Тема 3. ДИФЕРЕНЦІАЛЬНЕ ЧИСЛЕННЯ ФУНКЦІЇ ОДНІЄЇ ЗМІННОЇ

 

3.7 Дослідження функцій, заданих явно

 

Ознака монотонності функції

Теорема 3.11. Для того, щоб диференційовна на проміжку X функція  не спадала (не зростала) на цьому проміжку, необхідно і достатньо, щоб її похідна в усіх точках цього проміжку була невід’ємна (недодатна), тобто  ().

Якщо похідна функції в усіх точках проміжку додатна (від’ємна), то функція зростає (спадає) на цьому проміжку.

Доведення. Необхідність. Нехай диференційовна функція  зростає на проміжку X. Тоді  приросту аргументу  відповідає приріст функції , а для  відповідає приріст функції . Таким чином, в обох випадках  і тоді , тобто .

Аналогічно доводиться необхідна умова спадання функції.

 

Достатність. Нехай  . Тоді за теоремою Лагранжа  таке, що . Але оскільки  за умовою, то, якщо , отримаємо, що . Отже, функція  зростає на проміжку X.

Аналогічно доводиться достатня ознака спадання функції.

 

Зауважимо, що умова  () є достатньою, але не є необхідною умовою зростання (спадання) функції.

Так, наприклад, функція  зростає на всій числовій осі, але її похідна  не всюди додатна – вона перетворюється в нуль при .

Дослідити функцію на монотонність – означає знайти проміжки, на яких вона зростає (спадає).

 

Схема дослідження функції на монотонність

1.     З’ясовують область визначення заданої функції .

2.     Шукають першу похідну функції .

3.     Прирівнюють першу похідну до нуля і знаходять корені рівняння  та точки, в яких похідна не існує.

4.     Наносять одержані розв’язки рівняння  (зафарбовані точки) та точки, в яких похідна не існує («виколоті» точки), на числову вісь. Ці точки розбивають числову вісь на числові проміжки.

5.     Досліджують знак похідної на кожному числовому проміжку. З цією метою з кожного проміжку вибирають довільне значення (точку) та з’ясовують знак похідної в цій точці.

6.     За одержаними результатами формують відповідь.

 

Приклад 3.34. Дослідити функцію  на монотонність.

Розв’язання. Областю визначення даної функції є множина дійсних чисел. Обчислимо похідну даної функції: . Зрозуміло, що похідна дорівнює нулю при . За методом інтервалів знайдемо проміжки знакосталості .

 На проміжках  , тому дана функція тут зростає. На проміжку  , тому функція спадає на цьому проміжку.

 

Екстремум функції

Означення 3.5. Точка  називається точкою локального максимуму [локального мінімуму] (local maximum [minimum]) функції , якщо для всіх x із деякого околу точки  виконується нерівність:

 

        () при .

 

Означення 3.6. Точки локального максимуму (max) і локального мінімуму (min) називаються точками локального екстремуму (local extremum), а значення функції в цих точках - екстремальними значеннями функції.

 

Рис. 3.8

Рис. 3.9

 

На рис. 3.8 точка  - точка локального максимуму з екстремальним значенням , а точка  на рис. 3.9 - точка локального мінімуму з екстремальним значенням .

Теорема 3.12 (необхідна умова екстремуму). Якщо функція має в точці локального екстремуму похідну, то ця похідна дорівнює нулю.

Доведення. Нехай  - точка локального екстремуму функції . Розглянемо такий окіл точки , в якому інших екстремальних точок немає. Очевидно, що тут виконується теорема Ферма, тобто , що і потрібно було довести.

 

Помітимо, що рівність похідної нулю не є достатньою умовою екстремуму. Так, наприклад, функція  не має точок екстремуму, але її похідна  дорівнює нулю при .

 

Рис. 3.10

Відмітимо також, що точка може бути екстремальною у випадку коли похідна в цій точці не існує. Наприклад, функція  (рис. 3.10) має точку локального мінімуму , але похідна в цій точці не існує (не існує дотична при ).

 

 

З наведених міркувань випливає, що локальний екстремум може знаходитись лише в такій точці, де похідна дорівнює нулю або не існує.

Означення 3.7. Внутрішні точки області визначення функції, в яких похідна дорівнює нулю або не існує, називаються критичними точками (critical points) першого роду для даної функції.

Точки, в яких похідна дорівнює нулю, називаються стаціонарними (stationary points).

Отже, точки локального екстремуму необхідно шукати тільки серед критичних точок функції. Але потрібен критерій, за яким можна стверджувати, що дана критична точка є точкою локального екстремуму. Такий критерій дають дві наведені нижче теореми.

Теорема 3.13 (достатня умова екстремуму). Якщо при переході значень аргументу x функції  через критичну точку  її похідна змінює знак, то критична точка є точкою локального екстремуму, причому:

а) при зміні знака з „плюса” на „мінус” точка  є точкою локального максимуму;

б) при зміні знака з „мінуса” на „плюс” – точкою локального мінімуму.

