Передмова

Розділ 1 Теоретик методологічні засади етики ділових відносин

Розділ 2. Основи етики ділових відносин

Розділ 3. Ділове спілкування

Розділ 4. Взаєморозуміня та конфлікти у спілкування

Розділ 5. Ділові зустрічі та переговори

Розділ 6. Ділова атрибутика

Розділ 7. Імідж ділової людини

Розділ 8. Ділові прийоми

 

Тестові завдання для самоперевірки

 

Література

 

Короткий термінологічний словник

 

Додатки

 

ДОДАТКИ

 

Додаток 1

Психогеометричний тест (Сьюзен Дилінгер)1

Психогеометрія – цікава практична система дослідження особистості. Вона створена і широко застосовується в США. Її автор – фахівець з підготовки управлінських кадрів. За деякими даними ефективність правильно виконаного тесту досягає 85 %.

Цей тест дозволяє:

  •  миттєво визначити тип Вашої особи і особи, що Вас цікавить;

  •  дати докладну характеристику особистісних якостей і особливостей поведінки людини звичайною, зрозумілою мовою;
  •  спрогнозувати поведінку кожного типу особистості;

  •  визначити рівень вашої психологічної сумісності з певними типами людей.

    Цей тест посилює і дозволяє частково усвідомити наше підсвідоме, інтуїтивне “відчуття” інших людей. Тому, виконуючи його, намагайтеся дослухатися до своєї інтуїції і, по можливості, “відключити” раціональну логіку, логічну частину нашого “Я”.

    Інструкція: Виберіть із п’яти фігур ту, щодо якої ви можете сказати: це – Я. Спробуйте відчути свою форму! Якщо вам буде важко зробити це, то виберіть фігуру, яка першою привернула вашу увагу. Потім прорангуйте фігури, які залишилися поза вашою увагою і запишіть їхні назви під відповідними номерами. Остання фігура під номером 5, буде точно не вашою формою, тобто формою, яка підходить вам найменше.

    Коротка психологічна характеристика основних “форм” особистості.

    Фігура, що опинилася на першому місці – це Ваша основна фігура чи суб’єктивна форма. Вона дозволяє визначити Ваші основні, домінуючі риси характеру чи особливості поведінки. Риси фігур, які Ви обрали наступними – це риси, які Ви демонструєте тим рідше, чим далі від першої знаходиться та чи інша фігура. Остання, п’ята фігура вказує на форму людини, взаємодія з якою викликає у Вас найбільші труднощі.

    Може статися, що жодна фігура Вам, чи іншій людині, не підходить. Тоді людину можна описати комбінацією з двох або навіть трьох форм.

    Нарешті, може статися, що Вам важко вловити інтуїтивне відчуття форми себе чи іншої людини. Тоді почніть з характеристик, що наведені для п’яти форм, намагайтеся використати їх для розуміння людей даного типу і прогнозу їх поведінки і, поступово, тренуйте в собі відчуття геометричної форми цих людей.

    Квадрат. Якщо Вашою основною формою є квадрат, то ви невтомний працівник. Працелюбність, наполегливість, потреба доводити розпочату справу до кінця, старанність, яка дозволяє досягати завершення роботи, – це те, чим відомі істинні “люди-квадрати”. Витривалість, терпіння і методичність зазвичай роблять їх висококласними спеціалістами у своїй галузі. Цьому сприяє невтомна потреба в інформації та колекціонування найнеймовірніших відомостей.

    “Люди-квадрати” скоріше “вираховують” результат, аніж здогадуються про нього. Вони надзвичайно уважні до деталей, дрібниць, а також люблять раз і назавжди заведений порядок. Усі ці якості сприяють тому, що “квадрати” можуть стати відмінними адміністраторами, виконавцями, але рідко бувають хорошими розпорядниками, менеджерами. Звичайно, всі названі чесноти “людей-квадратів” мирно співіснують зі слабкими місцями.

    Трикутник. Ця форма символізує лідерство, і багато “трикутників” відчувають у цьому своє призначення: “Народжені, щоб бути лідерами”. Найхарактернішою особливістю “людей-трикутників” є здатність концентруватися на головній меті. Вони – енергійні, сильні особистості, які ставлять прозорі цілі і, як правило, досягають їх.

