Cover

Економіка та організація виробництва

Самостійна та індивідуальна робота студентів

«Навчальний посібник»

Каталог посібників Видавництво ВНТУ
← Назад ↑ Зміст → Вперед

ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ

 

Тема 1. Підприємство як економічний суб’єкт господарювання

Правові основи створення та функціонування підприємств в Україні. Господарський кодекс України. Статут та установчі документи підприємства.

Сутність підприємства, його цілі та завдання. Видова класифікація підприємств. Форми об’єднання підприємств в Україні: асоціації, корпорації, консорціуми, концерни та інші об’єднання.

Сутність управлінської діяльності. Завдання та функції управління на підприємстві. Принципи та методи управління (економічні, адміністративно-правові, соціально-психологічні).

Особливості функціонування підприємств за ринкових умов господарювання. Мікро- та макросередовище господарювання підприємства.

 

Тема 2. Основні засоби підприємства

Поняття основних засобів, їх роль у виробничому процесі.

Склад, класифікація та структура основних засобів підприємства. Оцінювання вартості основних засобів підприємства (первісна, переоцінена, залишкова, ліквідаційна, справедлива вартості). Показник середньорічної вартості основних засобів.

Зношування основних засобів: моральний і фізичний знос, їх оцінювання. Сутність і призначення амортизації. Розрахунок норм і сум амортизаційних відрахувань за різними методами нарахування амортизації (прямолінійний, кумулятивний, метод зменшення залишкової вартості,  метод прискореного зменшення залишкової вартості, виробничий методи).

Ефективність відтворення та використання основних засобів на підприємствах (показники фондовіддачі, фондомісткості, фондоозброєності праці, коефіцієнти екстенсивного та інтенсивного використання устаткування, показники стану та руху основних засобів та ін.).

 

Тема 3. Нематеріальні ресурси та активи підприємства

Нематеріальні ресурси: поняття, види, значення в діяльності підприємства. Об’єкти права інтелектуальної власності: об’єкти авторського та суміжних прав (літературні та художні твори, комп’ютерні програми, бази даних, об’єкти суміжного права, інші твори); результати науково-технічної творчості (винаходи, корисні моделі, промислові зразки, селекційні досягнення, компонування інтегральних мікросхем, наукові відкриття, раціоналізаторські пропозиції, комерційні таємниці); засоби індивідуалізації учасників цивільного обороту, товарів і послуг (комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки (знаки для товарів і послуг), географічні зазначення).

Поняття нематеріальних активів та особливості їх використання на підприємстві. Групування нематеріальних активів за П(С)БО 8 “Нематеріальні активи”. Оцінювання та амортизація нематеріальних активів підприємства.

 

Тема 4. Оборотні засоби підприємства

Поняття та структура оборотних засобів підприємства (оборотні фонди та фонди обігу).

Стадії кругообігу оборотного капіталу (заготівельна, виробнича, збутова). Нормування оборотних засобів, їх складові елементи. Визначення загальної суми оборотних коштів підприємства.

Ефективність використання оборотного капіталу (коефіцієнти оборотності та завантаження, тривалість одного обороту, рентабельність оборотних засобів, сума умовно вивільнених (або додатково залучених) оборотних засобів, приріст прибутку та ін.).

Шляхи прискорення оборотності оборотного капіталу на підприємстві.

 

Тема 5. Організація виробництва на підприємстві

Поняття та мета організації виробництва на підприємстві. Система та функціональні підсистеми організації виробництва на підприємстві. Основні цілі організації виробництва та напрямки роботи щодо їх реалізації.

Концентрація, спеціалізація, кооперування, комбінування та диверсифікація як форми організації виробництва на підприємстві.

Методи організації виробництва у часі та просторі: непотоковий, потоковий, автоматизований.

Типи організації промислового виробництва (одиничне, серійне, масове) та їх техніко-економічна порівняльна характеристика. Коефіцієнт закріплення операцій.

 

Тема 6. Виробничий процес та його раціональна організація на підприємстві

Поняття виробничого процесу, видова класифікація та основні складові. Формування виробничого процесу та його структура. Принципи раціональної організації виробничого процесу.

Характеристика виробничого циклу: склад і структура. Розрахунки тривалості технологічного та виробничого циклу при різних методах поєднання операцій (послідовний, паралельний, змішаний). Побудова відповідних графіків.

Резерви зменшення тривалості виробничого циклу на підприємстві.

 

Тема 7. Виробнича програма та виробнича потужність підприємства

Поняття та показники виробничої програми підприємства (натуральні, вартісні, умовно-натуральні, трудові). Показники товарної, валової, реалізованої, чистої та умовно чистої продукції. Поняття асортименту та номенклатури. Особливості формування та оптимізації виробничої програми підприємства.

Виробнича потужність підприємства: поняття, вимірники, види (перспективна, проектна, ефективна, резервна, поточна (фактично досягнута, діюча)). Розрахунок основних видів потужності підприємства (цеху, дільниці).

