Лекція № 5

     ЧИСЕЛЬНІ МЕТОДИ НАБЛИЖЕННЯ ТАБЛИЧНИХ ФУНКЦІЙ

 

     5.1 Способи завдання функцій

Інженери в практичній діяльності постійно зіштовхуються з необхідністю виявлення видів зв'язку в процесах та явищах і необхідністю їх математичного опису. Якщо деяка величина y, що характеризує процес, залежить від сукупності незв’язаних між собою величин таким чином, що кожному набору відповідає значення величини , така однозначна відповідність величини сукупності незалежних змінних називається функціональною залежністю, а сама змінна величина y – функцією змінних величин , що формально записується у вигляді . Так, вираз є функцією трьох змінних.

Наприклад, площа кола є функцією незалежної змінної – радіуса кола R, тобто , конкретний вигляд цієї функції . Об‘єм фігури є вже функцією трьох вимірів: , і в залежності від вигляду фігури цей функціональний зв'язок відповідно конкретизується.

З курсу математичного аналізу відомі три способи завдання функціональних залежностей:

  •  аналітичний;

  •  графічний;

  •  табличний.

    Так, наприклад, в результаті математичної обробки можна отримати наступну аналітичну залежність грошових кредитів в сільському господарстві під товарно-матеріальні цінності і сезонні витрати від витрат на велику рогату худобу: , де y - кредити під товарно-матеріальні цінності; - витрати на велику рогату худобу. Інший приклад аналітичної залежності: зв'язок шляху з часом в рівноприскореному русі виражається як .

    Позитивною властивістю аналітичного способу завдання є можливість одержувати значення для будь-якого фіксованого аргументу з будь-якою точністю. До недоліків цього засобу слід віднести те, що потрібно повторювати всю послідовність обчислень; крім того, аналітичний засіб не володіє наочністю. Вказані недоліки аналітичного засобу усуваються у випадку графічного завдання функції .

    Табличний спосіб завдання функцій розповсюджений у техніці, фізиці, економіці, природознавстві та найчастіше всього використовується для запису результатів експерименту.

    Нехай, наприклад, в результаті досліду отримана залежність омічного опору R мідного стержня від температури у вигляді таблиці 5.1:

    Таблиця 5.1 – Результати експериментальних досліджень

    R

    77.80

    79.75

    80.80

    82.35

    83.90

    85.10

    t0

    25.0

    30.1

    36.0

    40.0

    45.1

    50.0

    В цьому експерименті значення омічного опору мідного стержня змінюється при коливанні температури і є залежною змінною.

    Перевагою табличного способу завдання експериментальної функції є те, що для кожного значення незалежної змінної, поміщеної в таблицю, можна відразу ж, без усяких вимірів і обчислень, знайти відповідне значення функції. Недолік табличного способу полягає в тому, що не можна задати всю функцію скрізь, тобто завжди знайдуться такі значення незалежної змінної, яких немає в таблиці. Тому, для аналізу результатів інженерних експериментів дуже зручно використовувати як табличний так і аналітичний способи представлення залежностей, що досліджуються.

    Так, якщо в результаті інженерного або наукового експерименту отримана система точок: , то дуже часто виникає задача пошуку аналітичної залежності, яка б зв‘язувала експериментальні дані у вигляді аналітичної функції . Для розв’язування цієї задачі за допомогою чисельних методів на ЕОМ використовуються два підходи:

    1. Інтерполяціяпідхід, за допомогою якого отримують аналітичні залежності табличних функцій за умови, що аналітична функція повинна проходити через всі задані експериментальні точки.

    2. Апроксимаціяпідхід, за допомогою якого знаходиться аналітична функція , що “найкращим чином” наближається до заданої табличної функції. Звичайно “найкращим чином” – це критерій, в якості якого використовується критерій середньо квадратичного відхилення (СКВ), заснований на тому, що сума квадратів відхилень аналітичної функції від експериментальної (при і=0, 1, …, k) повинна бути мінімальною:

        

    На рисунку 5.1 представлена класифікація відомих методів наближення табличних функцій, призначених для пошуку аналітичної залежності , яка б зв‘язувала експериментальні дані , отримані в результаті інженерного або наукового експерименту.