    “Люди-трикутники” дуже впевнені в собі, хочуть бути всьому правими. Це робить їх особистостями, які постійно конкурують з іншими. “Трикутник” – це установка на перемогу.

    Із “Трикутників” виходять прекрасні менеджери найвищого рівня управління. Саме до таких висот вони і прагнуть. І допомагає їм у цьому ще одна якість – майстерність “політичної інтриги”. Узагалі, “Трикутники” дуже симпатичні, привабливі люди, які змушують все і всіх обертатися навколо себе і без яких наше життя втратило б усю гостроту відчуттів.

    Прямокутник. Символізує стан переходу та змін. Це люди, незадоволені тим способом і стилем життя, який вони ведуть у даний час, а тому перебувають у пошуках кращого положення.

    Найбільш характерні риси “Прямокутників” – непослідовність і непередбачуваність вчинків упродовж перехідного періоду. Проте, як і у всіх людей, у “Прямокутників” виявляються і позитивні якості, що приваблюють до них оточуючих. Це, перш за все, допитливість, жвавий інтерес до всього, що відбувається, та сміливість. Правда, зворотним боком цього явища є надмірна довірливість, навіюваність, наївність. Тому “Прямокутниками” легко маніпулювати.

    Якщо ви дійсно маєте “прямокутну форму”, будьте обережні! І пам’ятайте, що “прямокутність” – це лише стадія. Вона мине – і ви вийдете на новий рівень особистісного розвитку та збагатитесь набутим досвідом.

    Коло. “Люди-кола” – це найкращі комунікатори серед п’яти форм, насамперед тому, що вони найкращі слухачі. Вони володіють високою чутливістю, розвинутою емпайністю – здатністю співпереживати, співчувати, емоційно відгукуватися на переживання іншої людини. “Людина-коло” відчуває чужу радість і відчуває чужий біль як свій власний. “Люди-кола” відмінно “бачать” людей і в одну мить можуть розпізнати облудника і брехуна. Вони “вболівають” за свій колектив і високопопулярні серед колег по роботі. Але, як правило, вони слабкі менеджери і керівники у сфері бізнесу.

    По-перше, “Люди-кола”, через їх спрямованість скоріше на людей, ніж на справу, надто стараються догодити кожному. По-друге, “Кола” не відрізняються рішучістю. Якщо їм випадає керувати, то вони обирають демократичний стиль керівництва і намагаються обговорити практично будь-яке рішення з більшістю та заручитися їх підтримкою.

    Можна сказати, що “Кола” – природжені психологи. Для того, щоб очолити серйозний бізнес, “Людям-колам” не вистачає організаторських навичок.

    Зизгаг. Ця фігура символізує креативність, творчість. Це найбільш унікальна і єдина розімкнута фігура з п’яти. Якщо ви чітко обрали хвилясту лінію як свою основну форму, то ви, скоріше за все, істинний “правопівкульний” мислитель, вільнодумаюча людина.

    “Зигзаги” схильні бачити світ постійно змінним. Тому для них немає нічого більш нудного, як речі, які ніколи не змінюються: постійність, шаблон, правила та інструкції; люди, які завжди з усім погоджуються або роблять вигляд, що погоджуються.

    “Зигзаги” просто не можуть продуктивно працювати у добре структурованих ситуаціях, їм необхідна різноманітність, високий рівень стимуляції та незалежність від інших на своєму робочому місці.

    “Зигзаг” – найзбудливіша з усіх п’яти фігур. При цьому “людині-зигзагу” не вистачає компромісності: вона нестримана, дуже експресивна, що разом з ексцентричністю часто заважає їй втілювати свої ідеї в життя.

    Додаток 2

    Графологічний тест2

    Графологія – наука про почерк. За почерком можна визначити певні риси характеру людини. Умова проведення тесту: писати слід звичним почерком на нелінованому аркуші.