Доведення. а) Нехай функція диференційовна в деякому -околі критичної точки  і нехай  при переході через цю точку змінює знак з „+” на „-”. Розглянемо відрізок, що сполучає точки  і , де точка  належить -околу. За теоремою Лагранжа на цьому відрізку знайдеться точка c така, що:

 

.                               (*)

 

Якщо , то точка  і, відповідно, точка с лежать зліва від , тому за умовою . З рівності (*) маємо, що

 

.

 

Якщо ж , то точка  і, відповідно, точка с лежать справа від , тому за умовою . З рівності (*) випливає, що

 

.

 

Отже, всюди в -околі точки  виконується умова: , тобто точка  є точкою локального максимуму (за означенням).

Аналогічно проводиться доведення у випадку б).

 

Найбільше і найменше значення функції на відрізку

Розглянемо функцію , що є визначеною і неперервною на відрізку . До цього часу ми займались відшуканням лише локальних максимумів і мінімумів. Поставимо тепер задачу про відшукання глобального максимуму і глобального мінімуму (global maximum and minimum), або, іншими словами, відшуканню найбільшого і найменшого значень  на відрізку . Зазначимо, що неперервна функція, в силу другої теореми Веєрштрасса, обов’язково досягне в деякій точці відрізка  свого найбільшого (найменшого) значення.

Найбільше (найменше) значення функція  може приймати або у внутрішній точці відрізка  (тоді воно збігається з одним із локальних екстремумів функції ), або на одному з кінців даного відрізка.

Звідси зрозуміло, що для знаходження найбільшого М і найменшого m значень неперервної функції  на відрізку  потрібно:

1) знайти критичні точки, які належать відрізку ;

2) обчислити значення функції в цих критичних точках і в точках a і b;

3) з усіх отриманих значень вибрати найбільше М і найменше m і відмітити точки, в яких ці значення досягаються.

Скорочено записують так: . Читають – найбільше значення (глобальний максимум) функції  на відрізку  дорівнює М і досягається в точці . Аналогічно .

Відшукання найбільшого (найменшого) значення функції неперервної на інтервалі, півпрямій, прямій проводиться подібним до вищенаведеного способом.

 

Приклад 3.35. Знайти найбільше і найменше значення функції  на відрізку .

Розв’язування. Знаходимо похідну:

 

.

 

Прирівнюємо її до нуля:

 

.

 

Розв’язавши це рівняння отримаємо критичні точки: , причому . Обчислимо значення функції в критичних точках  і , а також на кінцях відрізка .

 

.

 

Отже , .

 

Відмітимо, що у випадку, коли неперервна функція має на відрізку лише одну точку локального максимуму (мінімуму), то можна стверджувати, що це і є точка глобального максимуму (мінімуму).

Приклад 3.36. Число 36 розкласти на два невід’ємні множники так, щоб сума їх квадратів була найменшою.

Розв’язання. Нехай перший множник х, тоді другий - . Будемо шукати мінімум функції  за умови  (випадок , очевидно, мінімуму функції не дає). Знайдемо

 

; .

 

Дослідимо функцію в отриманій критичній точці  на локальний екстремум, отримаємо, що в точці  функція  має локальний мінімум (інших точок локального екстремуму немає). Отже, перший множник , другий .

 

Опуклість та вгнутість графіка функції. Точки перегину

Нехай функція  диференційовна на проміжку Х. Тоді у будь-якій точці цього проміжку існує дотична до графіка функції , причому ця дотична не вертикальна.

 

Означення 3.8. Графік функції  на проміжку Х називається опуклим [угнутим] (bump, convex [concave]), якщо він розміщений під дотичною (над дотичною) в усіх точках проміжку.

 

Рис. 3.11

Рис. 3.12

 

На рис. 3.11 графік функції  на проміжку Х – опуклий, а на


рис. 3.12 – угнутий.

 

Достатня умова опуклості та вгнутості графіка на проміжку

Теорема 3.14. Якщо функція  має неперервну другу похідну на проміжку Х, то за умови  ()  графік - опуклий (угнутий).

 

Доведення. Візьмемо на графіку довільну точку .

Рис. 3.13

Доведемо, що за умови  всі точки графіка будуть розміщені під дотичною, тобто, що різниця  ординати графіка  і ординати дотичної  на проміжку Х буде від’ємною:  (рис. 3.13).

Складемо рівняння дотичної  в точці :

.

 

Розглянемо різницю: . За теоремою Лагранжа для різниці  матимемо:

 

.

Тоді

 

Ще раз застосуємо теорему Лагранжа для різниці , матимемо

.

Оскільки  і , а , то , тобто, точки графіка розміщені під дотичною.

Аналогічно доводиться достатня умова вгнутості графіка на проміжку.

 

Точки перегину

Означення 3.9. Точка, яка відокремлює опуклу частину неперервної кривої  від угнутої, називається точкою перегину (inflection point).

На рис. 3.14 точка  є точкою перегину.