        
         Рисунок 5.1 – Класифікація чисельних методів наближення табличних функцій
     

         5.2 Математична постановка задачі інтерполювання

    В економіці і техніці постійно приходиться зіштовхуватися з необхідністю обчислення значень функції в точках , відмінних від значень аргументу, фіксованих в таблиці експериментальних досліджень. Крім того, в деяких випадках, незважаючи на те, що аналітичний вираз функції відомий, він є занадто складним і незручним для подальших математичних перетворень. Подібні задачі формалізуються як задачі інтерполювання.

    Нехай на відрізку функція задана системою точок , де значення називаються вузлами інтерполяції. Необхідно знайти аналітичну залежність , співпадаючої у вузлах інтерполяції зі значеннями заданої функції, тобто Процес обчислення значень функції в точках , відмінних від вузлів інтерполяції, називають інтерполюванням функції (рисунок 5.1).

    Якщо аргумент знаходиться за межами відрізка інтерполювання , то задача визначення значення функції в точці називається екстраполюванням.

    Слідує відмітити, що задача інтерполювання стає однозначною, якщо в якості функції вибрати багаточлен степені не вище n, такий, що . Багаточлен , що задовольняє цим умовам, називають інтерполяційним багаточленом, а відповідні формули – інтерполяційними формулами.

        
         Рисунок 5.2 – Геометрична інтерпретація інтерполяції табличної функції

    У випадку, коли береться з класу степеневих функцій, інтерполяція називається параболічною. Цей спосіб наближення ґрунтується на тому, що на невеликих відрізках експериментальна функція може бути достатньо добре апроксимована параболою певного порядку. Якщо в якості інтерполяційної функції використовувати багаточлен виду:

              (5.1)

    то така інтерполяція називається степеневою

    Інколи доцільно використати інші види інтерполяції. Якщо функція, що досліджується, – періодична, то в якості інтерполяційної функції () вибирають тригонометричну, наприклад, виду:

              (5.2)

    і така інтерполяція називається тригонометричною. В деяких в якості інтерполяційної функції () вибирають раціональні функції.

    При інтерполюванні виникає ряд задач:

    1. вибір найбільш зручного способу побудови інтерполяційної функції для кожного конкретного випадку;

    2. оцінка похибки при заміні інтерполяційною функцією на відрізку , оскільки функції та співпадають тільки у вузлах інтерполяції ;

    3. оптимальний вибір вузлів інтерполяції для отримання мінімальної похибки.

    Для задачі інтерполювання важливим є визначення того, як повинна вести себе інтерполяційна функція між заданими точками, так як ці точки можуть бути інтерпольовані множиною різноманітних функцій, і необхідно мати певний критерій вибору. Звичайно критерій формується в термінах гладкості та простоти. Більшість інтерполяційних функції генеруються лінійними комбінаціями найпростіших функцій. Лінійні комбінації одночленів формують степеневі поліноми, лінійні комбінації тригонометричних функцій формують тригонометричні поліноми, використовуються також лінійні комбінації експонент . Найбільш важливим класом інтерполяційних функцій є множина алгебраїчних поліномів. Поліноми мають переваги з точки зору алгоритмізації, тому що їх значення легко обчисляти, додавати, перемножувати, інтегрувати чи диференціювати. Важливою властивістю поліномів є те що якщо с – константа, а p(x)- поліном, то поліномами будуть і p(cx) і p(x+c)

    Клас інтерполяційних функції обирають, використовуючи теорему Вейерштраса:

    Якщо f(х) – неперервна на кінцевому інтервалі функція, то для любого існують поліном pn(x) ступеня n такий, що .