         Розмір літер: бали

    дуже маленькі     3

    маленькі     7

    середні     17

    великі     20

     

    Нахил літер:

    вліво     2

    незначний нахил вліво     5

    нахил вправо     14

    різкий нахил вправо     6

    пряме написання     10

    Форма літер:

    округлі     9

    загострені     10

    середні     19

    Напрям почерку:

    рядки “повзуть” уверх     16

    рядки прямі     12

    рядки “повзуть” вниз     1

    Інтенсивність (розмашистість і сила натиску):

    легка     8

    середня     15

    дуже сильна     21

    Характер написання слів:

    схильність до з’єднання букв у слові     11

    схильність до окремого написання букв 18

    змішаний стиль     15

    Загальна оцінка:

    почерк старанний, літери чітко виведені     13

    почерк нерівний, деякі слова важко прочитати     9

    літери написані недбало, почерк нерозбірливий 4

    Ключ до графологічного тесту

    Бали

    38 –51:     Такий почерк характерний людям літнім та зі слабким здоров’ям.

    52 – 63:     Так пишуть люди нерішучі, пасивні, флегматичні.

    64 – 75:     Цей почерк характерний людям нерішучим, м'яким із витонченими манерами, лагідним. Вони дещо наївні, але не позбавлені почуття власної гідності.

    76 – 87:     Цей почерк притаманний людям щирим, відвертим. Такі люди товариські, вразливі, як правило хороші сім'янини.

    88 – 98:     Люди з таким почерком відрізняються чесністю і добропорядністю, мають сильну стійку психіку, вони ініціативні, рішучі і кмітливі.

    99 – 109: Це індивідуалісти. Вони мають запальний характер і гострий розум. Зазвичай незалежні у думках і вчинках, але водночас часто ображаються і важкі у спілкуванні. Це люди обдаровані, схильні до творчості.

    110 – 121: Це почерк людей безвідповідальних, недисциплінованих, грубих і зарозумілих.

    Додаток 3

    Чи сильний у Вас характер? (автор В. Рощаховський)3

    Візьміть аркуш паперу і дайте відповіді на поставлені запитання. Після відповідей на всі запитання за шкалою набраних балів Ви дізнаєтесь, до якої із чотирьох груп, перелічених наприкінці тесту, Ви можете себе віднести.

    1. Ви часто замислюєтеся над тим, який вплив мають Ваші вчинки на оточуючих?

    а)     дуже рідко;

    б)     рідко;

    в)     досить часто;

    г)     дуже часто.

    2. Вам доводиться говорити що-небудь таке, у що Ви особисто не вірите, через впертість, усупереч іншим чи через “вагомі” переконання?

    а) так;

    б) ні.

    3. Які з перелічених якостей Ви більше всього цінуєте в людях?

    а)     наполегливість;

    б)     широке мислення;

    в)     ефектність, уміння “показати себе”.

    4. Чи схильні Ви до педантизму?

    а) так;

    б) ні.

    5. Чи швидко забуваєте неприємності, що відбуваються з Вами?

    а) так;

    б) ні.

    6. Чи любите аналізувати свої вчинки?

    а) так;

    б) ні.

    7. Знаходячись у колі добре Вам знайомих осіб:

    а)     намагаєтеся зберегти тон, прийнятий у цьому колі;

    б)     залишаєтеся самим собою.

    8.     Розпочинаючи важке завдання чи намагаєтесь не думати про труднощі, що Вас очікують?

    а) так;

    б) ні.

    9. Які з перелічених означень більш за все підходять Вам?

    а)     мрійливий;

    б)     “рубаха-парубок”;

    в)     старанний у праці;

    г)     пунктуальний, акуратний;

    д)     “філософ” у широкому розумінні цього слова;

    е)     метушлива людина.

    10. Під час обговорення того чи іншого питання, ви:

    а)     висловлюєте власну точку зору, хоча вона відрізняється від думки більшості;

    б)     вважаєте, що в даній ситуації краще промовчати, хоча і маєте іншу точку зору;

    в)     підтримуєте більшість, залишаючись при своїй думці;

    г)     не переймаєтеся роздумами і приймаєте точку зору, яка переважає.

    11. Яке почуття викликає у Вас неочікуваний виклик до керівника?

    а)     роздратування;

    б)     хвилювання;

    в)     турботливість;

    г)     байдужість.

    12. Якщо в розпалі полеміки Ваш опонент “зірветься” і допустить особистий випад проти Вас, як Ви поведетеся?

