Передмова

Розділ 1 ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ПСИХОЛОГІЇ УПРАВЛІННЯ В ОРГАНІЗАЦІЇ

Розділ 2 УПРАВЛІННЯ ПРАЦЕЮ

Розділ 3 УПРАВЛІННЯ ЛЮДЬМИ

Розділ 4 УПРАВЛІННЯ ОРГАНІЗАЦІЄЮ

Тестові завдання для самоперевірки

Список використаної та рекомендованої літератури

Короткий термінологічний словник

1.2.2 Розвиток психології управління як науки

Розвиток теорії управління, зокрема посилення інтересу до психологічних чинників управління, вимоги управлінської практики викликали науковий інтерес у вчених, що займалися психологією. Основоположником психології праці та організаційної пси¬хології, психотехніки є німецький психолог Туго Мюнстерберг (1863 – 1916). У своїй праці ”Психоло¬гія та промислова ефективність” (1913) він узагальнив та систематизував психологічні проблеми праці, запо-чаткував розвиток психотехніки – галузі наукового знання, покликаної визначати придатність людей до певного виду діяльності. Т. Мюнстерберг першим сформулював наукові основи професійного добору, ок¬реслив експериментальні методики вивчення особис¬тості з метою професійного відбору.

У Західній Європі напрям психології, який досліджував питання управління в організації, формувався під назвою ”психологія праці та організаційна психологія” , у США – ”промислова психо¬логія та організаційна психологія” .

Структуру цих психологічних підходів станов¬лять:

- психологія праці;

- психологія персоналу (людських ресурсів);

- і власне організаційна психологія.

Такий поділ зумовлений тим, що найчастіше в теорії менеджменту виокремлюють три складові:

- управління працею;

- управління людьми;

-управління організацією.

Вітчизняна психологія управління тривалий час функціонувала як невід’ємна частина психологічної та управлінської науки колишнього СРСР. У її становлен¬ні і розвитку виокремлюють такі етапи (Л.

Карамушка, Л. Орбан-Лембрик) [32; 63]:

– зародження і розвиток психології праці і психо¬логії управління (20–30-ті роки XX ст.);

– стагнація психології праці і психології управлін¬ня (друга половина 30-х–50-ті роки XX ст.);

– відродження психології праці і психології управ¬ління та їх розвиток на основі соціалістичної орієнтації (друга половина 50-х – кінець 80-х років XX ст.);

– розвиток сучасної вітчизняної психології управління на основі нової соціально-економічної парадигми.

Основні поняття і ключові слова: психологія праці та організаційна психологія, промислова психо¬логія та організаційна психологія, управління працею, управління людьми, управління організацією, психологія праці, психологія персоналу, організаційна психологія