         5.2.1 Інтерполяційний багаточлен Лагранжа

    Найбільш загальною формулою параболічного інтерполювання є інтерполяційна формула Лагранжа. Задача параболічного інтерполювання в цьому випадку формулюється наступним чином: на відрізку у вузлах інтерполяції задається функція своїми значеннями

    ,

    необхідно побудувати багаточлен так, щоб у вузлах інтерполяції його значення співпадали зі значеннями заданої функції, тобто …, Слід відзначити, що в такій постановці задачі вузли інтерполяції можуть бути довільно розташовані один від одного на відрізку , іншими словами, вузли інтерполяції не рівновіддалені, тобто . Величина називається кроком інтерполяції.

    Задача інтерполювання має розв‘язок, якщо степінь m багаточлена яким замінюється функція , не вище порядку (). Тоді задача інтерполювання зводиться до пошуку невідомих постійних коефіцієнтів багаточлена з системи рівнянь, яка будується наступним чином. З початкових умов відомо, що функція в вузлах приймає значення Тоді в вузлі інтерполяційний

    багаточлен має вигляд в вузлі інтерполяції - і так далі. Нарешті, в вузлі інтерполяційний багаточлен буде виглядати

    .

    Запишемо це у вигляді системи рівнянь з невідомими

         ,     (5.3)

    де і табличні значення аргументу і функції, що досліджується. Невідомі коефіцієнти знаходяться по формулам Крамера:

         ,     (5.4)

    де - визначник системи (5.3).

    Якщо (тобто коли різні), то система (5.3) має єдиний розв’язок. Якщо знайти коефіцієнти , можна уявити інтерполяційний багаточлен у вигляді

    Перепишемо багаточлен в іншій формі:

                   (5.5)

    Легко перевірити, що функція повинна задовольняти умовам

              (5.6)

    В точках функція обертається в 0, а в точці дорівнює 1.

    Остаточно отримаємо вираз (5.7)

              (5.7)

    Цей багаточлен називається інтерполяційним багаточленом Лагранжа. В спрощеному вигляді його можна записати так:

              (5.8)

    Даний метод легко алгоритмізується і може використовуватися для розробки програм інтерполяції. Схема алгоритму метода представлена на рисунку 5.3.

        
         Рисунок 5.3 – Схема алгоритму метода Лагранжа

    Приклад: Побудувати інтерполяційний багаточлен Лагранжа для функції заданої таблично.

    n

    0

    1

    2

    3

    x

    1

    2

    3

    5

    y

    1

    5

    4

    8

    n=4; m=n-1=4-1=3. Припустимо, що y=a0+a1x+a2x2+a3x3.

    Слід пам’ятати, що при екстраполяції функції, чим далі значення х від інтервалу спостереження, тим отримане значення функції містить більшу похибку.

    Таким чином: , , , .

    Висновки:

    1. Таким чином за допомогою багаточлена Лагранжа були отримані коефіцієнти інтерполяційної функції : .

    2. Використовуючи отриманий багаточлен можливо знайти будь-яке значення функції для заданого . Наприклад, для

    3. Використовуючи інтерполяційний багаточлен можливо отримати значення функції за межами спостережень. У даному прикладі інтервал спостереження . Така задача називається екстраполяція (прогнозування функції).

    Для оцінки похибки інтерполяційного багаточлена Лагранжа використовують формулу:

    ,

    причому , при

         5.2.2 Перша інтерполяційна формула Ньютона для рівновіддалених вузлів інтерполяції

    Якщо функція, що досліджується, задана значеннями в рівновіддалених вузлах інтерполяції, тобто , то для побудови її аналітичної залежності зручно використовувати першу інтерполяційну формулу Ньютона.

    Для виводу інтерполяційних формул для рівновіддалених вузлів інтерполяції вводиться поняття кінцевої різниці.

