ТЕОРЕТИЧНА ТА ПРИКЛАДНА МЕХАНІКА
|
3.1.4 Побудова епюр Q і М для балок
Побудову епюр Q та M для балок починають з визначення повної системи навантажень, в яку входять як задані сили, так і опорні реакції, тобто визначають реакції опор. Після визначення опорних реакцій та їх перевірки балку розбивають на ділянки. При цьому керуються правилом, що граничними точками ділянок є точки прикладення зосереджених сил та моментів, а також точки де змінюється інтенсивність розподіленого навантаження.
Далі, використовуючи метод перерізів, будують епюри Q та M на кожній ділянці балки, з врахуванням основних правил побудови епюр.
З практичної сторони, стосовно балок, користуються такими правилами:
а) поперечна сила Q в перерізі балки чисельно дорівнює алгебраїчній сумі проекцій на вертикальну вісь перерізу всіх сил, що діють по одну сторону від нього;
.
Рисунок 3.5
б) згинальний момент М в перерізі балки чисельно дорівнює алгебраїчній сумі моментів відносно центра ваги перерізу всіх сил, що розташовані по одну сторону від цього перерізу.
.
В праву частину записуються моменти зовнішніх сил з врахуванням такого правила знаків: якщо зовнішня сила (або момент чи розподілене навантаження) створює такий згинальний момент, що викликає деформації стиску в верхніх волокнах балки відносно перерізу, то він береться з додатним ( “+” ) знаком (рис. 3.5, б).