Розділ 9

 


 

Попри занепад художньої самодіяльності у 1990-х рр. і припинення діяльності багатьох творчих колективів на сьогодні в Україні функціонує ще низка аматорських народних оркестрів, які відзначаються високим рівнем виконавської майстерності. Серед них варто відзначити кілька аматорських народно-оркестрових колективів, які діють зараз на Харківщині.

Оркестр народних інструментів Палацу культури Харківського тракторного заводу було створено 1948 р. Його керівником був виконавець на домрі О. Светайло. У період з 1963 по 1977 рр. оркестр очолювали випускники Харківської державної консерваторії Б. Міхеєв та В. Ніколаєв. Під їх керівництвом оркестр здобув у 1970 р. почесне звання "народний", став лауреатом Всесоюзної олімпіади. Згодом колективом керували І. Трубецький та С. Орач.

З 1988 р. Оркестр народних інструментів Палацу культури Харківського тракторного заводу очолює П. Смирнов, який підготував колектив до участі у всесоюзних конкурсах і фестивалях "Русская мозаика" (м. Севастополь), "Морський бриз" (Керч), "Веселковий світ народних мелодій" (с. Комсомольське). У 2000 р. було здійснено фондовий запис на Українському радіо в циклах програм "З народних джерел", що транслювалися на Першому національному каналі телебачення, а також записи на Харківському радіо і телебаченні. Оркестр став лауреатом фестивалю "Тоніка" (м. Севастополь), отримав звання дипломанта фестивалю, присвяченого 350-річчю Харкова (2004 р.).

У 2004 р. відсвяткував 35-річний ювілей оркестр народних інструментів імені П. Васюри Палацу культури Червонозаводського заводу м. Харкова, створений на базі Палацу культури "Будівельник" імені М. Горького. На посаду керівника колективу було запрошено випускника Харківського державного інституту культури П. Васюру, а згодом до нього приєднався випускник Харківської державної консерваторії Д. Остапенко.

У 1970 р. оркестр отримав свій перший диплом лауреата Всесоюзного фестивалю художньої творчості. У 1985 р. колективу було присвоєно почесне звання "народний". У 2000 р. оркестр очолила донька П. Васюри – О. Васюра (піаністка за фахом).

Високим рівнем виконавської майстерності та значними творчими успіхами відзначаються Народний оркестр народних інструментів обласного Палацу дитячої та юнацької творчості м. Харкова та Зразковий оркестр народних інструментів смт. Комсомольське Зміївського району Харківської області.

У 1935 р. В. Комаренко створив оркестр народних інструментів при Харківському палаці піонерів. У 1936 р. у складі колективу налічувалося понад 70 виконавців – учнів молодших і старших класів. Старшу групу очолював В. Комаренко, молодшу – М. Юзефович. 1941 р. у зв'язку з окупацією Харкова німецькими військами оркестр припинив свою діяльність, але після закінчення Великої Вітчизняної війни його робота була відновлена. У 1953 р. до керівництва оркестром повернувся В. Комаренко.

У 1954 р. у складі колективу налічувалося 65 виконавців. В основній групі було 45 учасників, у підготовчій – 20. Інструментальний склад дитячого оркестру мав "симфонізований" вигляд. Домрово-балалаєчний склад доповнювала група оркестрових тембрових гармонік та баянів.

Новим етапом творчої діяльності оркестру було створення при палаці піонерів Ансамблю пісні і танцю, який очолив П. Слонім, а головним диригентом став В. Комаренко. Збільшилася кількість учасників колективу, розширився та ускладнився репертуар, до якого увійшли твори В. Андрєєва, М. Фоміна, П. Чайковського, Ж. Бізе, Е. Гріга, М. Будашкіна, обробки народного мелосу. Про високий виконавський рівень Ансамблю пісні і танцю свідчить активна концертна діяльність колективу. Ансамбль виступав у Харкові, Києві, Москві, у піонерських таборах "Артек" та "Молода гвардія".