    Поставимо наступну задачу: для функції , яка задана таблицею значень причому x змінюється з однаковим кроком h, тобто , побудувати кінцеві різниці.

    Кінцевою різницею першого порядку називається різність між значеннями функції в сусідніх вузлах інтерполяції:

    В загальному вигляді кінцеву різницю першого порядку можна записати як .

    Кінцева різниця другого порядку складається з кінцевих різниць першого порядку:

    Кінцева різниця n-го порядку складається з кінцевих різниць -го порядку:

    ,

    або в технічної літературі використовують наступну формулу кінцевої різниці -го порядку:

    Нехай необхідно побудувати інтерполяційний багаточлен степеню такий, що

         Будемо шукати багаточлен виду (5.9)

    В цьому виразі невідомі коефіцієнти . Для того щоб знайти , покладемо . Тоді при підстановці в вираз (5.9) всі складові, окрім першої, обернуться в нуль, тобто а значення функції в точці відомі з умови задачі: Отже

    Щоб знайти коефіцієнт складемо першу кінцеву різницю для багаточлена в точці x:

    Зробивши всі підстановки, отримаємо:

    Обчислимо першу кінцеву різницю багаточлена в точці Тут також всі члени, окрім першого, обернуться в нуль, і, отже, але

    звідки і

    Щоб визначити коефіцієнт складаємо кінцеву різницю другого порядку:

    Після перетворень отримаємо

    Вважаємо ; тоді всі члени, окрім першого, знов обернуться в нуль і Звідси

    Обчислюючи кінцеві різниці більш високих порядків і вважаючи , прийдемо до загальної формули для отримання коефіцієнтів:

              (5.10)

    де будемо вважати, що та Підставивши знайденні значення коефіцієнтів в вираз (5.9), отримаємо першу інтерполяційну формулу Ньютона.

              (5.11)

    На практиці часто використовують формулу Ньютона в іншому вигляді. Для цього введемо заміну де крок інтерполяції, а q - число кроків. Тоді перша інтерполяційна формула Ньютона прийме наступний вигляд:

         (5.12)

    Формулу (5.12) зручно використати для інтерполювання на початку відрізку інтерполяції , де q мале за абсолютною величиною.

    Якщо за число вузлів інтерполяції прийняти , то отримаємо формулу лінійного інтерполювання

    При отримаємо формулу параболічного, або квадратичного інтерполювання

    На практиці часто буває необхідно зменшити крок інтерполяції якої-небудь таблиці з рівновіддаленими аргументами. В таблиці можна вважати, що кількість вузлів інтерполяції необмежена. Тоді вибирають так, щоб кінцева різниця була постійна з заданим ступенем точності. За початкове значення можна вибирати будь-яке значення аргументу.

    Схема алгоритму інтерполяції табличної функції багаточленом Ньютона представлена на рисунку 5.4.

    Рисунок 5.4 – Схема алгоритму інтерполяції табличної функції багаточленом Ньютона

    Приклад. Припустимо, що результати експерименту представлені в таблиці 5.2 (перших три стовпця)

    З таблиці видно, що

    ,

    Таблиця 5.2 – Результати експерименту

    N

    x

    y

    0

    0

    -1

    3

    12

    6

    0

    0

    1

    1

    2

    15

    18

    6

    0

     

    2

    2

    17

    33

    24

    6

       

    3

    3

    50

    57

    30

         

    4

    4

    107

    87

           

    5

    5

    194

             

    Побудуємо багаточлен Ньютона:

    Q=-1+3x+6(x(x-1))+1(x(x-1)(x-2))+0=-1+3x+6x2-6x+x3-2x2-x2+2x=x3+3x2-x-1

    Висновки:

    1. За допомогою аналітичної залежності можливо отримати значення функції для , які знаходяться між точками дослідження. отримуємо це називається задачею інтерполяції.

