4 ОФОРМЛЕННЯ КРЕСЛЕНЬ ТА СКЛАДАННЯ ПОЯСНЮВАЛЬНОЇ ЗАПИСКИ
4.1 Розташування графічної частини на аркушах
Проект виконується на стандартних аркушах паперу розміром 594×841 мм. Об'єм проекту не перевищує 2-2,5 аркуша. Аркуші повинні мати рамку, лінії якої знаходяться на відстані 5 мм зверху, знизу та справа і 20 мм – зліва. В правому нижньому кутку знаходиться основний напис (штамп) розміром 185×55 мм. Попереднє та правильне розташування всіх креслень на аркушах має важливе значення для одночасної, паралельної роботи над усіма кресленнями, поліпшує якість проектних рішень та графічне оформлення. Проектуючи, неможливо правильно і найбільш вдало зразу довести одне креслення до повного виконання, не узгоджуючи рішення з іншими кресленнями, наприклад плани з розрізами, фасадом і навпаки. Тому попереднє розташування сприяє одночасній, паралельній роботі над усіма кресленнями, дозволяє раціональніше використовувати консультації викладача та економити час.
При розташуванні креслень на аркуші слід завжди, якщо є можливість, використовувати проекційний зв'язок окремих креслень. Наприклад, плани поверхів один під одним, над планами фасад, справа від фасаду розріз. Розміри в плані та конфігурація в плані промислової будівлі можуть бути різними, тому може бути велика кількість варіантів розташування окремих креслень. Але в кожному конкретному проекті є свій, найоптимальніший варіант. Варіант розташування креслень на аркушах зображено на рис. 1.2.
Розбиття розташування окремих креслень на листах виконують за ескізними кресленнями. Встановлюються габаритні розміри кожного креслення за ескізом, включаючи всі розмірні лінії та надписи. За отриманими розмірами кожне креслення можна вирізати у вигляді шаблона з любого паперу. Ці шаблони розташовуються на аркуші так, щоб вони розмістились з можливо рівномірною щільністю і з урахуванням необхідних відступів креслень від сторін аркуша та один від одного. Нормальним вважається відступ креслення від зовнішньої рамки 30-35 мм, а відстань між кресленнями всередині аркуша – 30-40 мм. Прийняте розміщення фіксують на аркуші слабкими тонкими лініями по контуру прямокутників шаблонів, в межах яких будуть розташовані креслення.
4.2 Вимоги до оформлення креслень
Оформлення всіх креслень повинно відповідати вимогам ЄСКД з урахуванням і специфіки навчального проектування. Необхідно дотримуватися установлених правил будівельного креслення щодо умовних позначень матеріалів, товщини ліній, відміток, виносних ліній, текстових характеристик конструктивного рішення і т. д.
На плані цеху слід показати: модульні осі та їх прив'язки, осі, прив'язки та розміри кранового обладнання, товщини стін та перегородок, їх прив'язки та матеріал, розміри колон, прорізи у внутрішніх та зовнішніх стінах та їх прив'язки, деформаційні шви, їх найменування та прив'язку до модульних осей, зв'язки по колонах, марки за каталогами усіх конструктивних елементів, умовні позначення вікон, дверей, воріт, положення, напрямок та найменування розрізів, прилягання побутових приміщень.
По зовнішньому обводу плану повинно бути три ланцюжки розмірів: розміри прорізів та простінків, відстань між модульними осями, габаритні розміри будівлі по крайніх осях. По горизонталі зліва направо осі нумерують цифрами, а по вертикалі знизу вверх – буквами слов'янського алфавіту. Аналогічно оформляються і креслення планів адміністративно-побутових приміщень, безумовно, за виключенням тих елементів, які в побутових приміщеннях відсутні (кранове обладнання, робочі площадки, зв'язки і т. д.).
На кресленнях розрізів, поза контуром креслення, проставляють ланцюжок вертикальних розмірів та відміток. Всередині розрізу повинні бути розміри висот приміщень та перекриттів, а також відмітки рівнів підлоги та робочих площадок, сходів, кранових консолей, підкранової балки та кранової рейки, низу несучих конструкцій перекриттів (покриттів), ліхтарів, віконних та дверних прорізів.
