6.4. Монотонність функції
Функція називається зростаючою на даному числовому проміжку Х, якщо більшому значенню аргументу відповідає більше значення функції , тобто для будь-яких з
Функція називається спадною на даному числовому проміжку Х, якщо більшому значенню аргументу відповідає менше значення функції , тобто для будь-яких з
Функція, тільки зростаюча або тільки спадна на даному числовому проміжку, називається монотонною на цьому проміжку.
Прикладами монотонно зростаючих функцій є: , , . Прикладами монотонно спадних – , , . А, наприклад, функція не є монотонною на всій області визначення, оскільки при
вона є спадною, а при – зростаючою.
Приклад 4. Дослідити на монотонність функцію:
а) ;
б) , .
Розв’язання
а) Функція зростає на всій області визначення. Дійсно, . Нехай , тоді , отже .
б) Функція , спадає. Дійсно, нехай . Маємо
, отже, .
6.5. Проміжки знакосталості і нулі функції
Числові проміжки, на яких функція зберігає свій знак (тобто залишається додатною або від’ємною), називаються проміжками знакосталості функції. Наприклад, для функції , при і при .
Значення аргументу , при яких функція , називаються нулями (або коренями) функції. Зрозуміло, що значення аргументу, при яких функція перетворюється в нуль, – це абсциси точок перетину графіка функції з віссю 0х.
6.6. Обернена функція
Кожному значенню рівність ставить у відповід-ність цілком певне значення . У деяких випадках рівність можна розглядати як таку, що кожному значенню ставить у відповідність цілком певне значення .
Приклад 5. Рівність кожному значенню ставить у відповідність . Можна сказати, що рівність визначає х як деяку функцію змінної тобто . Оскільки, звичайно, х позначає аргумент, а – функцію, то перепишемо залежність у вигляді . Функція є оберненою до функції .
Для того, щоб для функції при існувала обернена до неї функція, необхідно і достатньо, щоб функція була монотон-
ною при (тобто або тільки зростаючою, або тільки спадною).
Так, для функції оберненою є , . Для фун-
кції при оберненої не існує, однак при оберненою для є , а при оберненою для є функція .
Якщо точка належить графіку функції , то точка належить графіку оберненої функції. Тому графіки прямої і оберненої функцій симетричні один одному відносно прямої . Так, наприклад, графік функції симетричний графіку функції відносно прямої (рис. 3). Узагалі для функції оберненою є .
Зауваження: Область визначення обе-рненої функції збіга-ється з множиною зна-чень прямої функції, а множина значень оберненої функції збігається з областю визначення прямої функції.
Приклад 6. Для функції знайти обернену.
Розв’язання
Виразимо х через :
. Замінивши х на та на х, маємо: . Отже, функція є оберненою до себе.
6.7. Лінійна функція та її графік
Функція, задана формулою , де k і b – дійсні числа, називається лінійною.
Основні властивості функції
1. , тобто вираз має зміст при будь-якому значенні х.
2. .
3. Функція є функцією загального виду, тобто не є ні парною, ні непарною. Замінимо на : , тобто . Як видно, та .
4. При функція приймає вигляд і називається прямою пропорційністю. Число називається коефіцієнтом пропорційності. Пряма пропорційність характеризується властивістю: «із збільшенням (зменшенням) значення х в декілька разів відповідне значення збільшується (зменшується) у стільки ж разів», тобто .
Функція є непарною. Її графік проходить через точку і являє собою пряму лінію.
5. Графік лінійної функції може бути отриманий з графіка функції паралельним перенесенням останнього на одиниць вздовж осі 0y. І оскільки графіком є пряма, то і графік функції є пряма лінія. Вона перетинає вісь 0y в точці , і нахилена до осі 0х під кутом , тангенс якого дорівнює , тобто . Якщо , то – гострий кут, якщо , то – тупий кут (рис. 4).
Побудуємо в системі Maple графік лінійної функції в першому випадку без вертикального діапазону та задання опцій, а в другому – із вказанням вертикального діапазону та деяких опцій:
> plot(x+3,x=-5..5);
>plot(x+3,x=-10..10,-10..10,color=green, thickness=3,title=`Графік функції\ny=x+3`);
Відмінність очевидна.
|