Шантаж

 

Карлсон: Ні, я так не граю! Я просто у нестямі! Але якщо я отримаю який-небудь невеликий подарунок, то, можливо, все ж таки, повеселішаю….
Астрід Ліндгрен, «Карлсон, який живе на даху».

     Формула шантажу: «якщо ти не..., то я...». Таку маніпуляцію досить важко провести несвідомо, але і це буває. Приклад завуальованого шантажу – фраза мами з кінофільму «Денний потяг», яка говорить дорослій дочці (героїні М. Терехової): «Ти можеш повертатися, коли захочеш, але ти повинна знати, що коли тебе немає о сьомій годині, у мене починає стискати серце»... Хіба це шантаж? Так, адже якщо перекласти несвідоме послання мовою свідомості, вийде: «Якщо ти не приходитимеш додому рівно о сьомій, я помру від інфаркту».

     Мета, яка в даному випадку переслідується, – контроль над дочкою. Реакція дочки, втім, доводить, що «фокус» не зовсім вдався. Вона відповідає: «Мама, хай воно починає у тебе стискатися опів на восьму».

    

Тиск

 

Я повинна жити так, як я вважаю за потрібне. Ти повинна жити так, як я вважаю за потрібне.

(З життя)

* * *

- Костик! Чого вона хоче?!!
- Хто? ..

- Маргарита Павлівна!
- Вас! … Ви їй потрібні! Саме так виявляється її потреба у світовій гармонії.
- Але це ж ... Неможливо!
- Як знати ...
фільм «Покровські ворота»

     Ще один із спрощених способів маніпулювання - тиск. Він найбільш поширений між підлеглими та керівництвом, хоча зустрічається і у подружжя, і в інших відносинах. Виглядає це простіше простого: «Зроби так. Зроби, так буде краще. Зроби. Ні, зроби. Зроби, я тобі говорю!..» і т.д.      Подіяти таке може або на примітивну, або на дуже слабку людину, звиклу підкорятися. Тиск у разі непокори може перетворюватися на шантаж, що часто прикрашається страшилками: «Зроби, а то...». В цьому випадку, здавалося б, можна легко протистояти, але не все так просто.

     Не завжди тиск настільки легко читається. Іноді він виглядає, як конструювання якоїсь смислової аури, створення контексту, коли безпосередньо ніким нічого не мовиться, але в свідомість людини постійно «встромляються голочки». Девіз таких керівників: будь-який танк можна об'їхати на маленькому мотоциклеті, і часто вони мають рацію.

     Чудовий приклад цього:

Анекдот з життя.
Мама:
- Салат робити з майонезом або зі сметаною?
Дочка:
- Зі сметаною.
Через 5 хвилин.
Мама (незворушно):
- Так з чим робити салат? З майонезом?
Дочка (з деяким подивом):
- Зі сметаною.
Ще через 5 хвилин.
Мама (ненав'язливо):
- Або з майонезом? ..
Дочка (виразно):
- Я люблю зі сметаною, мама.
Ще через 10 хвилин:
- Так з майонезом або зі сметаною?
Дочка (сміючись):
- З майонезом, з майонезом ...

Маніпуляція почуттями

 

Вона (кидаючи на нього погляд з хітринкою):

- Знаєте, мені зараз так хотілося б … провести вечір з розумним, красивим, елегантним супутником: прогулянка містом, вечеря у затишному ресторанчику…
Він (з натхненням):
- Приголомшливе збіг! Як раз сьогодні ввечері я абсолютно вільний ...
Вона (прохолодно):
- Я не про Вас.
(З життя)

     Дуже часто вигода буває не матеріальною, а психологічною. З цієї причини чинити опір особливо важко – начебто у вас ніхто нічого не просить, тим більше – не відбирає. Начебто навіть не зрозуміло, про що йде мова. Просто, кожного разу після розмови з керівником або з колегою по роботі ви відчуваєте себе розбитим, роздратованим, спустошеним. Вам (чомусь) не хотілося розповідати про свої успіхи, але вона (він) кожного разу так наполегливо розпитує. Ви дечим ділитеся, і після цього ваші успіхи починають здаватися вам сумнівними, а самі ви починаєте здаватися собі невдахою. От це і є маніпуляцією вашими почуттями.

Несвідомі маніпуляції подібного роду завдають нашій психіці серйозного збитку з кількох причин. Перша очевидна – падіння самооцінки, погіршення самопочуття. Друга причина менш очевидна: перед несвідомою маніпуляцією людина беззбройна тому, що «не помічає» її. Отже, думки і відчуття, що завдають психіці шкоди, відчуваються смутно, і сприймаються як щось, що прийшло не ззовні, а зсередини, а, отже, сприймаються нами зі 100-відсотковою довірою (тобто, з тим ступенем довіри, з яким ми ставимося до власних, а не до чужих думок, почуттів, відчуттів). З цієї причини боротися з шкідливою дією таких маніпуляцій особливо важко. Адже спочатку необхідно зрозуміти, що ж, власне, відбулося.