Під розрізами розташовуються дві розмірні лінії: перша – між модульними осями колон чи капітальних стін, друга – між модульними осями зовнішніх колон (стін). Осі маркують відповідно до плану і виконують прив'язку до них: колон, стін, а також осей підкранових шляхів.
На кресленнях розрізів зображаються конструктивні елементи будинку, що потрапляють в розріз і знаходяться за площиною розрізу (колони, пілястри, несучі конструкції покрить, перекриттів, прорізи в стінах, службові сходи і т. д.). Елементи будинку, що безпосередньо попадають в розріз, обводяться жирними лініями, а їх перерізи повинні мати установлені для даного матеріалу умовні позначення. Крім того, всі типові елементи будівлі, що потрапляють в розріз, повинні мати свою марку за каталогами. Рами вікон та ліхтарів показуються з умовними позначеннями.
В розрізах повинна бути достатня кількість написів, що пояснюють конструкцію покрить та перекриттів, поясів та інших елементів. Ці написи повинні бути вказані з конкретними рішеннями, прийнятими в проекті. Наприклад, не можна писати просто „звукоізоляція” чи „утеплювач”, необхідно вказати матеріал, що застосовується, його об'ємну вагу та товщину.
На кресленнях фасадів крім основних елементів зображають деформаційні шви, аварійні та пожежні драбини, огородження покрівлі, витяжні шахти і т. д. На фасаді наносяться: модульні осі, що проходять в характерних місцях фасаду (крайні, в місцях деформаційних швів, уступів в плані та перепадів висот), відмітки рівня землі, верху та низу прорізів, карнизу, даху, ліхтаря, пожежних драбин. Називати фасади слід за позначенням крайніх осей.
Конструктивний розріз по стіні виконується для зовнішньої стіни. При значній висоті стіни і труднощах з розташуванням креслення на аркуші допускаються „вирізки” окремих ділянок стіни, при цьому фундаментний вузол, перемички прорізів, підвіконна їх частина, вузол підкранової балки і карнизні частини не повинні потрапляти у „вирізку”. Всі вимоги, що стосуються розмірів, відміток, текстових характеристик, товщини ліній, умовних позна¬чень матеріалів і т. д. аналогічні вимогам при виконанні розрізів. Слід вико¬ристовувати такий масштаб креслення, щоб показати детальніше констру¬ктивне рішення конструкцій покриття, вікон, кріплення стін, підкранової балки, несучих конструкцій покриття і т. д.
На плані покриття показуються: основні модульні осі і відстань між ними, стіни, колони, несучі та огороджувальні конструкції покриття, карнизи, ліхтарі, парапети, деформаційні шви, отвори в покритті та їх прив'язку. В текстових характеристиках вказати марку збірних елементів покриття.
При оформленні проекту треба звернути увагу на співвідношення головних та другорядних написів. Враховуючи велику кількість написів, їх краще робити розміром 2,5 мм, а основні написи – розміром 5-7 мм.
Рекомендується виконувати ілюмінування (відмивку) елементів, що потрапили в розріз. Ілюмінування фасадів обов'язкове.
4.3 Пояснювальна записка
Пояснювальна записка є складовою частиною курсового проекту. Матеріали для неї накопичуються в процесі виконання проекту на всіх його етапах, а пізніше систематизуються. В записці повинні бути дані, що стосуються тільки прийнятих рішень в проекті, і не повинно бути загальних положень, які не стосуються будинку, що проектується.
Приблизний об'єм пояснювальної записки 20-25 сторінок. Вона складається з таких розділів:
- Завдання на проектування;
- Аксонометричне зображення будівлі;
- Об'ємно-планувальне рішення промислової частини;
- Архітектурно-конструкторське рішення виробничої частини;
- Специфікація збірних елементів будівлі;
- Об'ємно-планувальне рішення адміністративно-побутової частини з розрахунками;
- Техніко-економічні показники;
- Розрахунок природного освітлення;
- Список використаної літератури.