    а)     відповісте йому в такому ж самому тоні;

    б)     проігноруєте цей факт;

    в)     демонстративно образитеся;

    г)     запропонуєте зробити перерву.

    13.     Якщо Вашу роботу забракували, це викличе у Вас:

    а)     досаду;

    б)     сором;

    в)     гнів.

    14.     Якщо Ви потрапляєте в халепу, кого звинувачуєте передусім?

    а)     самого себе;

    б)     “фатальне невезіння”;

    в)     інші “об’єктивні обставини”.

    15. Чи не здається Вам, що оточуючі люди – керівники, колеги або підлеглі недооцінюють Ваші здібності та знання?

    а) так;

    б) ні.

    16. Якщо Ваші товариші чи колеги починають над Вами жартувати, то Ви:

    а)     сердитеся на них;

    б)     намагаєтеся ретируватися;

    в)     не роздратовуючись, починаєте підігрувати їм;

    г)     відповідаєте сміхом, чи скажімо, не звертаєте уваги;

    д)     робите байдужий вигляд і навіть посміхаєтесь, однак у душі обурюєтесь?

    17.     Якщо Ви поспішаєте і раптово на звичайному місці не знаходите свій портфель (парасолю, рукавиці тощо), то Ви:

    а)     будете продовжувати пошук мовчки;

    б)     будете шукати, звинувачуючи своїх домашніх у безладі;

    в)     підете без потрібної Вам речі?

    18.     Що, наймовірніше, виведе Вас із рівноваги?

    а)     довга черга у приймальній;

    б)     натовп у громадському транспорті;

    в)     необхідність приходити у відповідне місце декілька разів з одним і тим самим питанням.

    19. Закінчивши суперечку, продовжуєте вести її подумки, наводячи все нові й нові аргументи на захист своєї точки зору?

    а) так;

    б) ні.

    20. Якщо для виконання важливої і термінової роботи Вам трапиться можливість вибрати собі помічника, кого із можливих кандидатів Ви виберете?

    а)     людину виконавчу, проте безініціативну;

    б)     людину знаючу, але вперту і суперечливу;

    в)     людину обдаровану, однак ледачу.

    Шкала оцінки відповідей:

    1. а – 0, б – 1, в – 2, г – 3;

    2. а – 0, б – 1;

    3. а – 1, б – 1, в – 0;

    4. а – 2, б – 0;

    5. а – 0, б – 2;

    6. а – 2, б – 0;

    7. а – 2, б – 0;

    8. а – 0, б – 2;

    9. а – 0, б – 1, в – 3, г – 2, д – 2, е – 0;

    10. а – 2, б – 0, в – 0, г – 0;

    11. а – 0, б – 1, в – 2, г – 0;

    12. а – 0, б – 2, в – 1, г – 3;

    13. а – 2, б – 1, в – 0;

    14. а – 2, б – 0, в – 0;

    15. а – 0, б – 2;

    16. а – 0, б – 1, в – 2, г – 0, д – 0;

    17. а – 2, б – 0, в – 1;

    18. а – 1, б – 0, в – 2;

    19. а – 0, б – 2;

    20. а – 0, б – 1, в – 2.

    Якщо Ви набрали:

    Менше 15 балів. На жаль, людина Ви слабохарактерна, неврівноважена і, можливо, безтурботна. У неприємностях, які відбуваються з вами, готові звинувачувати будь-кого, крім себе. І в дружбі, і в роботі на Вас важко покластися (задумайтесь над цим!).

    Від 15 до 25 балів. У Вас достатньо міцний характер. Ви володієте реалістичними поглядами на життя, однак не всі Ваші вчинки рівноцінні. Бувають у Вас і зриви, і помилки. Ви сумлінні та цілком терплячі в колективі. Проте Вам є над чим подумати, щоб позбутися деяких недоліків (можна не вагатися, Вам це під силу!).

    Від 26 до 38 балів. Ви належите до людей наполегливих і володіючих достатнім почуттям відповідальності. Цінуєте свої судження, але зважаєте на думку інших. Правильно орієнтуєтесь в ситуаціях, що виникають, і в більшості випадків умієте вибрати правильне рішення. Це говорить про наявність у Вас рис сильного характеру. Уникайте лише самолюбства і завжди пам'ятайте: сильний – це не означає жорстокий.

