2 РОЗРОБКА ЕСКІЗНОГО ПРОЕКТУ

2.1 Вивчення завдання та літературних джерел

До початку роботи над ескізними рішеннями студент повинен вивчити завдання, що йому видано і чітко уяснити собі призначення виробничого будинку в функціональному та архітектурно-конструктивному відношенні. Для цього потрібно уважно ознайомитися з вихідними даними для проекту, вимогами до нього і методичними вказівками.

В процесі вивчення завдання студент повинен ознайомитися з технічною та нормативною літературою, з існуючими проектними рішеннями, зразками курсових проектів. З метою систематизації матеріалу, що вивчається, і використання його в проекті, робота з вивчення завдання повинна супроводжуватись складанням виписок, ескізів, зарисовок або копій з нормативних літературно-довідкових та проектних матеріалів.

В результаті опрацювання завдання, вивчення літератури, що рекомендується, та проектів студент повинен зрозуміти взаємозв'язок між об'ємно-планувальними параметрами виробничої будівлі та її конструкціями, нерозривність між умовами виробництва, кількісним складом працюючих та планувальним рішенням адміністративно-побутової частини. Опрацювання завдання є основою для правильного підбору конструктивних елементів за каталогами, альбомами та посібниками.

2.2 Основні положення модульної системи, що застосовується в проекті

При проектуванні промислових будівель слід враховувати загальні положення модульної системи в будівництві. Модульні прогони Lо та модульні кроки Во об'ємно-планувальних елементів одноповерхових та багатоповерхових будівель беруть згідно з даними таблиці 1, в якій буквою М позначений основний модуль, що дорівнює 100 мм.

Модульні висоти поверхів Но первинних об'ємно-планувальних елементів одноповерхових та багатоповерхових будинків призначають згідно з табл. 2.

Таблиця 1 – Укрупнені модулі прогонів і кроків промислових будівель

Таблиця 2 – Укрупнені модулі висот промислових будівель

Для покращення умов індустріалізації будівництва розроблені універсальні уніфіковані галузеві схеми одноповерхових промислових будівель для масового будівництва.

За наведеними в таблицях 3, 4, 5 параметрами розроблено каталог та альбом креслень типових уніфікованих конструкцій, деталей та вузлів з обмеженою номенклатурою, які забезпечують універсальність та взаємозамінність конструкцій.

Таблиця 3 – Уніфіковані параметри одноповерхових промислових будівель, обладнаних мостовими кранами

Для покращення умов індустріалізації будівництва розроблені універсальні уніфіковані галузеві схеми одноповерхових промислових будівель для масового будівництва.

За наведеними в таблицях 3, 4, 5 параметрами розроблено каталог та альбом креслень типових уніфікованих конструкцій, деталей та вузлів з обмеженою номенклатурою, які забезпечують універсальність та взаємозамінність конструкцій.

Таблиця 4 – Уніфіковані параметри одноповерхових промислових будівель без кранового обладнання або з крановими балками

Таблиця 5 – Уніфіковані габаритні схеми багатоповерхових промислових будівель

2.3 Прив'язка осей конструктивних елементів до модульних осей

Розбиття типових несучих та захисних конструкцій промислових будівель проводять відповідно до уніфікованих правил прив'язки осей конструкцій до модульних осей будівель (рис. 2.1 та 2.2). Відповідно до типових рішень поперечні та повздовжні температурні шви як з перепадами висот, так і без них роблять на двох рядах колон.

Рисунок 2.1 – Приклади прив'язки конструктивних елементів одноповерхових промислових будівель до модульних осей: а – „нульова” прив'язка до повздовжньої осі для будівель без мостових кранів та при мостових кранах вантажопідйомністю до 30 т при висоті колон до 14,4 м; б – прив'язка „250” для будівель з мостовими кранами вантажопідйомністю більше 30 т при висоті колони 15,6 м та більше, при кроці колон 12 м та висоті 8,4 м і більше; в – прив'язка до торцевої поперечної осі; г – прив'язка колон середнього ряду до поперечної осі біля температурного шва; д – прив'язка колон середнього ряду до поперечних модульних осей біля температурного шва зі вставкою; е – прив'язка колон та розміри вставок біля поздовжніх температурних швів; ж, з – прив'язка колон та розміри вставок в місцях спряження різновисоких паралельних та перпендикулярних прогонів

Для каркасних багатоповерхових адміністративно-побутових будівель характерною є прив'язка колон по центру, коли геометричні осі колон збігаються з модульними осями незалежно від положення колони (крайня, середня, кутова і т. д.).

Рисунок 2.2 – Приклади прив'язки конструктивних елементів багатоповерхових каркасних будівель: а – прив'язка до повздовжніх осей; б – прив'язка до поздовжніх осей для варіанта з ригелями постійної довжини; в – прив'язка до поздовжніх та поперечних осей при полегшеному каркасі; г – прив'язка до торцевої поперечної осі; д – прив'язка до поперечних осей біля температурних швів

Рисунок 2.3 – Приклад спряження різновисоких прогонів одноповерхової та багатоповерхової адміністративно-побутової будівлі

Рисунок 2.4 – Прив'язка конструкторських елементів одноповерхової та багатоповерхової адміністративно-побутової будівель: 1 – прогін, обладнаний мостовим краном вантажопідйомністю більше 30 т; 2 – адміністративно-побутовий корпус; с – розміри вставок між паралельними осями.