Маніпуляції почуттям провини

 

- Співай, співай, ведмежа Пух, радій та розважайся. Під горіховим кущем. Декому вдається.
- Що трапилося, Іа? У тебе сумний вигляд.
- Сумний? Чого б це? Сьогодні ж мій день народження - подивись на всі ці подарунки. - Іа-Іа помахав ногою з одного боку в бік. - Подивися на іменин-ний пиріг!
- Подарунки? - Спитав Пух. - Іменинний пиріг? Де?
- Хіба ти їх не бачиш?
- Ні, - відповів Пух.
- Я теж, - сказав Іа-Іа. - Це жарт, - пояснив він. - Ха-ха.
А. А. Мілн, «Вінні-Пух і всі, всі, всі»

Маніпулятори цього типу мають цілий ряд особливих прийомів. Один з найбільш поширених – так званий «вид жертви». Погодьтеся, якщо людина пашить здоров'ям, у неї хороший сон, апетит і колір обличчя, їй досить складно переконати іншу людину в тому, що та жахливо перед нею завинила. Вельми бажано вигляд мати блідий, голос – слабкий, ходу – хистку, а костюм – поношений.

Ще один прийом з серії маніпуляцій відчуттям провини – підміна борг-провина. Маніпулятори цього типу обожнюють поміркувати в жанрі мораліте («Ви тільки подумайте, яке неподобство! І як вам тільки не соромно. Зовсім совість втратили!», „Не виконати вчасно роботу”, „Під- вести весь колектив”, „Який жах” і т.п.). Почувши таке, можете бути впевнені – ні сорому, ні совісті у людини, що говорить це, швидше за все немає. Таким людям взагалі властиво приписувати тим, хто їх оточує, власні недоліки. (Цей феномен в психології отримав назву «проекція», а в житті саме йому присвячений відомий жарт: «егоїст – це людина, яка весь час думає про себе, і зовсім не думає про мене».)    

Маніпуляція з опорою на відчуття провини – найостанніший і наймогутніший засіб, а також – найбезсоромніша і найшкідливіша для нашої психіки. Тому що, навіть захищаючись від неї, ми змушені ламати себе. Відчуття провини – річ заразлива й отруйна.

     Як захиститися від маніпуляцій?

 

Якщо дихання порушене через зашморг, що затягнутий на шиї, - розріжте його.
(З довідника «Перша допомога при нещасних випадках і в екстремальних ситуаціях»)

* * *

Щоб бути лікарем в нашому домі, потрібно мати дуже міцне здоров'я.
Григорій Горін, «Будинок, який побудував Свіфт».

     Психологи радять, у ситуації, яка здається вам неоднозначною, коли у вас виникає підозра, що вами намагаються маніпулювати, спробуйте чітко відстежувати свої відчуття, не оцінюючи їх. Розберіться в них.

     Таку процедуру досить складно почати вперше. Швидше за все ви відчуєте страх. Але до страху додається ще щось: роздратування. І це роздратування обопільне. Коли роздратування замовчується, ви починаєте плутатися, і маніпуляція спрацьовує. Якщо ваш партнер по спілкуванню хоче гарячитися, він гарячитиметься. І він спровокує вас. Щоб «вискочити з гри», потрібно чітко формулювати для себе свої відчуття.

Женя:
- Ні, це - не риба ... Не заливна риба ... Хрону до неї не вистачає!
Надя:
- Ви ж мене хвалили!
- А я брехав. Я брешу.
фільм «Іронія долі або з легкою парою!»

Просте «ні» може означати: «це неможливо», «попроси мене ще раз, і я погоджуся», «попроси мене ще раз, і я не погоджуся» або «я вимагаю, щоб ти слухав мене і вірив мені».

Є підлеглі, які іноді, у суперечках, використовують 2 основних аргументи: «Я не це мав на увазі» і «Ти неправильно мене зрозуміла». Зловити такого хоч би за хвіст абсолютно неможливо. Та й не потрібно.

      »Тато» і «мама» маніпуляції – контроль і влада. Одна людина маніпулює іншою кінець кінцем з однією і тією ж метою: з метою мати над нею більшу владу. І чим більша влада у людини, тим грубішими стають її маніпуляції. Тим менше їй потрібно приховувати свої мотиви.