    2. За допомогою аналітичної залежності можна отримати значення функції за межами інтервалу дослідження. Наприклад, при . Дана задача називається екстраполяцією або прогнозуванням.

         Література

    1. Щуп Т. Решение инженерных задач на ЕВМ. – М.: Мир, 1982. – 235с.

    2. Демидович Б. П., Марон И. А. Основы вычислительной математики. – М.: Наука, 1970. – 664 с.

    3. Демидович Б. П., Марон И. А., Шувалова Е. З. Численные методы анализа. – М.: Мир, 1967

    4. Мак – Кракен Д., Дрон У. Численные методы и програмирование на фортране. – М.: Мир, 1977. – 584 с.

    5. Бахвалов Н. С. Численные методы . Т. И. Анализ, алгебра, обычные диференциальные уравнения. – М.: Наука, 1975. – 631 с.

    6. Краскевич В. Є., Зеленський К. Х., Гречко В. И. Численные методы в инженерных исследованиях. – К.: Высшая шк.., 1986. – 263 с.

    7. Рисс Ф., Секефальви – Надь Б. Лекции по функциональному анализу – М.: Мир, 1979.

    8. Плис А.И., Сливина Н.А. Mathcad. Математический практикум для инженеров и экономистов: – М.: Финансы и статистика, 2003. – 656с.

    9. Тихомиров В. М. Некоторые вопросы теории приближений. – М.: МГУ, 1976.

    10. Ахиезер Н. И. Лекции по теории апроксимации. – М.: Наука, 1965.

    11. В.И. Бердышев, Ю.Н. Субботин. Численные методы приближения функций. – Средне-Уральское книжное книжное издательство, 1979.

    12. Суетин П. К. Классические ортогональные многочлены. – М.: Наука, 1976. – 327 с.

    13. Альберг Дж., Нильсон Е., Уолт Дж. Теория сплайнов и ее дополнение. – М.: Мир, 1972.

    14. Стечкин С. Б., Суботин Ю. Н. Сплайны в вычислительной математике. – М.: Наука, 1976.

    15. Трауб Дж. Итерационные методы решения уравнений. – М.: Мир, 1985. – 263 с.

         Питання та задачі до самостійної роботи

    1. Загальна постановка задачі інтерполяції.

    2. Що називається інтерполяційним багаточленом, вузлами інтерполяції?

    3. Для функції y = f(x), яка визначена на інтервалі (0, ) і задана в вигляді таблиці значень yk = f(xk):

    1.

    2.

    3.

    4.

    5.

    6.

    k

    7.

    8.

    9.

    10.

    11.

    k

    12.

    13.

    14.

    4

    15.

    6

    скласти тригонометричний інтерполяційний багаточлен.

    Відповідь:

    4. Для функції y = f(x), яка визначена на інтервалі (0, 1) і задана у вигляді таблиці значень yk = f(xk):

    16.

    17.

    18.

    19.

    20.

    21.

    22.

    23.

    k

    24.

    25.

    26.

    27.

    28.

    29.

    30.

    k

    31.

    32.

    33.

    34.

    35.

    36.

    скласти тригонометричний багаточлен не нижче другого порядку.

    Відповідь:

    5. Побудувати інтерполяційний багаточлен Лагранжа для функції, яка задана таблицею

    37.

    38.

    2

    39.

    1

    40

    41.

    42.

    43.

    12

    44.

    8

    45.

    46.

    Відповідь:

    6. Побудувати багаточлен Ньютона для функції, заданої таблицею:

    47.

    48.

    3

    49

    50.

    51.

    52.

    53.

    54.

    1

    5

    55.

    7

    56.

    57.

    5

    58.

    7

    7. Зробити постановку задачі на інтерполяцію функції, яка задана таблицею з не рівновіддаленими вузлами інтерполяції.

    8. Зробити постановку задачі на інтерполяцію функції, яка задана таблицею з рівновіддаленими вузлами інтерполяції.~

    < Зміст >