4 РОЗРАХУНОК СТРУМІВ КОРОТКОГО ЗАМИКАННЯ

ТА ВИБІР ПРОВІДНИКІВ І АПАРАТІВ

 

 

4

Розрахунок струмів короткого замикання та вибір провідників і апаратів

4.1

Режими електроустановок

4.2

Розрахунок струмів короткого замикання

4.2.1

Призначення і порядок виконання розрахунків

4.2.2

Розрахункова схема установки

4.2.3

Заступна схема

4.2.4

Визначення ударного струму КЗ

4.2.5

Визначення струму для заданого моменту часу перехідного процесу КЗ

4.2.6

Особливості розрахунку струмів КЗ в системі власних потреб електростанції

4.2.7

Таблиця результатів розрахунків струмів КЗ

4.3

Врахування термічної дії струмів КЗ

 

4.1 Режими електроустановок

 

Провідники та апарати електроустановок, у тому числі РУ електростанцій та підстанцій, повинні задовольняти всі режими функціонування відповідних електроустановок або їх окремих частин (наприклад, приєднань РУ): нормальний, ремонтний, аварійний та післяаварійний.

В нормальному режимі всі елементи електроустановки або тієї її частини, що розглядається, знаходяться в роботі та функціонують відповідно до запланованих для них навантажень та якісних показників. Ремонтний режим зумовлений виведенням обладнання електроустановки в плановий ремонт. Аварійний режим настає при неочікуваному порушенні (збуренні) нормального режиму. При виборі провідників та апаратів за розрахунковий аварійний режим приймають звичайно режим КЗ. Після відключення КЗ настає післяаварійний режим, коли виконується заміна або відновлювальний ремонт ушкодженого обладнання.

Нормальний, ремонтний та післяаварійний режими відносяться до категорії тривалих робочих режимів, хоча, звичайно, тривалість ремонтного і післяаварійного станів значно менші, ніж нормального режиму. В ремонтному та післяварійному режимах можливі підвищені (обтяжені) навантаження окремих елементів, що резервують обладнання, яке ремонтують, або те, яке відмовило. Такі найбільші тривалі струми будемо називати форсованими струмами (Імакс). Коротке замикання (short circuit) швидко ліквідовується за допомогою релейного захисту та вимикачів і тому є режимом короткотерміновим. 

Сучасна ЕЕС – це сукупність електричних станцій, зв’язаних між собою, а також зі споживачами з допомогою РУ та ліній електропередач різних класів напруги. Системи оснащені відповідними пристроями захисту, автоматики та керування. Струми для таких систем розраховують на ЕОМ. Це потребує розробки та доведення до алгоритмічної формалізації математичних моделей елементів ЕЕС, а в деяких випадках створення на їх основі відповідних розрахункових схем.

При проектуванні електроустановок в складі ЕЕС можуть застосовуватися практичні методи розрахунку струмів КЗ. В цьому випадку система подається своїм еквівалентом, а електроустановка - розгорнутою схемою. Практикою підтверджено, що розрахунок струмів КЗ тоді зводиться до послідовного виконання ряду нескладних обчислювальних процедур. Ми розглянемо саме такий варіант розрахунку струмів КЗ.

 

       

ПОПЕРЕДНЯ                ЗМІСТ                НАСТУПНА

 

 

РОЗДІЛ 1        РОЗДІЛ 2        РОЗДІЛ 3        РОЗДІЛ 4        РОЗДІЛ 5        РОЗДІЛ 6        РОЗДІЛ 7