 

Рис. 3.14

Теорема 3.15 (необхідна умова точки перегину). Якщо точка  є точкою перегину графіка функції , то друга похідна функції  в точці  дорівнює нулю або не існує.

Доведення. Оскільки точка  є точкою перегину графіка функції, то зліва і справа від точки  друга похідна має різні знаки. Отже, в самій цій точці друга похідна дорівнює нулю або не існує.

 

Означення 3.10. Внутрішні точки області визначення функції, в яких друга похідна дорівнює нулю або не існує, називаються критичними точками другого роду.

Попередня теорема дає всі підстави стверджувати, що точки перегину можуть знаходитись лише серед множини критичних точок.

Теорема 3.16 (достатня умова точки перегину). Нехай в точці  друга похідна функції  дорівнює нулю або не існує. Якщо при переході значень x через точку  друга похідна змінює знак, то точка графіка з абсцисою  є точкою перегину.

Доведення. Нехай при , а при , тоді зліва від точки  крива – опукла, а справа – угнута. Це означає, що точка  є точкою перегину.

 

Схема дослідження функції на проміжки вгнутості та опуклості

1.     З’ясовують область визначення заданої функції .

2.     Шукають другу похідну функції .

3.     Прирівнюють другу похідну до нуля і знаходять корені рівняння  та точки, в яких похідна не існує.

4.     Наносять одержані розв’язки рівняння  (зафарбовані точки) та точки, в яких похідна не існує («виколоті» точки), на числову вісь. Ці точки розбивають числову вісь на числові проміжки.

5.     Досліджують знак другої похідної на кожному числовому проміжку. З цією метою з кожного проміжку вибирають довільне значення (точку) та з’ясовують знак другої похідної в цій точці.

6.     За одержаними результатами формуємо відповідь.

 

Приклад 3.37. Для графіка функції  знайти точки перегину і проміжки опуклості та вгнутості.

Розв’язання.

1) Областю визначення функції є множина дійсних чисел.

2) Знаходимо другу похідну:

.

3) Зрозуміло, що .

4) Досліджуємо знаки другої похідної ліворуч і праворуч від точки . Якщо , то  і крива – опукла; якщо , то  і крива – вгнута.

5) Отже, точка з абсцисою  є точкою перегину, ордината точки перегину , тобто  - точка перегину.

На проміжку  крива – опукла, а на проміжку  - угнута.

 

Асимптоти графіка функції (asymptote to graph of function curve)

Означення 3.11. Пряма  називається похилою асимптотою (sloping asymptote) графіка функції , якщо при  () справедлива рівність

,                            (3.23)

 

де  при  ().

 

Геометрично (рис. 3.15) рівність (3.23) означає, що графік  як завгодно близько наближається до графіка  при  ()

Рис. 3.15

 

З означення 3.11 (формула (3.23)) випливає, що невідомі коефіцієнти k і b в рівнянні  можна знайти так (розглянемо випадок ):

,                                    (3.24)

.                                 (3.25)

 

Формули, аналогічні (3.24), (3.25), мають місце і у випадку .

 

Приклад 3.38. Знайти похилу асимптоту для функції .

Розв’язання. Рівняння асимптоти шукатимемо у вигляді . Знаходимо невідомі коефіцієнти за формулами (3.24), (3.25)

,

 

.

 

Отже, пряма  є похилою асимптотою як при , так і при .

 

Означення 3.12. Пряма  називається вертикальною асимптотою (vertical asymptote) графіка функції , якщо справедлива хоча б одна рівність

 

 або .

 

Відмітимо, що пряма  є вертикальною асимптотою для функції  тоді і тільки тоді, коли точка  є точкою розриву другого роду (випадок, коли хоча б одна з односторонніх границь нескінченна) для функції .

Отже, задача знаходження вертикальних асимптот еквівалентна задачі відшукання точок розриву другого роду типу „нескінченний стрибок” (infinite discontinuity).

 

Приклад 3.39. Знайти вертикальні асимптоти функції .

 

Розв’язання. Областю визначення даної функції є множина всіх дійсних чисел, за винятком точок  і . Отже, точками розриву можуть бути лише ці дві точки. Досліджуючи на розрив, впевнюємось, що  і  - точки розриву другого роду типу „нескінченний стрибок”.

Отже прямі  і  - вертикальні асимптоти.

 

Загальна схема дослідження функції

 

Наведемо схему, за якою доцільно досліджувати графік функції.

1) Знайти область визначення, перевірити функцію на парність, непарність, періодичність.

2) Визначити область неперервності та точки розриву.

3) Знайти асимптоти графіка функції.

4) Знайти критичні точки першого роду, визначити проміжки зростання і спадання функції, знайти точки локального екстремуму.

5) Знайти точки перегину, проміжки опуклості і вгнутості.

6) Знайти точки перетину графіка з віссю ординат; точки перетину з віссю абсцис (якщо це можливо); інші контрольні точки.

7) За одержаними результатами побудувати  ескіз графіка функції.