Фактори, що визначають виробничу потужність підприємства (цеху, дільниці). Обґрунтування виробничої програми виробничою потужністю підприємства.

 

Тема 8. Організація праці персоналу підприємства

Персонал підприємства: поняття, групи, категорії. Види чисельності персоналу підприємства (облікова, явочна, середньооблікова). Розрахунок чисельності працівників за різними методами.

Нормування витрат праці на підприємстві (норма часу, виробітку, обслуговування та чисельності).

Сутність, показники та методи вимірювання продуктивності праці на підприємстві. Показники виробітку та трудомісткості, їх взаємозв’язок і визначення.

Розрахунок економії чисельності робітників і росту продуктивності праці від такої економії.

 

Тема 9. Оплата праці на підприємстві

Сутність, функції та структура заробітної плати. Види заробітної плати (номінальна та реальна). Поняття мінімальної заробітної плати. Основні принципи та задачі організації ефективної системи оплати праці на підприємстві.

Характеристика форм (відрядна, погодинна) і систем оплати праці.

Основні елементи тарифної системи оплати праці робітників, їх зміст і призначення (тарифно-кваліфікаційний довідник, тарифна ставка, тарифна сітка). Основні елементи тарифної системи оплати праці керівників, спеціалістів і службовців, їх зміст і призначення (кваліфікаційний довідник посад, схеми посадових окладів).

Системи надбавок і преміювання персоналу підприємства.

 

Тема 10. Витрати виробництва та собівартість продукції (послуг)

Загальна характеристика витрат та їх класифікація. Поняття прямих і непрямих, основних і накладних, постійних і змінних витрат та ін.

Собівартість продукції (послуг), її склад та види. Формування виробничої та собівартості реалізованої продукції (послуг).

Калькуляція собівартості одиниці продукції, її види. Об’єкт калькулювання та калькуляційна одиниця. Групування витрат за статтями калькуляції.

Кошторис витрат виробництва. Групування витрат за елементами.

Основні напрямки  зниження собівартості продукції на підприємстві за сучасних умов.

 

Тема 11. Ціни та ціноутворення в умовах конкуренції

Поняття та функції ціни (облікова, розподільча, стимулювальна, регулювальна). Основні види цін. Структура ціни (собівартість, прибуток, непрямі податки). Поняття ПДВ, акцизного податку та мита.

Формування ціни (оптова ціна виробника, відпускна та роздрібна ціна).

Ціноутворення в ринкових умовах. Витратні, ринкові та параметричні групи методів встановлення цін на продукцію (роботи, послуги). “Метод повних витрат”, встановлення ціни на основі аналізу беззбитковості та забезпечення цільового прибутку, встановлення ціни на основі цінності товару, ціноутворення за рівнем поточних цін, метод граничних (маржинальних) витрат та ін.

 

Тема 12. Якість та конкурентоспроможність продукції (послуг)

Поняття якості та технічного рівня виробів. Рівень якості та показники абсолютного, відносного, перспективного та оптимального рівня якості. Показники якості (одиничні, комплексні та узагальнюючі), їх характеристика.

Методи оцінювання якості продукції (послуг) та їх коротка характеристика (об’єктивний, органолептичний, диференційний, комплексний методи).

Стандартизація та сертифікація (обов’язкова та добровільна) продукції.

Конкурентоспроможність продукції, її зв’язок з якістю; чинники, що її забезпечують. Система показників конкурентоспроможності: нормативні, технічні та економічні. Оцінювання рівня конкурентоспроможності продукції (інтегральний коефіцієнт конкурентоспроможності).

Чинники підвищення якості та конкурентоспроможності продукції (послуг) за сучасних умов.

 

Тема 13. Інноваційні та інвестиційні процеси на підприємстві

Поняття та склад інвестицій. Класифікація інвестицій за об’єктом інвестування, за характером і періодом інвестування, за формою власності інвестиційних ресурсів. Поняття чистих і валових капітальних вкладень. Сутність інвестиційної діяльності підприємства та її ефективність.

Значення інновацій для економічного розвитку підприємства за сучасних умов. Поняття та види інновацій. Характеристика інноваційних процесів на підприємстві, оцінювання їх економічної ефективності. Поняття та особливості інноваційної діяльності підприємства.

 

Тема 14. Фінансово-економічні результати та ефективність діяльності підприємства

Поняття доходу та прибутку підприємства. Визначення фінансового результату діяльності підприємства.

Прибуток підприємства, його формування та використання у ринкових умовах.

Рентабельність як відносний показник ефективності діяльності підприємства. Види рентабельності. Обчислення рентабельності виробничих засобів, сукупних активів, власного (акціонерного) капіталу. Рентабельність окремих виробів. Напрямки підвищення рентабельності на підприємствах України за сучасних умов.

Оцінювання фінансово-економічного стану та ефективності діяльності підприємства. Чинники підвищення ефективності виробництва на підприємстві.