7.3 Проектування постів (щитів) керування

 

За будь-якого рівня автоматизації за людиною-оператором залишається головна роль. Тому проектуванню постів (щитів) керування, звідки здійснюється централізоване керування обладнанням і де знаходиться оперативний персонал, приділяється велика увага в технічних проектах всіх станцій. При цьому необхідно враховувати дві сторони:
а) технічні характеристики об’єкта – тип, складність обладнання, структуру зв’язків, рівень автоматизації об’єкта тощо; б) психологічні, фізіологічні, біологічні особливості і можливості людини-оператора.

Кількість і призначення щитів керування (ЩК), як було показано вище, визначається вибраною організаційною структурою оперативного обслуговування. Розміри приміщення центрального і головного щитів керування, а також релейних захистів приймають, виходячи з кінцевої потужності електростанції, що проектується.

Розташування ЩК. Щит керування розташовують, за можливості, в центрі оперативної ділянки, де знаходиться обладнання, яким керують з даного щита. Цим забезпечується найменша довжина контрольно-вимірювальних кабелів і найкоротший шлях персоналу до всіх елементів ділянки, що обслуговує оператор. Щити керування розташовують в ізольованому приміщенні, яке знаходиться всередині головної споруди (наприклад, ГрЩК, АЩК), в його добудові (наприклад, БЩК), в будівлях допоміжних цехів і установок (МЩК), в добудові до будинку ГРУ (ГЩК) або, нарешті, в окремій будівлі (наприклад, ЦЩК).

Принципи проектування ЩК .

1. Приміщення ЩК повинні забезпечувати сприятливі умови праці (комфорт) операторам і нормальні умови функціонування апаратури та приладів. В щитовому приміщенні незалежно від зовнішніх умов і тепловиділення приладів повинна підтримуватись температура 18–22°С та вологість 30–60%. Для цього приміщення щитів обладнують кондиціонерами повітря.

Приміщення щита забезпечують хорошим освітленням – рівним і розсіяним. Найкраще світлове рішення – це стеля, що повністю світиться. Досягається це шляхом встановлення додаткової підвісної стелі, виконаної з матового скла або фольги. Між додатковою та основною стелею розташовують люмінесцентні лампи.

Щитове приміщення повинно мати звукову ізоляцію, яка захищає операторів від виробничих шумів, та хорошу акустику, яка усуває або зменшує відлуння. Висоту центральної частини приміщення, де розташовують пульти керування, беруть рівною 4 м. Перекриття щитового приміщення оснащують гідроізоляцією.

2. Розташування панелей та пультів повинно забезпечувати максимум наочності і зручності обслуговування.

Для цього виділяють оперативну і неоперативну частини щита. В оперативному контурі розташовують панелі і пульти з приладами, сигнальними пристроями і апаратурою, які забезпечують контроль основних показників роботи обладнання, а також виконання основних операцій з керування. В неоперативному контурі, наприклад, знаходяться: а) панелі з показувальними і реєструвальними приладами, які призначені для періодичного контролю, і апаратура керування для виконання другорядних операцій; б) панелі з електронними регуляторами, приладами захисту і сигналізації, допоміжною апаратурою різного призначення. Пристрої захистів і регулятори, які не потребують контролю з боку операторів, можна також розташувати в окремому допоміжному приміщенні.

3. Конфігурація і компонування панелей і пультів оперативного контура повинні бути такими, щоб основні показувальні прилади були зручні для візуального спостереження, а основні органи керування – зручні для ручного впливу.

4. Щит керування повинен мати мнемонічну схему з’єднань основних елементів об’єкта. Так, наприклад, на БЩК повинна знаходитись схема з’єднань елементів технологічної частини блока, на ЦЩК (ГЩК) – схема з’єднань елементів електротехнічної частини станції.

5. Панелі щитів повинні набиратися з типових комірок заводського виготовлення стандартних розмірів: комірок керування, комірок сигналізації, комірок допоміжних пристроїв тощо. Цим досягаються спрощення і прискорення проектування щита керування, скорочення термінів монтажу, висока експлуатаційна маневреність (швидка заміна і перегрупування комірок панелей). Мнемонічна схема повинна також набиратися з типових планшетів.

6. Щит керування оснащується сигналізацією, яка повинна надавати оператору необхідну інформацію про порушення в режимі роботи об’єкта. Інформація надходить у вигляді світлових і звукових сигналів, які повинні привернути увагу персоналу і забезпечити розуміння ним причин того, що відбувається, і тим самим сприяти прийняттю правильного рішення для дій в ситуації, що склалася.

 

       

ПОПЕРЕДНЯ                ЗМІСТ                НАСТУПНА

 

 

РОЗДІЛ 1        РОЗДІЛ 2        РОЗДІЛ 3        РОЗДІЛ 4        РОЗДІЛ 5        РОЗДІЛ 6        РОЗДІЛ 7