Із лав оркестру вийшли у майбутньому відомі діячі народно-інструментального мистецтва: кандидат мистецтвознавства, професор Харківської державної академії культури Є. Бортник, доктор мистецтвознавства, професор Російської академії музики ім. Гнесіних М. Імханицький, доцент Харківського інституту мистецтв В. Савіних та багато інших музикантів.

З 1969 р. керівником оркестру став учень та послідовник В. Комаренка В. Городовенко. Відповідно до принципів свого попереднього наставника, колектив виконував перекладення найкращих творів класичної та сучасної музики, оригінальні композиції харківських митців – М. Кармінського, І. Ковача, В. Подгорного, А. Гайденка, М. Стецюна, Г. Цицалюка.

Оркестр проводив активну концертну діяльність. Його концерти відбувалися в різних містах України, Росії, Білорусії, Естонії, Литви. Найбільшого успіху колектив досягнув наприкінці 1990-х років. У 1998 р. оркестр став володарем Золотого диплому та низки спеціальних призів IV Міжнародного музичного конкурсу в м. Веспрем (Угорщина), у 1999 р. – призу "Срібна струна" XXII Міжнародного музичного фестивалю, а в 2001 р. – власником головного призу "Срібна струна" XXIV Міжнародного музичного фестивалю у м. Бидгощ (Польща). Важливим досягненням колективу є участь у 50-му Європейському музичному молодіжному фестивалі у бельгійському місті Неерпельт. Тут оркестр отримав Гран-прі "Price summa cum laude", диплом та медаль фестивалю.

Зразковий оркестр народних інструментів смт. Комсомольське Зміївського району Харківської області очолює заслужений працівник культури України В. Біленька.

З 1964 р. гурток народних інструментів із 14 учасників колективу зріс майже до 120 виконавців. У його складі функціонують "головний" оркестр, підготовчий оркестр, вокальний ансамбль "Казка", ансамбль "Веселі ложкарі", з якими проводиться велика просвітницька робота в народно-інструментальному жанрі.

З метою організації творчих зустрічей, проведення фестивалів та концертів, обміну досвідом між колективами у різні роки при оркестрі створено клуб любителів народної музики "Медіатор", "Філармонію молодого робітника". На базі оркестру концертмейстер цього колективу В. Афанасенко створив благодійну організацію "Дитячий центр підтримки та розвитку національної культури і самодільної художньої творчості ОДОНІ".

Колектив неодноразово був учасником дитячих музичних передач: "Грають юні музиканти", "Творчество юных", "Сонячне коло", "Пісня скликає друзів". Оркестр є лауреатом різноманітних фестивалів та конкурсів, зокрема отримав перші премії I Всеукраїнського фестивалю мистецтв "Веселі канікули осені – 98" (м. Київ) і Міжнародного фестивалю дитячого та юнацького мистецтва "Ялтинське літо – 2003" (м. Ялта), Гран-прі Всеукраїнського фестивалю "Українська родина – 2002" (м. Київ), Всеукраїнського огляду народної творчості "Слобожанські передзвони", "Весняні дзвіночки", "Талиця" (м. Харків), "Юні таланти" (м. Алушта), "Тоніка" (м. Севастополь), "Ліра" (м. Миколаїв).

Звучання оркестру відзначається стрункістю, збалансованістю груп, гнучкою динамікою, виразним фразуванням. Володіння такою виконавською технікою дає колективу можливість у процесі підбору репертуару керуватися головним критерієм – художньою цінністю творів, а не їхньою складністю.

Під час виступів у палацах культури, навчальних закладах, на підприємствах та у військових частинах музиканти оркестру виконують важливу місію – популяризують народно-інструментальну музику. Даруючи слухачам своє мистецтво, юні музиканти орієнтуються не на пасивне споживання естетичних, духовних цінностей, а на їх активне створення.