = 1, ..., N, k ≠ l ≠ j ≠ r.

Як правило, визначення вже декількох ознак виявляється достатнім для вирішення питання, що нас цікавить. Саме між вимірювачами, що призначені для визначення ознак xl, xk, хr, доцільно розподілити основну частину ресурсів, що призначені для апаратурного забезпечення системного аналізу. При цьому слід підвищувати їх точностні характеристики, що забезпечить, у свою чергу, зменшення області нестійких рішень під час використання цих ознак.