СИСТЕМНИЙ АНАЛІЗ

О. М. Роїк, А. А. Шиян, Л. О. Нікіфорова

Навчальний посібник


РОЗДІЛ 3. МОДЕЛЮВАННЯ СИСТЕМ В УМОВАХ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ

Як уже відзначалося у першій частині нашого курсу, у більшості реаль­них великих систем не обійтися без врахування «станів природи» – впливів стохастичного типу, випадкових величин або випадкових подій. Це можуть бути не тільки зовнішні впливи на систему в цілому або на окремі її елемен­ти. Дуже часто і внутрішні системні зв’язки мають таку ж, «випадкову» природу. Важливо зрозуміти, що стохастичність зв’язків між елементами системи є ос­нов­ним чинником ризику виконати замість системного аналізу зовсім без­глуз­ду роботу, тобто, отримати як рекомендації по керуванню системою заз­да­легідь неприйнятні рішення.

Вище вже було прийнято, що у таких випадках замість самої випад­кової величини X доводиться використовувати її математичне сподівання Mx. Усе начебто б просто – не знаємо, так очікуємо. Але наскільки виправдані наші сподівання? Яка впевненість або яка ймовірність помилитися? Такі питання вирішуються, відповіді на них отримати можна – але для цього треба мати інформацію про закон розподілу ВВ. От і доводиться на даному етапі системного аналізу (етапі моделювання) займатися статистичними дослід­жен­нями, тобто, намагатися отримати відповіді на питання:

— чи є даний елемент системи і вироблені ним операції «класичними»?

— чи немає підстав використовувати теорію для визначення типу роз­по­ділу ВВ (продукції, грошей або інформаційних повідомлень)? А якщо це так, то можна сподіватися на оцінки помилок під час прийняття рішень. Якщо ж це не так, то доводиться порушувати ставити питання інакше:

— чи не можна отримати шуканий розподіл ВВ із даних експерименту?

Якщо цей експеримент обійдеться дорого або фізично чи морально неможливий, то скористатися апостеріорним даними, досвідом минулого або пророкуваннями на майбутнє, експертними оцін­ками? Якщо ж і тут немає підстав для прийняття позитивних рішень, то можна сподіватися ще на один вихід з положення. Не завжди, але усе-таки можливо використовувати поточний стан вже діючої системи, її реальне «життя» для отримання глобальних показників функціонування системи. Для цієї мети слугують методи планування експерименту, теоретичною і методо­логічною основою яких є особлива область системного аналізу – так званий факторний аналіз, сутність якого буде пояснена нижче.