    Більше 38 балів. Вибачайте, але ми нічого Вам не можемо сказати. Чому? Тому що просто не віриться, що є люди з таким ідеальним характером. А можливо, така сума балів – це результат не зовсім об'єктивної оцінки своїх вчинків і поведінки?

    Додаток 4

    Капітан? Керманич? Пасажир?

    Відомо, що характер людини виявляється у вчинках, стосунках з людьми, виборі, який будь-хто з нас робить у тій чи іншій ситуації. Якщо Ви хочете краще пізнати себе, дайте відповідь на кожне з 15 поданих запитань: так, ні, не знаю. Це, звичайно, не екзамен, однак важливо, щоб Ви, відповідаючи, не лукавили перед собою.

    1. Я завжди почуваю відповідальність за все, що відбувається у моєму житті.

    2. У моєму житті не було б стільки проблем, коли б дехто з людей змінив ставлення щодо мене.

    3. Я віддаю перевагу дії перед роздумами над причинами моїх невдач.

    4. Іноді мені здається, що я народилася (народився) під “нещасливою зіркою”.

    5. Я вважаю, що алкоголіки самі винні у своїй хворобі.

    6. Іноді я вважаю, що багато за що у моєму житті відповідальні люди, під впливом яких я стала (став) такою (таким), якою (яким) я є.

    7. Якщо я хворію, я лікуюся переважно самостійно, не звертаючись за допомогою до лікаря.

    8. Я вважаю, що у сварливій вдачі та агресивності, які так дратують в жінках, найчастіше винні інші люди.

    9. Вважаю, що будь-яку проблему можна вирішити, і не дуже розумію тих, у кого постійно виникають якісь життєві труднощі.

    10. Я люблю допомагати людям, оскільки відчуваю вдячність за те, що інші зробили для мене.

    11. Якщо відбувається конфлікт, то, роздумуючи, хто у ньому винний, я, в основному, починаю з самої (самого) себе.

    12. Якщо чорна кішка перебіжить мені дорогу, я перейду на другий бік вулиці.

    13. Я вважаю, що кожна людина незалежно від обставин має бути сильною та самостійною.

    14. Я знаю свої недоліки, але хочу, щоб усі ставилися до них поблажливо.

    15. Зазвичай я мирюся із ситуацією, вплинути на яку не в змозі.

    Оцінка: За кожну відповідь “так” на запитання 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13 і відповідь “ні” на запитання 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 15 поставте собі по 10 балів. За відповідь “не знаю” – по 5 балів. Підрахуйте загальну кількість балів.

    100 – 150 балів. Ви капітан власного життя, відчуваєте відповідальність за все, що з Вами відбувається, багато берете на себе, долаєте труднощі, не перебільшуючи їх, не підносячи до рангу життєвих проблем. Ви ставите перед собою завдання і думаєте над ним, як його можна вирішити. Що при цьому Ви відчуваєте, що відбувається у Вашій душі – для оточуючих є таємницею.

    50 – 99 балів. Ви залюбки буваєте керманичем, однак можете, якщо це необхідно, передати штурвал у вірні руки. Оцінюючи причини власних труднощів, Ви в цілому реалістичні. Гнучкість, розважливість і чуйність завжди бувають Вашими супутниками. Можливі ситуації, які зовсім Вас не стосуються, Ви не маєте за них ніякої відповідальності, проте, якщо це потрібно, берете відповідальність на себе. Ви, як правило, знаєте, коли це треба зробити. Ви вмієте жити у злагоді з іншими людьми, не порушуючи своєї внутрішньої гармонії.

    До 49 балів. Ви часто буваєте пасажиром у своєму житті, легко підкоряєтеся зовнішнім силам, говорячи: так склалися обставини, доля тощо. В своїх труднощах Ви звинувачуєте будь-кого, лише не себе. Справжня незалежність здається Вам недосяжною і неможливою. Проте Ви вмієте мирно співіснувати з іншими, незважаючи на те, які це люди і як вони ставляться до Вас.

    Далі>>>>>>