В завданні на проектування дається схема промислової будівлі з варіантами, де вказуються такі дані, як прогони та їх довжини, висоти цехів та тип кранів і їх вантажопідйомність, параметри поперечних рам багатоповерхової частини. Крім того даються вихідні дані для проекту-вання адміністративно-побутової частини. Вказується світлокліматичний район та розряд зорової роботи на виробництві.
Зображується в аксонометрії в будь-якому масштабі весь комплекс промислової будівлі. Це дає осмислене уявлення про об'ємно-планувальне рішення підприємства в цілому.
В об'ємно-планувальному рішенні наводиться опис архітектурно-планувальної схеми цеху та побутових приміщень. Вказуються прийняті розміри прогонів, кроків, висот поверхів, призначення воріт, входів, сходів, деформаційних швів. Обґрунтовуються вимоги уніфікації та типізації.
В розділі „Архітектурно-конструкторське рішення промислової частини” наводиться опис та обґрунтування всіх прийнятих конструкцій цеху та побутових приміщень, фундаментів, фундаментних балок, цоколя, стін, перегородок, перекриттів, покриттів, вікон, дверей, покрівлі, сходів, мостіння схеми водовідводу і т. д.
Дається специфікація збірних залізобетонних елементів, а також вікон, дверей, ліхтарів за таблицями 7 та 8. Наводиться розрахунок санітарно-побутових приладів та приміщень. Дається опис і об'ємно-планувальних рішень адміністративно-побутових приміщень, короткий опис конструктивних особливостей. Дані розрахунку заносяться в таблицю 9.
Техніко-економічні показники для адміністративно-побутової частини:
- площа забудови – площа, обмежена в межах зовнішнього периметра будівлі вище цоколю з урахуванням виступаючих частин;
- робоча площа – площа робочих приміщень;
- корисна площа – сума площ робочих приміщень та площі приміщень обслуговувального характеру;
- підсобна або допоміжна площа – сума площ коридорів, сходів, санвузлів, вестибюлів;
- будівельний об’єм – добуток площі забудови на висоту від рівня чистої підлоги першого поверху до верху засипки горищного перекриття, а при суміщених дахах – до середньої відмітки верху покрівлі;
- площинний коефіцієнт: К1= ;
- об’ємний коефіцієнт: К2 =
Розрахунок природного освітлення проводиться за „Методичними вказівками для розрахунку природного освітлення“.
В списку використаної літератури вказується автор, повна назва джерела, рік видання. В списку література повинна мати порядковий номер, на який має бути посилання в тексті записки.
Таблиця 7 – Специфікація збірних залізобетонних конструкцій
Таблиця 8 – Специфікація вікон, дверей, воріт, зв'язок таліхтарів
Таблиця 9 – Підрахунок санітарного обладнання
Таблиця 10 – Підрахунок площі приміщень охорони здоров'я, громадського харчування, культурного обслуговування, управління конструкторського бюро i т. д.
