Cover

ТЕОРЕТИЧНА ТА ПРИКЛАДНА МЕХАНІКА
(ТЕХНІЧНА МЕХАНІКА)

САМОСТІЙНА ТА ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА СТУДЕНТІВ
Частина 1

Навчальний посібник

Каталог посібників Видавництво ВНТУ
← Назад ↑ Зміст → Вперед

3.1.2 Епюри внутрішніх зусиль

 

Метод перерізів дозволяє знайти всі зусилля і моменти в будь-якому перерізі стержня при дії будь-якого навантаження.

Для того, щоб поперечна сила та згинальний момент, визначені з розгляду лівої та правої частин балки, були однакових знаків, слід дотримуватися певного правила знаків.

Поперечну силу Q в перерізі будемо вважати додатною, якщо вона намагається повернути вирізаний елемент за стрілкою годинника (рис. 3.2, а). Згинальний момент M (для горизонтальних прямолінійних ділянок) будемо вважати додатним, якщо він вигинає балку опуклістю вниз (стиснуті верхні волокна) (рис. 3.2, а). Поздовжню силу N в перерізі будемо вважати додатною, якщо її вектор направлений від перерізу (викликає деформацію розтягу). Крутний момент Мкр вважається додатним, якщо при спостеріганні з торця вздовж осі частини, що розглядається, він діє за годинниковою стрілкою (рис. 3.3).

Unsupported image type.

Зусилля і моменти в різних перерізах одного й того ж стержня різні.

Графіки (діаграми), що показують, як змінюються внутрішні зусилля при переході від перерізу до перерізу, називають епюрами.

Відзначимо деякі правила, які застосовуються при побудові епюр:

а) вісь (базу), на якій будується епюра, завжди вибирають так, щоб вона була паралельна чи просто збігалася з віссю стержня;

б) ординати епюри відкладають від осі епюри по перпендикуляру;

в) штрихувати епюри прийнято лініями,  перпендикулярними до бази;

г) для зусиль і моментів вибирають деякий масштаб. Ординати відкладають в масштабі. Крім того, на епюрах проставляють числа, що показують величини характерних ординат, а в полі епюри в кружках ставлять знак зусилля.