Рисунок 4.1 – Залізобетонний каркас одноповерхової будівлі: 1 – фундамент; 2 – колона; 3 – підкроквяна ферма; 4 – кроквяна ферма; 5 – світловий ліхтар; 6 – плита покриття; 7 – утеплювач по пароізоляції; 8 – вирівнюючий шар; 9 – покрівельний килим; 10 – воронка внутрішнього водостоку; 11 – стінова панель; 12 – стрічкове засклення; 13 – кранова рейка; 14 підкранова балка; 15 – зв'язки; 16 – фундаментна балка; 17 – мостіння
Рисунок 4.2 – Основні типи залізобетонних колон: а – прямокутного пepepiзy для будівель без мостових кранів з кроком колон 6 м; б – те ж саме, з кроком 12 м; в – розгалужені для будівель без мостових кранів з кроком колон 6 та 12 м; г – прямокутного пepepiзy для будівель з мостовими кранами з кроком колон 6 та 12 м; д – те ж саме, двотаврового перерізу двотаврові; е – для будівель з мостовими кранами та кроком колон 6 та 12 м; ж – закладні елементи колони
Рисунок 4.3 – Деталі фундаментів крайнього ряду колон: 1 – пісок; 2 – щебенева підготовка; 3 – асфальтове покриття товщиною 20-40 мм, 4 – гідроізоляція; 5 – колона; 6 – шлак або крупнозернистий пісок; 7 – стовпчик залізобетонний; 8 – фундаментна балка
Рисунок 4.4 – Залізобетонні підкранові балки: а – прогін 6 м; б – прогони 12 м; в – кріплення балок до колон; г – кріплення кранової рейки; 1 – сталева планка; 2 – шайба; 3 – опорний лист; 4 – сталева лапка; 5 – болт; 6 пружні підкладки товщиною 8 мм
Рисунок 4.5 – Схема розкладки панелей в стінах одноповерхових будівель: а – при поздовжніх стінах; б – в торцевих; 1-3 – при залізобетонних балках i фермах покриття; 4-5 – при металевих фермах покриття
Рисунок 4.6 – Деякі конструктивні деталі панельних стін: а – розріз повздовжньої стіни; б – кріплення кутових панелей до стояка фахверка; в – кріплення рядкових парапетних панелей до сталевої насадки; 1 – фахверкова колона; 2 – сталева насадка; 3 – сталева надставка
Рисунок 4.7 – Багатоповерхові будівлі зі збірним балочним каркасом: а – при опиранні ригелів на консолі колон 1 – варіант перекриття з опиранням ребристих плит на полиці ригелів; 2 – те ж саме, з опиранням плит по верху ригелів; б – при безконсольному опиранні ригелів; 3 – перекриття з ребристими плитами; 4 – те ж саме, з багатопустотними; в – деталі перекриття по колонах з консолями; г-е – варіанти безконсольного опирання ригелів на колони; 5 – ригель поздовжньої рами жорсткості; 6 – сантехнічна панель; 7 – випуски арматури; 8 – закладні елементи; 9 – ванне зварювання; 10 – упорний кутик; 11 – бетонна шпонка; 12 – монтажний столик; 13 – опорні сталеві листи колони і ригеля; 14 – закладні швелери; 15 – монтажний столик з листа; 16 – межа бетонування
Рисунок 4.8 – Основні сходи багатоповерхових будівель: а – двомаршеві з суцільними маршами; б – тримаршеві з окремими східцями на косоурах; 1 – косоур; 2 – огорожа поручнева; 3 – балка; 4 – ліфт
Рисунок 4.9 – Схема сталевих конструкцій прямокутного ліхтаря: а – ліхтарна панель; б – ліхтарні ферми; в – панелі торців; г – ліхтарні рами; 1 – вісь вузла кроквяної ферми; 2 – ліхтарна панель; 3 – монорейка; 4 – гумовий профіль; 5 – тавр ; 6 – кламери
Рисунок 4.10 – Сталеві рами з прокатних і гнутих профілів: а – схема рами; б – вертикальні розрізи заповнення прорізів; в – горизонтальний розріз при рамі з трьома стеклами; г – віконні панелі з гнутих профілів; д, е – горизонтальний і вертикальний розрізи прорізу з панельним заповненням; 1 – злив; 2 – кутик 75×50×5; 3 – кутик 30×4 довжиною 30 мм; 4 – сталевий лист; 5 – стояк-імпост; 6 – колона; 7 – кріпильний кутик (панелі до колони); 8 – розчин; 9 – скло; 10 – гумовий профіль; 11 – кламери; 12 – стояк
Рисунок 4.11 Деталі внутрішніх водостоків: а – пристінний розжолобок; б – середній розжолобок; в – установлення воронки Вр-9 в покриттях з залізобетонними плитами; г – те ж саме, воронки Вр-9Б по штампованому настилу; 1 – плита покриття; 2 – воронка; 3 – костилі на дюбелях; 4 – оцинкована сталь; 5 – притискний фланець з патрубком; 6 – глуха гайка; 7 – легкобетонний блок; 8 – хомут
Рисунок 4.12 – Парапетний вузол одноповерхової будівлі
Рисунок 4.13 – Конструктивні вузли одноповерхової промислової будівлі
Рисунок 4.14 – Конструктивний розріз ліхтаря